Strona główna / Maszyneria / Nokia na MWC w Barcelonie
środa 13 luty 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Nokia na MWC w Barcelonie
Nokia potwierdza przywiązanie technologii internetowych. Cztery nowe zapraezentowane urządzenia to: Nokia N96, Nokia N78, Nokia 6220 classic i Nokia 6210 Navigator udostępniają wiele usług i funkcji lokalizacyjnych oraz multimedialnych: od nawigacji pieszej po geograficzne oznaczanie fotografii, a także od wyświetlania filmów po udostępnianie zdjęć i wideo.

Podstawa urządzeń mobilnych: lokalizacja

Zdaniem Nokii usługi związane z lokalizacją – takie jak mapy i nawigacja - będą odgrywać w urządzeniach mobilnych zasadniczą rolę. Firma poinformowała również o nowym elemencie środowiska usług internetowych Ovi: „Share on Ovi” to społeczność internetowa, w której można łatwo wysyłać, porządkować i udostępniać osobiste multimedia.

Share on Ovi: nowa społeczność w sieci

W ramach przedstawionego już wcześniej środowiska usług internetowych Ovi firma Nokia zaprezentowała Share on Ovi. Jest to nowa, bezpłatna społeczność wymiany osobistych multimediów, w której można łatwo przesyłać, porządkować i udostępniać osobiste multimedia przy użyciu urządzenia mobilnego, komputera stacjonarnego lub innego urządzenia działającego w sieci. W społeczności Share on Ovi można poznawać nowe osoby i z nimi współpracować. Serwis ten umożliwia korzystanie z ponad 100 różnych typów multimediów, a ilość miejsca oraz przesyłanych miesięcznie danych jest nieograniczona; można tez założyć w tym serwisie konto.

Nokia N96 czyli jest co oglądać

Nokia N96 to mobilny komputer multimedialny, optymalnie dostosowany do oglądania wideo i telewizji. Mając duży ekran o przekątnej 2,8” i 16 gigabajtów pamięci oraz wyświetlając wysokiej jakości wideo w wielu formatach i rozsuwany dwustronnie Nokia N96 - oglądanie wideo z Internetu jest proste i szybkie. Nokia N96 wyświetla popularne formaty wideo, takie jak MPEG-4, Windows Media Video i Flash Video, dzięki czemu można łatwo oglądać ulubione nagrania. Dzięki szybkiej łączności USB 2.0 oraz WLAN i HSDPA można jeszcze sprawniej przesyłać i wyświetlać filmy.

W niektórych krajach wbudowany odbiornik DVB-H umożliwia oglądanie telewizji na żywo przy użyciu automatycznie aktualizowanego przewodnika po programach. Pojemna pamięć mieści do 40 godzin nagrań wideo. Pamięć mobilnego komputera multimedialnego Nokia N96 można poszerzyć jeszcze bardziej przy użyciu kart pamięci microSD, takich jak nowa karta microSDHC Nokia 8GB MU-43.

Aplikacja Nokia Video Center umożliwia znajdowanie i wyświetlanie różnych mobilnych multimediów: od zwiastunów i zabawnych filmików po wiadomości od czołowych dostawców zawartości, takich jak YouTube, Reuters i Sony Pictures.

Nokia N96 ma 5-megapikselowy aparat fotograficzny z obiektywem marki Carl Zeiss, lampą do nagrań wideo. Umożliwiają one zapis wideo o jakości zbliżonej do DVD przy prędkości 30 klatek na sekundę. Dzięki wbudowanej funkcji A-GPS można oznaczać zdjęcia danymi geograficznymi i udostępniać je w internecie.

Fotografia nawigacyjna

Nokia N78 udostępnia szeroki zakres technologii, w tym wbudowaną funkcję A-GPS z bezpłatną aplikacją Nokia Maps, WLAN i szybką łączność 3G HSPDA, aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela z obiektywem marki Carl Zeiss oraz gniazdo kart pamięci microSD o pojemności do 8 GB, na których można przechowywać pliki muzyczne i inne multimedia. Wśród nowości N78 można wymienić geograficzne oznaczanie zdjęć oraz wbudowany muzyczny nadajnik FM, przy użyciu którego muzykę można odtwarzać w dowolnym samochodowym lub domowym radioodbiorniku FM.

Przy użyciu wbudowanej funkcji A-GPS oraz aparatu fotograficznego o rozdzielczości 3,2 megapiksela, Nokia N78 umożliwia geograficzne oznaczanie zdjęć, które cieszy się coraz większą popularnością. Nokia N78 automatycznie oznacza zdjęcia przy użyciu metadanych miejsca, w którym je zrobiono. Dzięki temu można sprawdzić, gdzie zrobiono zdjęcie, na mapie w urządzeniu lub w Internecie. Szybka łączność internetowa przez WLAN lub HSDPA umożliwia przesyłanie zdjęć i wideo do takich witryn, jak Share on Ovi, Flickr czy YouTube jednym naciśnięciem klawisza

Nawigacja dla pieszego

Nokia 6210 Navigator — to urządzenie mobilne z funkcjami GPS, w które po raz pierwszy wbudowano kompas do nawigacji pieszej. Nokia 6210 Navigator zawiera przedstawioną również dzisiaj aplikację Nokia Maps 2.0, a także bezpłatne wskazówki głosowe i wizualne na każdym zakręcie.

W połączeniu z funkcją pomiaru zmian kierunku i orientacji wbudowany kompas ułatwia śledzenie mapy podczas wyprawy pieszej. Po obróceniu urządzenia mapa automatycznie zachowuje orientację. Wbudowana aplikacja Nokia Maps 2.0 oblicza najszybszą drogę do celu i wskazuje ją na mapie. Dzięki szybkiej łączności 3.5G można jednym kliknięciem uzyskać szczegółowe informacje o interesujących miejscach, na przykład numer telefonu czy adres internetowy.

Szybki GPS

Nokia 6210 Navigator umożliwia korzystanie z funkcji Assisted GPS (A-GPS), dzięki której odbiornik GPS namierza satelity w ciągu zaledwie kilku sekund. Urządzenie jest gotowe do działania bezpośrednio po rozpakowaniu — nawet bez karty SIM. Karta pamięci urządzenia Nokia 6210 Navigator o pojemności 1 GB zawiera lokalne mapy, a w cenie uwzględniono ich aktualizacje. Za dodatkową opłatą można dokupić za pośrednictwem aplikacji Nokia Maps multimedialne przewodniki po miastach renomowanych wydawców, a także pobrać bezpłatnie pod adresem maps.nokia.com mapy dodatkowych obszarów za pośrednictwem aplikacji Nokia Map Loader.

Technologia szybkich połączeń 3.5G HSDPA w urządzeniu Nokia 6210 Navigator umożliwia wygodne przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z czatu, poczty elektronicznej oraz miniaplikacji internetowych zwanych widżetami. Urządzenie zawiera aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela, odtwarzacz MP3 i stereofoniczne radio FM. W telefonie Nokia 6210 Navigator wykorzystano oprogramowanie S60, w którym oprócz aplikacji już zainstalowanych można używać tysięcy pobranych aplikacji dodatkowych.

Telefon Nokia 6210 Navigator ma być dostępny w sprzedaży w 3 kwartale 2008 roku, a jego przewidywana cena detaliczna to 300 euro (bez podatków i dopłat).

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej