Strona główna / Maszyneria / AMTSO - nowa organizacja producentów oprogramowania
czwartek 07 luty 2008 | Torsten Gustaffson
AMTSO - nowa organizacja producentów oprogramowania
Producenci oprogramowania zabezpieczającego powołali organizację ds. standardów testowania rozwiązań ochronnych. Porozumienie to ma na celu zagwarantowanie obiektywizmu, wysokiej jakości oraz przydatności aktualnych metodologii testowania oprogramowania chroniącego przed złośliwymi kodami.

AMTSO czyli Anti-Malware Testing Organisation

Ponad 40 specjalistów ds. oprogramowania zabezpieczającego oraz testerów rozwiązań antymalware z całego świata spotkało się w Bilbao w celu sformalizowania statutu organizacji. Utworzenie AMTSO jest odpowiedzią na rosnącą rozbieżność między tym, co rzeczywiście potrafią technologie zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem, a metodologiami testowania, które są stosowane przy ocenie dostępnych rozwiązań. W związku z tym, że wzrasta stopień skomplikowania rozwiązań antymalware, wiele używanych obecnie testów nie jest w stanie właściwie oszacować skuteczności produktów. W wyniku tego ich recenzje bywają niekompletne i niedokładne i mogą wprowadzać użytkowników w błąd.

Metoda badawcza jest najważniejsza

Głównym celem Anti-Malware Testing Standards Organization jest poprawa stopnia obiektywizmu, jakości i przydatności metodologii testowania. Organizacja ma także za zadanie propagować powszechnie przyjęte standardy oraz wytyczne dotyczące testowania systemów zabezpieczających przed złośliwym oprogramowaniem.

Wizja działania AMTSO została nakreślona już w maju 2007 r. w Rejkiawiku podczas międzynarodowych warsztatów poświęconych zagadnieniom testowania systemów antywirusowych, a dopracowana została w trakcie grudniowej konferencji azjatyckich badaczy rozwiązań antywirusowych w Seulu.

Zgodnie ze wstępnym statutem, zadaniem AMTSO jest:

- udostępnienie forum dyskusji na tematy związane z testowaniem oprogramowania antimalware oraz powiązanych produktów;

- opracowywanie i publikowanie obiektywnych standardów oraz pożądanych praktyk testowania oprogramowania antimalware oraz powiązanych produktów;

- promowanie edukacji i powszechnej świadomości w kwestiach związanych z testowaniem oprogramowania antimalware oraz powiązanych produktów;

- udostępnianie narzędzi i zasobów wspomagających metodologie testowania działające w oparciu o obowiązujące standardy;

- udostępnianie analiz i recenzji aktualnego i przyszłego oprogramowania antimalware oraz powiązanych produktów.

Ojcowie założyciele

Na zorganizowanym przez Panda Security spotkaniu w Bilbao zebrali się przedstawiciele czołowych producentów rozwiązań antimalware, a także organizacji testujących: ALWIL Software, AV-Comparatives, AV-Test.org, AVG Technologies, Avira GmbH, Bit9, BitDefender, Dr. Web, Ltd., ESET, F-Secure Corporation, G DATA Software, Hispasec Sistemas, International Business Machines Corporation, Kaspersky Lab, McAfee, Inc., Microsoft Corp., Norman ASA, Panda Security, PC Tools, Sana Security, Secure Computing, Sophos Plc, Symantec Corporation,

Trend Micro Incorporated, Virusbuster Ltd.

O Anti-Malware Testing Standards Organization

Celem AMTSO  jest poprawa obiektywizmu, jakości i przydatności technologii testowania oprogramowania antimalware. Członkostwo w AMTSO jest otwarte dla pracowników naukowych, testerów i sprzedawców, którzy stosują się do wytycznych określonych przez AMTSO.

Panda Security  jest jednym ze światowych liderów w zakresie zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa od 17 lat i jest obecna w ponad 50 krajach świata. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych. Dzięki innowacyjnym technologiom TruPrevent, przeznaczonym do walki z nieznanymi wirusami i intruzami, produkty Panda Security wykrywają złośliwe kody, gdy w sieci nie ma jeszcze na nie skutecznego antidotum. Rozwiązania firmy zapewniają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów czy bram, dzięki czemu pomagają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników domowych.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po sześciu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik i MediaMarkt oraz sieci Vobis. Panda Security wraz z Telekomunikacją Polską SA wprowadziły specjalną usługę e-bezpieczeństwo, dzięki której klienci neostrady i pakietów internetowych mogą za pomocą Panda Antivirus zabezpieczyć swoje komputery przed złośliwym oprogramowaniem.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatnePogotoVie Antywirusowe.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej