Strona główna / Maszyneria / Twoja prywatna chmura
środa 29 lipiec 2015 | Robert Kamiński
Twoja prywatna chmura
Z chmury publicznej korzysta dziś chyba każdy użytkownik smartfona. Przydaje się do zarządzania plikami, przechowywania zdjęć czy klipów video. Pozostaje kwestia bezpieczeństwa, które nie wszystkich satysfakcjonuje. Jeśli należysz do tej grupy – zainteresuj się prywatną chmurą Seagate.

W przeciwieństwie do wielu urządzeń typu NAS - Personal Cloud firmy Seagate prezentuje się bardzo szykownie. Fortepianowy lakier i matowe, czarne wykończenie pozostałych elementów obudowy sprawiają że będzie znakomicie się prezentował w każdym domu lub biurze. To eleganckie, jasne i proste. 

Wewnątrz, Personal Cloud wykorzystuje dedykowane serwerom  NAS - 2,5 dyski HDD. Nasza recenzja dotyczy modelu wyposażonego w 2 dyski, choć zarówno jedno- i dwudyskowe  modele mają to samo oprogramowanie i funkcje. Urządzenie z 2 dyskami pozwala po prostu na dodatkową ochronę poprzez dublowanie zapisu. Z punktu widzenia wydajności Personal Cloud nie jest demonem prędkości, ale w zupełności wystarcza do codziennych zadań . Testy pokazują że Personal Cloud (mirror) jest w stanie zapisywać dane z prędkością 84.6MB / s przy odczycie 12.5MB / s. Prędkości te powinny być wystarczające do codziennej pracy.

Łączna pojemność zależy od modelu – w przypadku testowanego przez nas urządzenia są to 2 dyski o łącznej pojemności 4 TB. Jest to system 2-dyskowy, co oznacza, że ​​dwie kieszenie po 2 TB mogą być dowolnie skonfigurowane .

Obie kieszenie działają w trybach RAID 0 i 1, co  poprawia bezpieczeństwo danych - można albo włączyć oba napędy do odczytu / zapisu, lub zdecydować się zachować jeden jako mirror.

Z tyłu urządzenia, patrząc od lewej strony do prawej widzimy przycisk zasilania, gniazda zasilania, port Ethernet oraz port USB 2.0. Wentylacja biegnie wzdłuż górnej części tylnej urządzenia, a także większość dołu. Z prawej strony urządzenia jest port USB 3.0 (bez możliwości podłączenia drukarki).

Wykorzystaj chmurę!

Konfiguracja Seagate Personal Cloud jest na tyle prosta, że korzystanie z instrukcji obsługi nie wydaje się konieczne. Wystarczy podłączyć urządzenie do routera, uruchomić zasilanie, a następnie skonfigurować korzystając z przeglądarki. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenie wymaga aktualizacji oprogramowania układowego. Po zakończeniu instalacji użytkownik trafia na ekran główny, gdzie można uzyskać dostęp do aplikacji domyślnych: Device Manager, Download Manager, Backup Manager, Menedżer Aplikacji, SDRIVE i Seagate Media.

Możesz przesyłać pliki, z komputera stacjonarnego lub komórkowego. Seagate Personal Cloud jest również w stanie efektywnie przesyłać pliki do większości urządzeń w tym nowszych telewizorów Smart, tabletów, smartfonów. 

Na uwagę zasługuje obsługa torrentów i adresów http - urządzenie jest w stanie pobierać pliki autonomicznie, czyli bez pośrednictwa komputera. Tak długo, jak Personal Cloud jest podłączony do routera przez Ethernet (oraz połączenie internetowe jest aktywne), można uzyskać dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie. Do dyspozycji mamy zatem swoją prywatną chmurę!

Wysłanie plików, począwszy od filmów i zdjęć do kilku różnych rodzajów dokumentów nie stanowi problemu.  Należy jednak pamiętać, że pliki przechowywane w Personal Cloud nie są hostowane, co oznacza że nie można wysyłać linków do folderu tak jak w przypadku Dropbox, One Drive lub Google Drive.

Personal Cloud może być również używany jako urządzenie do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji urządzeń mobilnych, komputerów PC, jak i Mac.

Dane mogą być archiwizowane i synchronizowane przez Personal Cloud zarówno w domu jak i w podróży. Oprócz automatycznej archiwizacji Personal Cloud pozwala użytkownikom na ustawienie harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Dzięki dodatkowym usługom możliwe jest sporządzenie kolejnej kopii danych w chmurze publicznej. I odwrotnie - dane z chmur publicznych mogą być również przeniesione do pamięci lokalnej. Personal Cloud współpracuje z: Amazon S3, Box, Baidu, Dropbox, Google Drive, HiDrive i Yandex.Disk.

Oprogramowanie

Olbrzymią zaletą chmury Seagate jest znakomita integracja z systemem operacyjnym. Zawsze dostępna w otoczeniu sieciowym, bez potrzeby tworzenia dodatkowych skrótów, zaś synchronizacja w tle działa perfekcyjnie.  Dodatkowym plusem jest zabezpieczenie hasłem zasobów prywatnych użytkownika.

Aplikacje dla iOS i Android działają dobrze w przypadku prostych operacji zapis/odczyt, ale brakuje przyjaznego interfejsu.  Co ciekawe, proces przesyłania jest cokolwiek anachroniczny w stosunku do rozwiązań stosowanych w innych aplikacjach. Zamiast przycisku  "Prześlij", trzeba najpierw uzyskać dostęp do albumu fotograficznego w aplikacji Seagate, a następnie wybrać pliki, które mają być przesłane. To raczej uciążliwy proces… Nie można również utworzyć lub usunąć folderów za pomocą aplikacji mobilnej. Jeśli wybierasz się na wakacje, i zamierzasz przesyłać zdjęcia do konkretnego folderu - lepiej wcześniej utworzyć odpowiedni dla nich folder za pośrednictwem komputera.

Podsumowanie

Wygląda dobrze, czyta i zapisuje szybko, czyli innymi słowy mówiąc robi dokładnie to, czego oczekujesz. Jest to również chmura której jesteś właścicielem. To całkiem fajne.

Personal Cloud jest sporą, ale dobrą inwestycją. Jednorazowa opłata za urządzenie, które posłuży prawdopodobnie przez wiele lat (i daje większy spokój), wydaje się lepsza niż stały abonament  za prywatną chmurę. Dostęp do chmury publicznej tanieje, a w wielu wypadkach jest „bezpłatny”, ale zawsze jest to powierzchnia wynajmowana. Personal Cloud, to Twoja prywatna chmura.  

 Jeśli Twoja firma oczekuje więcej - przeczytaj naszą recenzję WD EX4

Seagate Personal Cloud 2-Bay - dane techniczne:

  • Pojemność: 4TB, 6TB, 8 TB
  • wymagania systemowe:
  • Windows 8, Windows 7, Windows Vista
  • Mac OS X 10.7 lub nowszy
  • Internet Explorer Firefox, Chrome lub Safari
  • Porty zewnętrzne: 1 x Ethernet
  • Wymiary:234 x 235,15 x 48 mm
  • Waga: 2,18 kg

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej