Strona główna / Maszyneria / Hosting jeszcze bardziej w chmurze (IaaS)
poniedziałek 23 styczeń 2012 | Barbara Mejssner
Hosting jeszcze bardziej w chmurze (IaaS)
Hosting w chmurze to przede wszystkim skalowalność, zarówno pod względem infrastruktury, jak i w sensie finansowym. Płacisz za to, co jest ci potrzebne, a potrzeby są zmienne. Tak rozumiana chmura nie jest jeszcze bardzo popularna po obu stronach: klientów i hosterów.
Tagi: iaas, vps, chmura, hosting,

Coraz większą popularnością cieszą się usługi wynajmu infrastruktury IaaS (Infrastructure as a service). Jak szacują analitycy, blisko 20 proc. firm nie korzysta już z własnej infrastruktury serwerowej, a za 5-8 lat proporcja ta się odwróci i tylko 20 proc. z nich będzie mieć własne serwery. Pozostałą część infrastruktury będą udostępniać firmy hostingowe w formie usługi.

Cloud hosting

Od dwóch lat zyskuje na popularności pojęcie cloud hostingu. Czym różni się on od tradycyjnie rozumianego hostingu? W przypadku hostingu w chmurze mamy do czynienia z różnorodnymi dostępnymi parametrami, które są przydzielane dynamicznie: pamięć RAM, obciążenie procesora, powierzchnie dyskowe, pasma transferu i oprogramowanie. Istnieje także możliwość chwilowego zwiększenia danego parametru w określonym czasie.
IaaS

O infrastrukturze, jako usłudze można, zatem mówić, gdy użytkownik może dowolnie skalować parametry rozwiązania i płacić tylko za to, czego rzeczywiście potrzebuje. Jednak pojęcie cloud na rynku hostingowym jest kwestią dość kłopotliwą, ponieważ w technicznym rozumieniu tego wyrażenia „usługi dzierżawienia serwerów” oznaczają korzystanie z zewnętrznej mocy obliczeniowej ulokowanej w data center, będącym dla klienta już środowiskiem w chmurze. W takim rozumieniu każdą usługę hostingową można by nazwać usługą w modelu cloud computing.

„To, co wyróżnia cloud hosting, to świadczenie firmom elastycznych zasobów, które będą mogły być wykorzystywane zgodnie z bieżącymi potrzebami; chmura może być np. skalowalna i tu pojawia się właściwy sens produktu cloud hostingu, który na polskim rynku jest jeszcze w powijakach. Obecnie dostawcy sprzedają pod tym szyldem najczęściej kreator konfiguracji pakietów hostingowych” – wyjaśnia Jan Zaborowski, kierownik Produktu Hosting, home.pl

Hosting w chmurze należy traktować jeszcze szerzej, jako dzierżawienie całego środowiska, czyli sprzętu wraz z oprogramowaniem.  

„Często oczekiwanym elementem stają się aplikacje do obsługi poczty przez stronę WWW (webmail). Mimo iż teoretycznie powinny należeć do kategorii Application as a Service, de facto są traktowane raczej jak część infrastruktury. Niektórzy hosterzy udostępniają dodatkowe rozwiązania aplikacyjne, jak aplikacja do wykonywania on-line backupu danych z komputera użytkownika” – mówi Artur Pajkert, ekspert w zakresie e-marketingu w Ogicom.

VPS – blisko, coraz bliżej

Wirtualizacja, stanowiąca technologiczną podstawę funkcjonowania dzisiejszych hostingowych chmur, pozwoliła na nowe rozwiązania, jakimi jest serwer VPS (Virtual Private Server). Serwery VPS dają klientowi możliwość skalowania zasobów i pod tym względem można by je zaliczyć do usług chmurowych. Jest to rozwiązanie pośrednie pod względem możliwości i ceny między tradycyjnymi usługami serwera współdzielonego i dedykowanego. W tym wypadku na maszynie fizycznej umieszczonych jest kilka serwerów wirtualnych, jednak, w odróżnieniu od serwera współdzielonego, administrator ma dostęp do konta root, czyli pełnego zarządzania systemem.

Ile korzyści?

Korzyści z modelu „cloud” najbardziej odczuwa się w usłudze VPS, której popularność w Polsce i na świecie znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. VPS oznacza, że klient kupuje konkretną pamięć RAM, moc procesora, przestrzeń dyskową oraz własną kopię systemu operacyjnego i jest całkowicie niezależny od innych użytkowników maszyny fizycznej. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego, jaki pakiet zdecyduje się wykupić, bowiem rozwiązanie, określane także jako „hosting w chmurze”, pozwala na dowolne zdefiniowanie potrzebnych parametrów hostingu – płaci się tylko za tyle pamięci czy mocy procesora, ile się faktycznie potrzebuje. Ceny serwerów wirtualnych zawierają się w przedziale od ok. 100 zł netto do ok. 1000 zł netto rocznie. Ceny VPS od ok. 50 zł do ok. 800 zł miesięcznie. Ceny serwerów dedykowanych zaczynają się od ok. 300 zł i kończą na ok. 2000 zł miesięcznie na serwer. Na przykład, w ofercie Ogicom cena serwera VPS staruje od 59 zł netto miesięcznie. W tej cenie nie sposób jest uzyskać serwera dedykowanego.

„W prostym serwerze dedykowanym otrzymujemy tylko podstawowy kontroler dyskowy (RAID software’owy), pojedynczy zasilacz, uproszczony model karty zdalnego zarządzania. Tymczasem usługi VPS realizowane są na sprzęcie znacznie wyższej klasy, zapewniającym redundantne zasilanie, zaawansowane kontrolery macierzowe oraz karty zdalnego zarządzania z najwyższą funkcjonalnością. Zatem niezawodność rozwiązania VPS stoi na statystycznie wyższym poziomie niż w wypadku prostych modeli serwerów dedykowanych” – stwierdza Artur Pajkert.

Dla klientów obawiających się o bezpieczeństwo niezmiernie ważny jest fakt, że niemal wszystkie firmy hostingowe w Polsce świadczą swoje usługi korzystając z centrów danych znajdujących się na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Ogicom i Blink.pl swoje zasoby utrzymują w polskiej serwerowni Beyond, Home.pl w GTS Energis, natomiast OVH korzysta z francuskiego data center, a 1&1 – niemieckiego. Hosting VPS, HitMe.pl, z serwerowni NEPHAX w Gdańsku

Modny Amazon?

Bardzo wiele przedsiębiorstw, także polskich, korzysta z IaaS w wielkich globalnych firmach hostingowych. Na początku lipca 2011 r. badania firmy InfiBase pokazały, że wśród 500 tysięcy przeanalizowanych największych serwisów internetowych 1422 witryny są hostowane w ramach infrastruktury Amazon Elastic Compute Cloud. Amazon jest największym dostawcą hostingu w chmurze dla serwisów WWW (już 1550 największych serwisów korzysta z jego oferty), ale drugie miejsce należy do firmy Rackspace, która w ramach swojej usługi Cloud Servers obsługuje 1373 duże witryny. Kolejne miejsca zajmują Joyent (205 witryn), Google App Engine (zaledwie 78 witryn) i GoGrid (42 witryny). Analitycy zauważają jednak, że obraz rynku hostingu w modelu cloud mógłby znacznie się zmienić, gdyby Go Daddy – jedna z największych amerykańskich firm hostingowych – przechrzciła swoje usługi VPS-owe na „chmury”. Wyszłaby wówczas na prowadzenie. Obecnie z usług Go Daddy korzysta prawie 20 razy więcej największych witryn niż z usług Amazonu.

  • Na polskim rynku też są wielcy gracze, stosownie do wielkości rynku. Beyond, czyli jeden z ważniejszych graczy na polskim rynku hostingu, otwiera swój projekt e24cloud związany z cloud computingiem. Usługa firmy z Poznania ma być podobno nawet o 30 proc. tańsza od Amazona.

Źródło: ITREseller.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej