Strona główna / Maszyneria / Nowe notebooki firmy Panasonic
piątek 08 luty 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Nowe notebooki firmy Panasonic
Panasonic - marka koncernu Matsushita Electric Industrial - światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych poinformował, że model Toughbook CF-19 jest dostępny z procesorem dwurdzeniowym Intel Core 2 Duo U7500 1.06 GHz, a Toughbook CF-30 Intel Core 2 Duo L7500 1.6 GHz.

W połączeniu z szybkim chipsetem Intel GM965 Express nowe procesory zapewniają notebookom niezawodność pracy i komfort użytkowania. Dzięki zastosowaniu 1 GB pamięci operacyjnej RAM (możliwość rozszerzenia nawet do 4 GB) i dysku twardego o pojemności 80 GB komputery te osiągają szybkość i moc przeliczeniową na najwyższym poziomie. Wysokowydajne baterie wystarczają na 7 godzin pracy.

Szybsza transmisja danych przez HSDPA

W nowych modelach CF-19 i CF-30 przyspieszono transmisję danych. W sieciach WLAN, dzięki technologii procesorowej Intel Centrino, możliwa jest transmisja danych z prędkością do 54 Mbit/s, w standardowym protokole IEEE 802.1 a/b/g. Poza zasięgiem sieci WLAN notebook może korzystać z opcjonalnego modułu HSDPA, który umożliwia przesyłanie danych z szybkością do 3,6 Mbit/s. Moduł ten jest kompatybilny z sieciami GSM, GPRS oraz EDGE, by zapewniać mobilny przepływ danych także w rejonach gdzie HSDPA nie jest dostępny. Model CF-30 może być dodatkowo wyposażony w GPS z nowoczesną anteną SIRF oraz europejskim systemem nawigacji satelitarnej EGNOS, który umożliwia precyzyjne określanie wybranych lokalizacji i punktów w terenie.

Wykonana ze stopu magnezu obudowa sprawia, że Toughbooki klasy Full Ruggedized, zgodnie z wojskowym certyfikatem MIL-STD 810F, wytrzymują bez uszkodzenia wstrząsy, uderzenia, duże wahania temperatury, a nawet upadki z wysokości do 90 cm. Dodatkowo dysk twardy jest umieszczony w aluminiowej klatce i zabezpieczony pianką absorbującą uderzenia. Zgodnie z normą IP 54 są również odporne na wodę i pył. Przy tym model CF-19 waży zaledwie 2,3 kg.

CF-30 ma najjaśniejszy wyświetlacz

Toughbook CF-30 wyznacza światowy standard w jakości wyświetlacza. Kolorowa  matryca TFT 13,3 cala ma jasność o wartości 1000 candeli. Nawet w bezpośrednim nasłonecznieniu i przy zmiennym kącie patrzenia ekran gwarantuje perfekcyjną czytelność, nie powodując uciążliwych refleksów i odbić światła. Urządzenie można obsługiwać za pomocą panelu dotykowego, palcem lub rysikiem. Po zakończeniu pracy rysik można przechowywać wewnątrz obudowy CF-30, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zapobiegającym jego zgubieniu. Model CF-30 waży 3800 gramów oraz ma wbudowany praktyczny, wygodny uchwyt do przenoszenia.

CF-19 notebook połączony z funkcjami tableta

Panasonic Toughbook CF-19 to przenośny komputer klasy Convertible PC, który odchylając nad klawiaturą obrotowy 10,4’ wyświetlacz XGA, łatwo można przekształcić z klasycznego notebooka w praktyczny tablet PC. Podobnie jak w modelu CF-30 ekran LCD o wyjątkowo niskim współczynniku odblasku zapewnia bardzo dobrą czytelność nawet przy jasnym oświetleniu i różnych kątach widzenia. W trudnych, niewygodnych warunkach użytkownik ma do dyspozycji panel dotykowy. Korzystając z systemu Windows XP Tablet PC Edition użytkownik uzyskuje dodatkowe funkcje np. możliwość odczytywania rękopisów wprowadzanych za pomocą rysika (ang. digitizer stylus).

Mocną stroną Toughbooków CF-19 i CF-30 jest mnogość portów i gniazd rozszerzeń. Wygodę i szybkość przesyłania dużej ilości danych między notebookiem a peryferyjnymi urządzeniami multimedialnymi, takimi jak: kamery przemysłowe, kamery DV, nagrywarki DVD oraz dyski zewnętrzne zapewnia złącze Firewire. Standardowo, komputery mają wbudowane porty USB 2.0, gniazdo kard SD, Express i PC. Dodatkowe urządzenia peryferyjne można łączyć za pośrednictwem interfejsu Bluetooth 2.0. Maksymalna liczba cykli podłączania i odłączania urządzeń zewnętrznych przez USB została zwiększona do 30 tysięcy razy, co poprawia funkcjonalność notebooków. Korzystanie ze stacji dokującej umożliwia  zwielokrotnienie sposobów połączeń – stacja dokująca wyposażona jest w  cztery porty USB oraz gniazda VGA, LAN i DC-in jack.

Bogato i bezpiecznie

W przypadku komputerów przenośnych, a szczególnie wykorzystywanych w trudnych warunkach zewnętrznych, bezpieczeństwo danych ma bardzo duże znaczenie, dlatego firma Panasonic stosuje rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie pozwalające zapewnić maksymalny stopień ochrony. Standardowo w notebookach zainstalowany jest moduł Trust Platform Module (TPM), który zapewnia m.in. jednoznaczną identyfikację i weryfikację notebooka w sieci firmowej oraz bezpieczne kodowanie danych. Dzięki oprogramowaniu PC Diagnostic Utility użytkownik ma szybki dostęp do diagnostyki i wspomagania pracy systemu. Takie rozwiązanie minimalizuje czas przestojów i koszty serwisowania notebooków. Recover Pro 6 jest, z kolei, sprawnym i szybkim oprogramowaniem kopii zapasowych za pomocą którego można odtworzyć pierwotny stan plików, folderów i programów po ich uszkodzeniu lub całkowitej utracie danych. Opcjonalnie, system zabezpieczeń modelu CF-30 może być uzupełniony o kartę Smart, z naniesionymi informacjami o użytkowniku albo czytnik odcisków palców.

Panasonic Toughbook CF-19 jest dostępny w Polsce w cenie netto 13 500 zł., a Toughbook CF-30 w cenie netto 16 500 zł. Na stronie producenta można otrzymać zdjęcia notebooków, podając nazwę użytkownika „OutdoorNotebook” i hasło:  TOUGHBOOK.

Specyfikacja

CF-19

CF-30

CPU

Intel Core 2 Duo U7500 (1,06 GHz)

Intel Core 2 Duo L7500 (1,6 GHz)

Chipset

Intel 965GM Express Chipset

Intel 965GM Express Chipset

RAM

1 GB DDR2-533 (możliwość rozbudowy do 2GB+2GB)

1 GB DDR2-533 (możliwość rozbudowy do 2GB+2GB)

Twardy Dysk

80 GB

80 GB

Wymiary ekranu / jasność /  ekran dotykowy / rysik

10,4 cala XGA TFT / do 500 cd / tak / tak

13,3 cala XGA TFT / do 1000 cd / tak/ tak

Odporność na upadek z wysokości (w trybie włączonym)

do 90 cm

do 90 cm

Czas pracy na baterii

do 7 godzin

do 7 godzin (BatteryMark V4.01)

WLAN/WWAN

Intel Pro Wireless 4965 AGN, HSDPA (opcja)

Intel Pro Wireless 4965 AGN, HSDPA (opcja)

Gniazda rozszerzeń 

Karty PC, SD, Express

Karty PC, SD, Express

Porty

USB 2.0+EDR (2x), Firewire (IEEE1394a), 

USB 2.0+EDR (2x), Firewire (IEEE1394a), 

Bezpieczeństwo

Trusted Platform Module (TPM) 1.2, czytnik odcisków palców (opcja)

Trusted Platform Module (TPM) 1.2, czytnik odcisków palców (opcja), Smart Card (opcja)

Waga (z baterią)

2 300 g (wersja z ekranem dotykowym)
2 350 g (wersja Digitizer) 

3 800 g ( z WWLAN: 3 910 g)


Panasonic to marka handlowa koncernu Matsushita Electric Industrial, Co Ltd (MEI) z Osaki, który jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu elektronicznego. Koncern powstał w 1918 roku.


Panasonic Polska funkcjonuje jako przedstawicielstwo handlowe koncernu od maja 1993 roku. Oprócz sprzętu AV (w tym profesjonalnego) Panasonic Polska oferuje także rozwiązania dla biznesu, np. cyfrowe urządzenia biurowe, źródła energii, nośniki danych oraz innowacyjne urządzenia AGD. Matsushita posiada oddziały w 44 krajach poza Japonią i zatrudnia na całym świecie ponad 290 tys. osób.

Koncern wprowadził markę Panasonic w 1955 roku.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej