Strona główna / Maszyneria / Testujemy Lenovo ThinkCentre Edge 92Z
środa 24 lipiec 2013 | Robert Kamiński
Testujemy Lenovo ThinkCentre Edge 92Z
Lenovo ThinkCentre Edge 92Z jest przedstawicielem rodziny komputerów typu all-in-one, które mogą wkrótce całkowicie zastąpić komputery stacjonarne zarówno w biurach jak i wielu domach.

Podstawowa zaleta komputerów typu all-in-one (wszystko-w-jednym) to oczywiście kompaktowa obudowa, a co za tym idzie oszczędność miejsca. Brak klasycznego pudła nie oznacza małej wydajności, wręcz przeciwnie - Lenovo ThinkCentre Edge 92z działa naprawdę szybko. Co ważne ma możliwość rozbudowy - coś, czego bardzo brakuje w przypadku większości komputerów typu all-in-one. To bardzo dobry wybór dla firmy i tych użytkowników, którzy biorą pod uwagę możliwość zmiany konfiguracji.

Klasyczna elegancja

Jak przystało na przedstawiciela biznesowej rodziny „Think” Lenovo ThinkCentre Edge 92z przybrał konserwatywną, minimalistyczną, a przy tym elegancką formę. Czarna, podłużna obudowa będzie prezentowała się dobrze zarówno w biurze, jak i w domu.

Komputer wyposażony został w 21,5-calowy wyświetlacz dotykowy, dobrze współpracujący z systemem Windows 8. Dziesięciopunktowy ekran dotykowy umożliwia pracę jednemu lub dwu użytkownikom jednocześnie. Podstawa przypominająca sztalugę pozwala na regulację nachylenia od  10 do 40 stopni. Standardowym wyposażeniem – jak przystało na sprzęt przeznaczony do pracy - jest przewodowa mysz i klawiatura.

ThinkCentre Edge 92Z posiada wewnętrzny zasilacz ze standardowym przewodem zasilającym. Duży plus – odpada możliwość przypadkowego uszkodzenia zasilacza plączącego się pod biurkiem, zaś wymiana kabla nie sprawi kłopotu.

System posiada dużą liczbę portów I / O, w tym dwa porty USB 3.0 z boku, cztery porty USB 2.0 z tyłu, Ethernet, VGA, czytnik kart 6-w-1 i rzadko stosowane rozwiązanie: HDMI-in i HDMI-out. Port HDMI-out przyda się do podłączania zewnętrznego monitora, zaś HDMI-in może być wykorzystany, jako 21,5-calowy zewnętrzny wyświetlacz 1080p dla laptopa. Ponadto maszyna wyposażona jest w 2-megapikselową kamerę internetową i napęd optyczny DVD (dostępna jest również opcja Blu-ray).

Bezprzewodowe łączność jest zapewniona przez karty Intel Centrino Wireless network N-2230 (802.11b/g/n) oraz wbudowany Blutooth 4.0.

Konfiguracja Lenovo ThinkCentre Edge 92Z nie może być prostsza: wszystko, co musisz zrobić, to pociągnąć podstawę, podłączyć kabel zasilający, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Doświadczeni użytkownicy uzbrojeni w śrubokręt, bez problemu będą w stanie wymienić dysk twardy, napęd optyczny, pamięć systemową, czy nawet procesor. Możliwość rozbudowy może być ważna dla firmy, w zależności od zasad rachunkowości. Modernizacja sprzętu zazwyczaj jest korzystniejsza dla budżetu niż wymiana sprzętu na nowy.

Firma Lenovo zadbała również o duży wybór preinstalowanych aplikacji, w tym Skype, Lenovo Companion, Evernote, Norton Internet Security, AccuWeather, Lenovo Quicksnip, PowerDVD, Lenovo Cloud Storage (przez ActiveSync).

Całe oprogramowanie jest zainstalowane na dysku twardym, dzięki czemu nie trzeba wyszukiwać kodów rejestracyjnych lub płyt instalacyjnych. Komputer uruchomiliśmy w ciągu kilku minut od wyjęcia z pudła, co nie jest czymś, co można powiedzieć o każdym desktopie.

Wydajność i cisza…

Testowany przez nas egzemplarz wyposażony został w procesor Intel Core i7-3770S @ 3.09 GHz, 4GB pamięci RAM (DDR3), 500 GB dysk twardy i kartę grafiki AMD Radeon HD 7650A. Połączenie tych podzespołów sprawia, że ​​92Z dysponuje imponującą wydajnością. W teście GeekBench uzyskał wynik 10224 – najlepszy jak dotąd wśród wszystkich testowanych przez nas komputerów. Jest to wynik lepszy w porównaniu do Apple iMac, Asus Transformer AIO, jak również droższych komputerów, jak Dell Inspiron One 23 i Samsung Series 7 (DP700A3D-A01US).

Filmy w rozdzielczości 1080p odtwarzane są płynnie, a dźwięk z wbudowanych głośników jest klarowny, choć brakuje nieco basów. Nie jest to jednak istotny mankament z punktu widzenia codziennego użytkowania.  Oznaczenie Lync na obudowie sugeruje możliwość prowadzenia wideokonferencji i trzeba przyznać, że nie jest to pusta obietnica. Kamera o rozdzielczości 2 MPx daje bardzo dobry obraz w normalnych warunkach oświetleniowych, zaś mikrofon skutecznie eliminuje szumy tła. Tym samym używanie słuchawek do połączeń VoIP jest nieporozumieniem.

Wypada przy tym podkreślić, że w trakcie pracy komputer jest niezwykle cichy – trzeba się dobrze wsłuchać, aby usłyszeć minimalne buczenie.

Doceniamy:

  • Wysoką wydajność
  • dobrą jakość  grafiki
  • cichą pracę
  • możliwości rozbudowy

Ale dostrzegamy także:

  • Problemy przy konfiguracji bluetooth
  • Słaby bass

Nasz werdykt 

Podsumowując - Lenovo ThinkCentre 92z jest doskonałym wyborem dla użytkowników potrzebujących mocnego systemu z przeznaczeniem do pracy. Ekran jest wystarczająco duży i nadzwyczaj użyteczny, dzięki powłoce antyrefleksyjnej i możliwości obsługi za pomocą dotyku. Podsumowując – interesująca propozycja zwłaszcza, że cena jest odpowiednia w stosunku do wyposażenia.

Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze.


Sprzęt do testów dostarczyła firma Kuzniewski 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej