Strona główna / Maszyneria / Nowe procesory serwerowe Intela
środa 26 marzec 2008 | Torsten Gustaffson
Nowe procesory serwerowe Intela
Firma Intel wprowadziła dzisiaj dwa niskonapięciowe układy dla serwerów i stacji roboczych, wykonane w technologii 45 nanometrów (nm). Zużywają one 50 watów energii, czyli zaledwie 12,5 wata na rdzeń, przy taktowaniu dochodzącym do 2,5 GHz. Procesor Quad Core Intel® Xeon® z serii L5400 w pełni wykorzystuje unikalne możliwości procesu produkcyjnego 45 nm, stosowanego przez firmę Intel, a także opracowaną od nowa konstrukcję tranzystorów.
Tagi: intel, procesor,

Korzyść dla serwera i firmy

Procesory czterordzeniowe Intel Xeon L5400 przyniosą wiele korzyści firmom, które eksploatują środowiska informatyczne o wysokiej gęstości przy ograniczonych możliwościach zasilania. Nowe układy są nawet o 25% szybsze i mają o 50% większą pamięć podręczną, niż poprzednia generacja niskonapięciowych procesorów czterordzeniowych Intel Xeon, zachowując jednocześnie bardzo niską emisję ciepła na poziomie 50W. Czterordzeniowe modele L5420 i L5410 są taktowane zegarem odpowiednio 2,50 GHz i 2,33 GHz i korzystają z unikalnej pamięci podręcznej zintegrowanej z układem o pojemności 12 MB, a także z magistrali systemowej (FSB) taktowanej zegarem 1333 MHz.

„Dzięki wykorzystaniu tranzystorów z metalowymi bramkami typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej) zbudowanych z użyciem hafnu, nasze czterordzeniowe, niskonapięciowe układy serwerowe wykonane w procesie produkcyjnym 45 nm osiągają nowy poziom stosunku wydajności do efektywności cieplnej” – powiedział Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor generalny w Server Platforms Group, Intel.

Producenci sprzętu kupują

Szereg producentów systemów oferuje rozwiązania kompatybilne z procesorami z rodziny L5400 i L5210. Są wśród nich Asus, Dell, Fujitsu, Fujitsu-Siemens, Gigabyte, HP, Hitachi, IBM, Microstar, NEC, Quanta, Rackable, Supermicro, Tyan i Verari. W przyszłym kwartale Intel rozpocznie również dostawy nowego dwurdzeniowego procesora niskonapięciowego, który będzie mógł pochwalić się zużyciem energii na poziomie zaledwie 40W oraz taktowaniem 3 GHz. Będzie wyposażony w pamięć podręczną o wielkości 6 MB i magistralę FSB 1333 MHz.

Oferta coraz szersza

Od czasu zaprezentowania w listopadzie zeszłego roku pierwszych procesorów wykonanych w technologii 45 nm, Intel wprowadził już do oferty ponad 35 różnych układów serwerowych do komputerów stacjonarnych i przenośnych. Wykorzystują one metalowe bramki high-k zbudowane z użyciem hafnu oraz technologię 45 nm.

Ceny i dostępność

Procesor Quad-Core Intel Xeon L5420 2,50GHz 1333MHz 50W

380 USD*

Procesor Quad-Core Intel Xeon L5410 2,33GHz 1333MHz 50W

320 USD*

* W ilościach po 1000 sztuk

Intel, światowy lider w dziedzinie krzemowych innowacji, tworzy technologie, produkty i inicjatywy, które cały czas ulepszają sposób, w jaki ludzie pracują i żyją.

Więcej informacji o technologii Xeon znajduje się na stronie www.intel.com/xeon .

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej