Strona główna / Maszyneria / Intel: nowa technologia Centrino ATOM
środa 02 kwiecień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Intel: nowa technologia Centrino ATOM
Intel Corporation zaprezentowała dziś pięć nowych procesorów Intel® Atom™ oraz technologię procesorową Intel Centrino® Atom™ do mobilnych urządzeń internetowych (MID) oraz innych wbudowanych rozwiązań komputerowych (embedded computing solutions).

Pakiet nowych technologii składa się z procesora Intel® Atom™ (poprzednio określanego nazwą kodową „Silverthorne”) praz pojedynczego chipa ze zintegrowaną grafiką nazywanego Intel® System Controller Hub, który oferuje możliwości zbliżone do komputerów stacjonarnych, wysoką jakość wrażeń internetowych oraz długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym w mniejszych urządzeniach, które mieszczą się w kieszeni. Producenci z całego świata planują rozpocząć sprzedaż urządzeń MID, bazujących na rozwiązaniach Intela, już tego lata. 

Urządzenia MID zapewniają najlepsze wrażenia internetowe mimo małych rozmiarów umożliwiających noszenie ich w kieszeni. Urządzenia te pozwolą klientom komunikować się, bawić, sprawdzać informacje i pracować podczas podróży. Oczekuje się, że będą reprezentować nową klasę przenośnych internetowych odtwarzaczy wideo, urządzeń nawigacyjnych, wielofunkcyjnych tabletów i innych produktów konsumenckich.

Intel Atom

Technologia procesorowa Intel Centrino Atom, wcześniej znana jako „Menlow”, obejmuje pierwszy procesor Intel Atom (poprzednio określany nazwą kodową „Silverthorne”). Ten najmniejszy procesor Intela i zarazem najwydajniejszy w segmencie układów o poborze mocy poniżej 3 watów cechuje się emisją ciepła (TDP)1 z zakresu 0,65-2,4 watów* (w porównaniu z 35 watami w typowych współczesnych laptopach) i zużywa średnio 160-220 miliwatów (mW) podczas pracy2 oraz 80-100 mW w stanie bezczynności3.

Niski pobór mocy

Tak niski pobór mocy osiągnięto dzięki kilku technikom zarządzania zasilaniem procesora, takim jak technologia Intel Deep Power Down Technology (C6), tryb CMOS oraz rozdzielone zasilanie wejścia-wyjścia. W połączeniu z unikatową, przełomową formułą 45-nanometrowego tranzystora z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) zapewnia to dużą energooszczędność i mniejszy rozmiar chipów, wydłużając czas pracy na zasilaniu bateryjnym i umożliwiając projektowanie cieńszych urządzeń.

„Jest to historyczny dzień dla Intela i całej branży high-tech: dostarczamy nasz pierwszy procesor Intel Atom i otaczamy go pakietem znakomitych technologii — powiedział Anand Chandrasekher, starszy wiceprezes Intela i dyrektor generalny Ultra Mobility Group. — Dodajmy do tego niezwykłe innowacje wspomagających nas producentów urządzeń i oprogramowania, a zmienimy sposób, w jaki użytkownicy myślą o sieci WWW i w jaki z niej korzystają. Wchodzące niebawem na rynek urządzenia MID oraz bardziej długoterminowe plany, o których mówią nasi klienci, pokażą, że małe urządzenie może zapewnić bogate wrażenia internetowe”.

Serce nowej generacji komputerów mobilnych  

W miarę, jak internet podbija kolejne dziedziny życia, popyt na nieprzerwaną, bezprzewodową łączność szerokopasmową prowadzi do powstawania nowych, ekscytujących produktów konsumenckich o coraz większej mocy obliczeniowej. Procesory Intela są zaprojektowane pod kątem komputerów napędzających internet i stosowane w większości z nich, a nowa technologia procesorowa Intel Centrino Atom zapewni dostęp do internetu również użytkownikom mobilnym.

Szybki, wydajny, mobilny

Procesor Intel Atom będzie oferował szybkość do 1,86 GHz, obsługiwał technologię Enhanced Intel SpeedStep®, a wybrane modele będą wyposażone w technologię Intel Hyper-Threading. Dzięki temu jest to najszybszy procesor w segmencie układów o poborze mocy mniejszym niż 3 waty, który zapewnia użytkownikom wysoką jakość wrażeń, w tym szybkie pobieranie stron WWW i obsługę najnowszych technologii WWW takich jak Adobe Flash* and JavaScript*. Intel® System Controller Hub to zaprojektowany od podstaw, energooszczędny układ, który integruje grafikę 3D, wspomagane sprzętowo dekodowanie wideo 720p i 1080i, a także kombinację mechanizmów wejścia-wyjścia znanych z komputerów stacjonarnych i kieszonkowych, takich jak PCI Express*, host i klient USB oraz SDIO. Technologia procesorowa Intel Centrino Atom pozwala też producentom integrować szeroką gamę rozwiązań łączności bezprzewodowej, w tym Wi-Fi, WiMAX oraz dostęp do sieci komórkowych.

Era ultramobilnych

Możliwości techniczne procesora Intel Atomi układu Intel System Controller Hub pomogą opracować szereg urządzeń MID oraz innych komputerów kieszonkowych. Procesory są też zaprojektowane pod kątem pozbawionych wentylatora, niewielkich urządzeń wbudowanych, takich jak samochodowe systemy rozrywkowo-informacyjne, przenośne urządzenia kasowe dla handlu detalicznego oraz wytrzymałe urządzenia komputerowe do zastosowań przemysłowych. W przypadku zastosowań osadzonych Intel będzie oferował dłuższe, 7-letnie wsparcie cyklu eksploatacyjnego.

Gelsinger: od miliwatów do petaflopów

Podczas swojego przemówienia Pat Gelsinger, starszy wiceprezes Intela i dyrektor generalny Digital Enterprise Group stwierdził, że procesory Intel Architecture (IA) są teraz stosowane we wszystkich segmentach od urządzeń MID do wysokowydajnych serwerów (HPC). Procesory Intel Xeon napędzają trzy spośród pięciu najwydajniejszych na świecie systemów HPC, a w 2007 roku Intel dostarczył mniej więcej cztery na pięć procesorów dla rynku HPC, w tym dla jednego z najpotężniejszych w Chinach systemu SINOPEC używanego do poszukiwań ropy naftowej.

Gelsinger podał kilka technicznych informacji o następnej generacji procesorów Intela, znanej pod nazwą kodową „Nehalem”, która wejdzie do produkcji w czwartym kwartale. Procesory Nehalem będą początkowo stosowane w systemach biurkowych klasy wyższej oraz dwuprocesorowych serwerach, a w 2009 roku trafią do innych segmentów rynku. Procesory Nehalem będą skalować się od dwóch do ośmiu rdzeni. Gelsinger ujawnił też nowy zestaw instrukcji Intel Advanced Vector Extension, który w 2010 roku ma się pojawić w następcy procesora Nehalem o nazwie kodowej „Sandy Bridge”.

Honglin Zhang, zastępca dyrektora centrum IT w chińskim Ministerstwie Kolei, dołączył do Gelsingera na scenie, aby omówić kluczową rolę, jaką odgrywają systemy IA w dostarczaniu ekonomicznych, skalowalnych i niezawodnych rozwiązań. Pekińscy urzędnicy opisali też infrastrukturę IT i portal WWW zbliżających się Igrzysk Olimpijskich*, które będą działać na procesorach Intel® Xeon™. Na koniec Gelsinger omówił intelowską wizję przetwarzania wizualnego (Visual Computing) i podkreślił potrzebę większej mocy obliczeniowej, większej pamięci oraz przepustowości wejścia-wyjścia, ulepszonej grafiki, lepszych narzędzi programowych oraz bibliotek        , które zaoferują fotorealistyczny rendering 3D, wysoką jakość obrazu i dźwięku oraz modelowanie komputerowe, co przełoży się na wyższą jakość wrażeń użytkowników. Jednym z kluczowych elementów tej wizji będzie architektura „Larrabee” obejmują wiele rdzeni IA, nową architekturę pamięci podręcznej oraz nowy zestaw instrukcji wektorowych.


Perlmutter: nadchodzi personalizowana mobilność

Również na konferencji IDF Dadi Perlmutter, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Mobility Group, omówił falę personalizacji opartej na nowych notebookach i netbookach, które wejdą na rynek później w tym roku. W czerwcu Intel dostarczy nową technologię procesorową Intel Centrino 2 „Montevina”, która zapewni większą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Centrino 2 to pierwsza platforma Intela oferująca zintegrowane opcje dostępu bezprzewodowego Wi-Fi i WiMAX, która ma być dostępna w wybranych notebookach w drugiej połowie roku. Inne opcje Centrino 2 to procesor i inne komponenty mniejsze o około 40 procent, a więc doskonale nadające się do mini- i subnotebooków. Perlmutter omówił jakość grafiki oraz sprzętową obsługę obrazu wysokiej rozdzielczości na dyskach Blu-ray* i zademonstrował technologię stacji półprzewodnikowych.

Perlmutter podał pierwsze informacje o planowanej na 2009 rok platformie do notebooków o nazwie kodowej „Calpella”. Jeszcze przed jej premierą, pod koniec roku 2008 firma ma zaoferować technologię Intel® Anti-theft, która uzupełnia i rozszerza istniejące rozwiązania czołowych producentów oprogramowania i komputerów. Technologia skupia się na odzyskiwaniu zasobów, ochronie przed kradzieżami oraz zabezpieczaniu danych i pojawi się w laptopach pod koniec roku.

Perlmutter zademonstrował też dwa laptopy nazywane „netbookami” i omówił strategię Intela związaną z tą nową klasą niedrogich, łatwych w użyciu komputerów. Te proste, tanie, ukierunkowane na internet urządzenia będą oparte na specjalnie zaprojektowanej architekturze o niskim poborze mocy, przyszłych procesorach Intel Atom „Diamondville” oraz unikatowej technologii tranzystorowej i procesie produkcyjnym, które idealnie pasują do tego nowego segmentu rynku.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej