Strona główna / Maszyneria / Jeszcze drukarka, czy już komputer?
niedziela 04 październik 2015 | Robert Kamiński
Jeszcze drukarka, czy już komputer?
W trakcie konferencji w Barcelonie przedstawiciele firmy HP zwrócili uwagę na istotną istotne zmiany jakie zaszły na rynku drukarek. Drukarki żyją własnym życiem – podłączonym do sieci. To kolejna brama dla hakerów.
Tagi: drukarka, hp, haker, relacja,

Firma HP na rynku druku ma niezwykle silną pozycję. Liczba urządzeń wprowadzanych na rynek od najprostszych drukarek atramentowych po laserowe „kombajny” jest imponująca. Każdego roku pojawiają się urządzenia o lepszych parametrach i – co istotne – niższych kosztach eksploatacji. Drogie oryginalne materiały eksploatacyjne przechodzą już do historii i często wygrywają z zamiennikami zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę możliwych wydruków przy zachowaniu wysokiej jakości.

Szybki i efektywny druk

Nowe drukarki i urządzenia wielofunkcyjne HP Enterprise LaserJet zapewniają największą rzeczywistą wydajność w swojej klasie, oferując najkrótszy czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony, największą szybkość przy drukowaniu dwustronnym oraz najniższe łączne zużycie energii na stronę. Urządzenia zostały skonstruowane z myślą o łatwiejszej obsłudze oraz możliwości druku z urządzeń mobilnych. Drukarki są idealnym rozwiązaniem dla grup roboczych złożonych z 5-15 użytkowników i drukujących do 7500 stron miesięcznie. Zapewniają większą szybkość, lepszą ochronę i wyższą wydajność dzięki nowym, oryginalnym kasetom z tonerem HP wyposażonym w technologię JetIntelligence.

HP drukarki
Nowe modele:

  • Seria HP LaserJet Enterprise M506 to drukarki monochromatyczne, ponad 25 proc. mniejsze i nawet o 71 proc. szybsze od poprzedniego modelu, przy drukowaniu dwustronnym. 
  • Seria HP LaserJet Enterprise MFP M527 to monochromatyczne urządzenia wielofunkcyjne, które oferują jednoprzebiegowe skanowanie dwustronne, kolorowy, dotykowy ekran o przekątnej 20,3 cm, który wspomaga zaawansowane przepływy pracy oraz krótszy o nawet 33 proc. – od poprzedniego modelu – czas oczekiwania na druk pierwszej strony.
  • Seria HP Color LaserJet Enterprise MFP M577 to kolorowe urządzenia wielofunkcyjne, które oferują jednoprzebiegowe skanowanie dwustronne, kolorowy, dotykowy ekran o przekątnej 20,3 cm oraz opcjonalną klawiaturę, która wspomaga zaawansowane przepływy pracy oraz nawet o 43 proc. szybszy od poprzedniego modelu – druku dwustronny.

Drukarka broni się sama

Dzisiejsze drukarki to zaawansowane urządzenia, często wyposażone w komponenty typowe dla komputerów. Zaawansowany procesor, klawiatura, wyświetlacz dotykowy to coraz częściej spotykane elementy właśnie w drukarkach. Zważywszy na możliwość zdalnego wydruku i dostęp poprzez internet stają się kolejną bramą dla hakerów.

Bezpieczeństwo drukarek staje się więc coraz ważniejszą kwestią. Według Instytutu Ponemon, 64 proc. menedżerów IT uważa, że ich drukarki mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Jednocześnie 56 proc. przedsiębiorstw nie uwzględnia drukarek w swojej strategii ochrony.

Firma HP doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń i jak podkreślił Tuan Tran, wiceprezes i dyrektor generalny, LaserJet and Enterprise Solutions - „Zapobieganie naruszeniom bezpieczeństwa to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzą się nasi klienci”.

drukarka HP

Aby zapobiec zagrożeniom, firma HP wyposażyła swoje nowe drukarki i urządzenia wielofunkcyjne dla przedsiębiorstw w najlepsze zabezpieczenia  w branży.

  • Funkcja HP Sure Start wykrywa złośliwe ataki na BIOS i automatycznie usuwa ich skutki. Oznacza to, że nowe drukarki HP LaserJet Enterprise oferują aktualnie te same zabezpieczenia BIOS-u, które od 2013 r. chronią linię komputerów HP Elite.
  • Whitelisting („Biała lista”) pozwala zainstalować i uruchomić w drukarce tylko znane, kompatybilne oprogramowanie.
  • Wykrywanie włamań w czasie pracy to nowa funkcja, która monitoruje pamięć urządzenia pod kątem złośliwych ataków. Funkcja została wprowadzona we współpracy z firmą specjalizującą się w bezpieczeństwie systemów wbudowanych – Red Balloon Security, założoną przez badaczy z Uniwersytetu Columbia. Firma ta prowadziła zakrojone na szeroką skalę badania nad bezpieczeństwem systemów wbudowanych na zlecenie kilku agencji rządowych oraz firm prywatnych z branży telekomunikacyjnej oraz systemów sterowania.

Nowe funkcje będą w standardzie wszystkich nowych drukarek HP LaserJet Enterprise oraz drukarek OfficeJet Enterprise X z technologią PageWide. Będzie je można również uaktywnić w kilku modelach HP LaserJet Enterprise (dostępnych na rynku od kwietnia) poprzez aktualizację wbudowanego oprogramowania. Ponadto „białe listy” oraz funkcję wykrywania włamań w czasie pracy urządzenia, można dodać do wielu istniejących drukarek HP LaserJet i OfficeJet Enterprise X (będących do sprzedaży od 2011 r.) poprzez instalację aktualizacji HP FutureSmart. Wbudowane oprogramowanie 

HP FutureSmart dostarcza nowe funkcje za pośrednictwem aktualizacji, co pozwala chronić interesy klientów, którzy zainwestowali w drukarki HP Enterprise.

Pozwala to działom IT wprowadzić i kontrolować takie zabezpieczenia, jak zamykanie portów, wyłączanie protokołów dostępu, automatyczne wymazywanie plików itd. Z kolei podczas ponownego uruchamiania urządzenia funkcja HP Instant-On Security sprawdza i automatycznie przywraca właściwe ustawienia, aby pozostawało ono zgodne z zasadami obowiązującymi w danej organizacji. 

HP zamierza nadal skupiać się na bezpieczeństwie swoich urządzeń drukujących, wprowadzając najnowsze technologie zabezpieczające w nowych i istniejących drukarkach. 

Podobnie jak w przypadku komputerów jest to nieustanny wyścig, gdyż hakerzy nie ustają w wysiłkach o znalezienie kolejnego dostępu do sieci firmowej.  Warto zatem brać pod uwagę te zagrożenia i inwestować w urządzenia nie tylko zabezpieczone, ale również wyposażone w funkcje aktualizacji zabezpieczeń.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej