Strona główna / Maszyneria / Stare jak świat: laptop czy stacjonarny?
czwartek 01 marzec 2012 | Roman Głowacki
Stare jak świat: laptop czy stacjonarny?
Jest to chyba największy dylemat współczesnego Hamleta Kowalskiego-użytkownika komputera. Jest to już odwieczne pytanie, co lepsze? Co wybrać? By dokonać trafnego wyboru trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Przede wszystkim, do czego jest nam potrzebny komputer i ile możemy przeznaczyć na niego pieniędzy.

Cena

Powszechnie uważa się, że wydając tę samą ilość pieniędzy, komputer stacjonarny będzie o dużo lepszych parametrach sprzętowych (bardziej wydajny) niż przenośny. Choć trzeba pamiętać, że do desktop’a musimy dokupić monitor. I jest to prawda – laptopy mogą dorównać mocy swoim stacjonarnym kuzynom, jednak musimy zapłacić za to co najmniej 2 razy więcej, by po prostu wszystko zmieściło się w tak małej obudowie. Trzeba tu również powiedzieć, że komputer stacjonarny dużo łatwiej można rozbudowywać, dokupować lepsze podzespoły, jak kartę graficzną, czy pamięć operacyjną RAM. W przypadku laptopów jest to dużo bardziej skomplikowane, a nawet niemożliwe.

Mobilność

Jeżeli potrzebujemy pracować na komputerze w każdym miejscu, mieć kontakt ze światem w podróży, komputer przenośny jest do tego stworzony. Posiada wszystkie cechy komputera, a jest tak mały, że możemy go nosić pod pachą lub w torbie. Jest to duża wygoda. Wszystkie swoje dane i programy możemy mieć zawsze przy sobie. Dlatego notebooki wydają się też być bardziej osobiste Poza tym działają bez podłączania
do gniazdka z elektrycznością, ale niestety przy maksymalnym wykorzystaniu mocy komputera, przeciętna bateria wytrzymuje maksymalnie 2-3 godziny. Czyli chcąc na nim normalnie pracować, musimy wcześniej czy później podłączać go do prądu i w pewnym sensie przestajemy być mobilni. Z jednej strony możemy go zabrać nawet do łóżka, ale pojawia się wtedy niebezpieczeństwo przegrzania i spalenia procesora, ponieważ trzymając laptopa na kocu utrudniamy chłodzenie jego układowi. Tak jak małe rozmiary netbooka w podróży są atutem, to w regularnej pracy w domu czy biurze stają się problemem. Mały monitor, którego nie możemy odsuwać od siebie, bo nie sięgamy wtedy do klawiatury, która też jest mała i zredukowana, zminiaturyzowany system chłodzenia, przez co laptop nie może długo pracować i nie służy do użytkowania ciągłego.

Komputer stacjonarny jest dużo bardziej wygodny do pracy – dowolnie duży monitor, klawiatura i mysz dostosowana do naszych potrzeb, choć, jak wskazuje jego nazwa, trudno jest go przenosić i brać wszędzie, bo jest po prostu bardzo duży wraz z monitorem. Problemem mogą by też plątanina kabli, które muszą być podpięte. Jednak największym atutem desctopa jest jego moc obliczeniowa, która jest niezbędna do niektórych prac. Dodatkowo, w przeciwieństwie do laptopa, komputer stacjonarny może pracować non stop – posiada rozbudowany system chłodzenia. Dlatego jego przeznaczenie może być do każdej działalności, w przeciwieństwie do notebooka.

Przeznaczenie

W miejscu pracy najczęściej możemy spotkać komputer stacjonarny. I nie jest to przypadek. Jak zostało powiedziane, komputery stacjonarne w zasadzie mogą być dużo lepsze sprzętowo od laptopów, a używając komputera do pracy specjalistycznej, takiej jak montowanie filmów, tworzenie projektów graficznych, czy wykorzystywanie do wielkich obliczeń w nauce, są niezastąpione. Wielu użytkowników decyduje się również na komputer stacjonarny ze względu na jego potencjał w umilaniu czasu – gry komputerowe. Faktycznie, dzięki swojej dużej mocy obliczeniowej może sprostać nawet najbardziej wymagającym grom komputerowym (choć z drugiej strony, jeżeli interesują nas tylko gry, można pomyśleć o kupnie konsoli playstation, stworzonej tylko i wyłącznie do gier). W przypadku laptopa jego najważniejszą cechą jest mobilność. Możemy pracować na nim wszędzie i teoretycznie może on spełniać wszystkie nasze wymagania. Jednak gdy ma dorównywać mocy stacjonarnego komputera, okazuje się, że szybko się grzeje, jest ciężki, co robi się problematyczne przy noszeniu.

Nowe technologie stwarzają mnóstwo możliwości więc warto z nich korzystać. W mojej branży desktop do pewnych prac jest niezastąpiony – specjalistyczne oprogramowanie wymaga zaawansowanego potencjału obliczeniowego. I przede wszystkim pracuje on 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Ale tym samym nie może być zabierany, dlatego na konferencjach i w domu mam ze sobą notebooka, który pozwala mi na pracę zdalną. Przenośne pamięci jak pendrive czy dyski twarde byłyby niewystarczalne” –  mówi Łukasz Stylińsk Product Manager Impet Computers

  • Posiadając komputer przenośny wszystkie dane i konfiguracje zawsze mamy ze sobą, możemy pracować w każdym miejscu, choć czasami musimy szukać możliwości podpięcia się do prądu. Ważną kwestią jest, że wiele laptopów i tak często pełni rolę komputera stacjonarnego. Jeżeli ma być przenoszony gdzieś raz w miesiącu, to warto się zastanowić, czy na pewno wykorzystujemy jego największy atrybut – mobliność, która jest opłacona większą ceną i mniejszym komfortem pracy.
  • Jakimś pośrednim rozwiązaniem między przenośnym komputerem a stacjonarnym, chcąc zwiększyć komfort swojej pracy, możemy podłączyć do laptopa monitor, klawiaturę i myszkę, czyli stworzyć tzw, stację dokującą. Albo, jeśli jednak mobilność jest najbardziej pożądaną cechą w naszym wymarzonym komputerze, może powinniśmy się zastanowić nad netbookiem, czyli mini laptopem, który jest nawet o połowę mniejszy od swojego brata notebooka. Bateria już tu wytrzymuje 8 godzin. Tylko dłuższa pracy na takim małym urządzeniu jest niewygodna i wręcz niezdrowa. Może on służyć do przeglądania plików, szukania informacji w internecie, ale nie do regularnej pracy.
  • Dlatego może optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu, pracy komputera stacjonarnego i przenośnego (notebooka lub netbooka) w sytuacjach mobilnych. Dzięki temu możemy mieć przy sobie zawsze potrzebne dane, a gdy trzeba dłużej pracować na komputerze – mieć pełen komfort.
  • Ciekawym rozwiązaniem może być i-Mac, który ma trochę z laptopa i trochę z komputera stacjonarnego. Jest to wielki monitor, w który znajdują się wszystkie elementy z komputera stacjonarnego (nawet głośniki). Podpinamy do monitora tylko klawiaturę i myszkę i możemy pracować! Nie ustępuje on mocy obliczeniowej komputera stacjonarnego, a jego rozmiary są stosunkowo niewielkie – na biurku stoi tylko monitor, 3-4 razy grubszy niż zwykły płaski kineskop. Jednak cena takiego urządzenia jest duża.

Komputer stacjonarny

Komputer przenośny

Stosunek jakości do ceny

Lepszy sprzęt, zawsze będzie bardziej wydajniejszy od laptopa

Słabszy sprzęt, gorszej jakości monitor, ale wszystko w jednym urządzeniu. Oryginalne oprogramowanie w cenie

Zastosowanie

Wszystkie programy specjalistyczne, gry i inne

Internet, powszechne typowe oprogramowanie, teoretycznie większość programów i gier choć pojawia się problem z komfortem pracy. Przeznaczony jest dla mało wymagających użytkowników.

Użyteczność i komfort korzystania

Duży, nieprzenośny, problem z „plączącymi się” kablami, ale komfort pracy (dowolny monitor, duża klawiatura) i wielki potencjał mocy obliczeniowej – do każdego zajęcia

Podręczny, mniej zużywa prądu (3-4 razy), ale mały monitor, ciasna klawiatura.

Sprzęt

Możliwość dopasowywania i rozbudowywania do swoich potrzeb

W zasadzie brak możliwości ulepszania sprzętowego

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej