Strona główna / Maszyneria / Komputer w Firmie testuje ThinkPad x250
niedziela 11 październik 2015 | Cezary Tchorek-Helm
Komputer w Firmie testuje ThinkPad x250
Lenovo konsekwentnie rozwija linię ThinkPad. W przypadku testowanego przez nas notebooka oznacza to wprowadzenie na rynek kolejnej wersji z najnowszym kluczowym komponentem czyli niskonapięciowym procesorem Intel Core Broadwell.

Własności fizyczne, m.in. waga i mechanika urządzenia kwalifikują ThinkPada X250 do linii mobilnych narzędzi biznesowych użytecznych również w małych i średnich firmach.

Obudowa i wyświetlacz

Zewnętrzne wymiary notebooka: 30,5 cm x 21 cm x 2,01 cm (2.03 z nóżkami) wskazują na urządzenie mobilne czemu sprzyja również waga 1,43 kg. Obudowa jest z plastiku, pokrywa ma na powierzchnię gumowaną, co jednak kryje solidną ramę magnezową wzmocnioną włóknem szklanym będącą podstawą konstrukcji komputera. 

lenovo

Tradycyjnie ThinkPad X250 ma diodę informującą o aktywności urządzenia, co jest jednym ze znaków rozpoznawczych tych komputerów. Laptop wyposażono w klawiaturę mechaniczną skonstruowaną według klasycznych zasad: dość duży skok klawisza jest odpowiednio skalibrowany w stosunku do siły potrzebnej w codziennym posługiwaniu się klawiaturą. Klawiatura ma podświetlenie diodami LED, co ułatwia pracę w słabych warunkach oświetlenia zewnętrznego. Plastik klawiszy jest wizualnie może trochę staroświecki ale w praktyce wykazuje własności antypoślizgowe i doskonale leży pod palcami. Zewnętrznie to materiał obudowy – matowy i lekko oldskulowy najbardziej przypomina klasyczne ThinkPady. To plus w świecie plastików udających aluminium i w większości podatnych na szybkie mechaniczne uszkodzenia czy zwyczajne zużycie.

lenovo

Klasyczną funkcjonalnością biznesową jest możliwość wychylenia pokrywy wyświetlacza do 180 stopni, co pozwalana położenie podstawy i pokrywy komputera w jednej płaszczyźnie. Mechanicznie ekran jest dość giętki, co jednak wg mnie nie ma wpływu na eksploatację. ThinkPad X250 to mobilna maszyna do codziennej aktywności więc wytrzymałość mechaniczna klasy mobilnej stacji roboczej nie jest tu potrzebna.

lenovo

Technicznie testowany ekran jest monitorem w rozmiarze 12,5 cala o rozdzielczości 1366x768 pikseli oraz 32 bitów na piksel współpracującym z kartą graficzną Intel HD Graphics 5500. Warto odnotować, że model ThinkPad X250 może być wyposażony w matryce wyświetlacza o wyższej rozdzielczości i kontraście. Podobnie jest z procesorem co może skutkować tym, że w tej samej obudowie spotkamy urządzenia z procesorem Intel Core i7. 

lenovo  

Osprzęt

Laptop jest wyposażony w niskonapięciowy procesor Intel Core i5-5200 z taktowaniem zegara 2.20 GHz. W teście Geekbench 3 ogólna sprawność uzyskana przez urządzenie jest relatywnie wysoka na co ma wpływ zastosowanie sprawnego dysku SSD o nominalnej pojemności 256 GB.

 

 

Laptop Lenovo ThinkPad X250 jest wyposażony w  dwa porty USB 3.0, czytnik kart SD, złącze VGA do zewnętrznego monitora oraz – co ważniejsze złącze DisplayPort w wersji mini. Oba rozwiązania pochodzą ze skrajnie odległych technologicznie epok ale oba ciągle mają zastosowanie ze wskazaniem na DP z uwagi na szybkość oraz powolne wypieranie VGA z zastosowania w monitorach coraz niższych klas.  Standardowo Lenovo dostarcza akumulator o pojemności 24 Watogodzin (11.1 V/2,09Ah/24Wh).

Lenovo ThinkPad X250: ocena subiektywna

Komputer jest w testowanej wersji to obraz podstawowego urządzenia do pracy mobilnej, które może występować na rynku w kilku mocniejszych kompletacjach. Jednak już ten zestaw komponentów zainstalowanych w modelu pozwala na większość typów pracy mobilnej. Jedyną uwagą jest to, że w dzisiejszych warunkach użytkownicy zaczynają przechowywać coraz więcej plików wideo, również tych profesjonalnych, co skutkuje znaczącym zwiększeniem zapotrzebowania na repozytoria pamięci. Testowany notebook ma dysk SSD klasy 256 GB a więc nie największy. Z drugiej strony wobec powszechnej oferty i dostępności wirtualnych zasobów pamięci w chmurze, nie jest to istotny problem. Tak jak brak napędu optycznego.    

Producent ThinkPada X250 firma Lenovo dostarcza z urządzeniem zestaw instrumentarium Lenovo ThinkVantage, które składa się m.in. z panelu sterowania zasilaniem, narzędzia obsługi łączności 3G, oraz narzędzia administracji połączeniami internetowymi. To korzyść dla użytkownika dająca gotowy komplet podstawowych narzędzi administracyjnych.

Szczególnie interesujące wydaje się nam narzędzie SHAREit pozwalające na komunikacje i przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami spiętymi w sieć tego narzędzia. To istotna pomoc w dobie mobilności i praktyczne udogodnienie w procesie udostępniania plików.

Nieco inaczej oceniamy fabryczną instalację pakietu Norton Internet Security. Mimo znaczącej pozycji i wysokiej jakości narzędzi Norton uważamy, że o polityce bezpieczeństwa powinien decydować  sam użytkownik. Dość ostentacyjne przekierowanie na stronę płatności firmy Symantec w celu uaktywnienia ochrony komputera nie bardzo nam się podoba.

Urządzenia są jednak sumą poszczególnych elementów: wg nas notebook ThinkPad X250 to udana konstrukcja z zastosowaniem do codziennej pracy mobilnej.

Plusy

  • Niewielka waga
  • Możliwość wymiany baterii (coraz bardziej ograniczana w produktach konkurencji)
  • Cicha praca

Minusy

  • Średniej jakości plastiki
  • Słaba sztywność ekranu
  • Cena   

Cena

Model bazowy 4104 zł Intel Core i3 5010U/ 500 GB SSHD/ ceneo.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej