Strona główna / Maszyneria / Strona WWW w pełni udźwiękowiona
czwartek 22 listopad 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Strona WWW w pełni udźwiękowiona
Na bazie opracowanej przez IVO Software, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie,  technologii syntezy mowy – IVONA - producent tworzy i wdraża programy komputerowe, które mówią ludzkim głosem. Znajdują one zastosowanie w biznesie (centra obsługi klientów, e-learning, strony WWW) oraz rehabilitacji osób niedowidzących.
Tagi: www, firma, internet,

Internet dla niewidzących

Jednym z produktów IVO Software jest przeglądarka Intelligent Web Reader. Jest to jedyny na polskim rynku bezpłatny dla osób niewidomych i niedowidzących program czytający strony WWW, który umożliwia im korzystanie z Internetu. Udźwiękowienie strony internetowej za pomocą „mówiącej” przeglądarki jest jednym z kilku sposobów dostosowania serwisu WWW do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Bariery dostępu do WWW

Strony internetowe są tworzone tak, aby były ciekawe medialnie i graficznie. Niestety mnogość tabel, obrazków i kolorów powoduje, że screenreadery często nie radzą sobie z odczytywaniem stron. Dlatego też jedną z inicjatyw międzynarodowej organizacji World Wide Web Consortium (W3C) jest WAI - Web Accessibility Initiative. W ramach tej inicjatywy został zdefiniowany zestaw zaleceń dla twórców serwisów internetowych (tzw. Web Content Accessibility Guidelines -w skrócie WCAG). Zastosowanie się do zaleceń WCAG daje gwarancję, że strona internetowa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych korzystających z programów udźwiękawiających i innego specjalistycznego oprogramowania.

Osoby niewidome mogą korzystać z komputerów tylko przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowanie zwanego "screenreaderem". Program ten analizuje wszystko, co jest na ekranie komputera i odczytuje syntetycznym głosem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, niewidomy może uruchomić dowolny program na komputerze i z niego korzystać. Niestety koszt komputera ze screenreaderem i syntezatorem mowy to wydatek rzędu 7.000 złotych i więcej.

Intelligent Web Reader czyta strony WWW

Przeglądarka Intelligent Web Reader jest w tej chwili jedynym bezpłatnym dla ostatecznego odbiorcy programem udźwiękawiającym, które odczytuje strony internetowe poprzez wbudowany syntetyczny głos. Umożliwia to osobom niewidomym poruszanie się po „mówiących” stronach. Przeglądarka posiada także możliwość powiększania czcionki zamieszczonego tekstu, dzięki czemu jest odpowiednim narzędziem dla osób starszych i słabo widzących.

Warto również dodać, że IWR zawiera algorytmy sztucznej inteligencji potrafiące rozpoznać graficzny układ strony, tak jak to robi osoba widząca. Dlatego też świetnie czyta nawet skomplikowane serwisy WWW.

Zalety bezpłatnej IWR

Intelligent Web Reader jest bezpłatna dla wszystkich internautów, dzięki czemu mogą z niej korzystać osoby niepełnosprawne, nie posiadające screenreaderów. Jej zaletą jest też to, że można z niej korzystać nie tylko na własnym komputerze, ale też zawsze i wszędzie tam, gdzie jest dostęp do komputera i Internetu (na przykład: w pracy, bibliotece czy u znajomych). 

IWR:

nie wymaga żadnego specjalistycznego oprogramowania

jest samodzielnym programem, który można łatwo i szybko zainstalować

można nauczyć się jej obsługi w ciągu kilkunastu minut, dzięki wbudowanemu samouczkowi

ma wbudowany syntezator mowy IVONA (jeden z najlepszych na świecie)

ma wbudowaną funkcję automatycznego uaktualniania

nie wymaga szybkiego łącza internetowego

obsługuje klawisze dostępu

Jak udźwiękowić stronę internetową?

Aby uruchomić "mówiącą" stronę, nie zmienia się całej, często liczącej kilkadziesiąt tysięcy podstron witryny, lecz przygotowuje "profil" (zajmuje się tym IVO Software). Jest to zestaw instrukcji uczący przeglądarkę najlepszego sposobu radzenia sobie z prezentowaniem danej witryny internetowej. Warto tutaj podkreślić, że wspomniany "profil" to krótki plik, który jest umieszczany na serwerach IVO Software i nie modyfikuje kodu źródłowego udźwiękowionej strony internetowej.

Udźwiękowienie wymaga wprowadzenia zgodności strony internetowej ze standardami W3C oraz zaleceniami WCAG. IVO Software zapewnia konsultacje przy dostosowaniu strony internetowej do wyżej wymienionych standardów oraz przetestowanie strony pod screenreaderami. Dzięki temu jest pewność, że strona internetowa jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Mówiące WWW:

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na przystosowanie swoich stron do międzynarodowych standardów oraz odczytywania przez Intelligent Web Reader. Tym samym wspierają one akcje całkowicie bezpłatnego udostępniania stron internetowych osobom z dysfunkcją wzroku.

Urzędy miast, m.in. Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Łodzi.

Ministerstwa, m.in. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Giełda Papierów Wartościowych

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Caritas w Polsce

Polski Związek Niewidomych

Ogólna Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Intelligent Web Reader nie czyta wszystkich stron internetowych. Aby dana strona była odczytywana za pomocą „mówiącej” przeglądarki, właściciel serwisu musi wykupić w IVO licencję na działanie programu na danej stronie internetowej.

Intelligent Web Reader 2.0 w banku

Najnowsza wersja „mówiącej” przeglądarki  - zastosowana po raz pierwszy w Nordea Bank Polska - posiada szereg udogodnień, m.in. syntezator mowy IVONA oraz obsługę stron szyfrowanych, jak na przykład internetowe systemy transakcyjne.

Dostępna jest również wersja IWR uruchamiana bezpośrednio z nośnika CD - tzw. wersja LiveCD. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoba niepełnosprawna posiadająca taką płytę CD, może używać oprogramowania praktycznie wszędzie.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej