Strona główna / Maszyneria / Narzędzia profesjonalnego gracza
środa 14 wrzesień 2011 | Edyta Kobiela
Narzędzia profesjonalnego gracza
W dobie powstawania wielu sieciowych gier posiadanie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania do komunikacji głosowej stało się niemal koniecznością. Na rynku jest jednak tyle słuchawek, mikrofonów oraz programów wykorzystujących technologię VoIP, że trudno wyszukać te najlepsze. Aby dokonać dobrego wyboru, należy przede wszystkim ściśle określić swoje wymagania.
Tagi: voip,

Wśród graczy szczególnie rozchwytywane są tytuły pokroju serii Call of Duty czy Counter Strike. Obok MMORPGów, dynamiczne FPSy biją rekordy pod względem ilość graczy godzinami przebywających na serwerach. Jednak o ile w tych pierwszych połączenia głosowe teoretycznie da się bez problemu zastąpić pisaniem na klawiaturze (może poza ogromnymi „rajdami” na mocnych przeciwników, gdzie wymagana jest solidna współpraca jak np. w World of Warcraft), tak w przypadku gier wymagających świetnego refleksu jest to nierealne. Komunikacja z graczami z drużyny nadaje rozgrywce nowego wymiaru. Dzięki łączności głosowej stajemy się szybsi i skuteczniejsi.

Słuchawki i mikrofon czy słuchawki z mikrofonem?

VoIP to technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy przez Internet. Bez słuchawek i mikrofonu obsługujący ją program na nic nam się nie przyda, więc w pierwszej kolejności rozważmy, jakiego typu sprzęt kupić. Pozornie najlepszym rozwiązaniem są słuchawki już z wbudowanym mikrofonem. W praktyce okazuje się, że decydując się na kupno takiego sprzętu, będziemy musieli zaakceptować niedogodność
w formie nieodłączalnego mikrofonu (egzemplarze z odłączalnym mogą być drogie). Nie byłby to kłopot, gdybyśmy używali nowego nabytku wyłącznie do grania.

  • Problem pojawia się wówczas, gdy chcemy po prostu posłuchać muzyki lub obejrzeć film. W takiej sytuacji odstające „coś” szybko zacznie nas irytować. Gdyby jednak wbudowany mikrofon nam nie wadził lub planowalibyśmy kupić urządzenie wyłącznie do grania, warto przyjrzeć się na słuchawkom iBox Hpi7010mvu. Podaliśmy za przykład akurat ten model, bo to jeden z niewielu tego typu sprzętów zaprojektowanych w technologii 7.1.
  • Wielokanałowy system przestrzenny w słuchawkach?! Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale niektórzy producenci posunęli się do takich właśnie rozwiązań, chcąc sprostać oczekiwaniom graczy. Słuchawki z funkcją przestrzenności sprawdzają się umiarkowanie dobrze w odtwarzaniu muzyki, ale mają za to ogromną przewagę nad tradycyjnymi w przypadku gier. Kilka (a nawet więcej) wbudowanych głośniczków tak odtwarza dźwięki, że bez problemu jesteśmy w stanie ocenić kierunek, z którego padają strzały lub skrada się przeciwnik.

Do grania nie polecamy słuchawek dousznych czy dokanałowych. Nie najwyższy komfort i częste wypadanie z uszu to wady dyskwalifikujące je z grona interesujących nas produktów.  Należy się zastanowić, czy preferujemy dobrze izolujące od otoczenia słuchawki pełne, zakrywające całą małżowinę, czy raczej niepełne, mniejsze, a przy tym lżejsze. Silnymi stronami tego pierwszego są wygoda i izolacja, a słabą nadmierne grzanie uszów. Słuchawki niepełne zaś nie leżą tak dobrze na głowie, ale za to komfort ich noszenia nie jest uzależniony od temperatury powietrza. Warto podkreślić, że każdy sprzęt grający – zarówno słuchawki, jak i głośniki – najlepiej samemu wypróbować przed kupnem. Unikniemy w ten sposób rozczarowania.

Jakie oprogramowanie?

Na rynku najpopularniejszymi programami są Team Speak, xFire oraz Mumble. Jest to oprogramowanie dedykowane graczom. Najbardziej innowacyjnym spośród nich jest xFire. Program ten nie tylko jest funkcjonalny, ale również efektownie wygląda. Futurystyczny design udało się pogodzić z intuicyjnym interfejsem. Co ważne, aplikacja działa z większością gier sieciowych. Tak więc z pełną komunikacją w najbardziej znanych produkcjach nie będzie żadnych problemów.

  • Przeciwieństwem xFire jest Mumble. Jego głównymi zaletami są prostota i bardzo małe zapotrzebowanie na zasoby systemowe. O Mumble w samych superlatywach wypowiadają się na forach gracze, którzy chwalą go przede wszystkim za niskie opóźnienia w przesyłaniu dźwięku. Pomimo że Team Speak nadal jest od niego znacznie popularniejszy, to właśnie Mumble zbiera same pozytywne opinie. Jednak w przypadku Team Speaka nie do przecenienia jest fakt, że jak dotąd pojawiał się w wielu usprawnionych wersjach, z czego każda stawała się coraz bliższa ideału. Świadczy o tym stabilność działania programu.

Czas na testy i zakupy

Określenie swoich wymagań to podstawa przy wyborze komunikacyjnego sprzętu do grania. Nie mając na tym polu żadnego doświadczenia, trudno kupić urządzenie idealnie wpasowujące się w nasze potrzeby. Z oprogramowaniem jest o tyle prościej, że wybraną aplikację możemy po prostu ściągnąć i przetestować. Odrzucimy w ten sposób program przeładowany zbędnymi opcjami lub wyposażony w zbyt mało przydatnych nam funkcji.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej