Strona główna / Maszyneria / Energooszczędny procesor graficzny S3 Graphics
środa 23 kwiecień 2008 | Torsten Gustaffson
Energooszczędny procesor graficzny S3 Graphics
Firma S3 Graphics zaprezentowała procesor graficzny S3 Graphics 4300E dla rynku systemów wbudowanych. Nowy procesor łączy najnowsze osiągnięcia w zakresie odtwarzania wideo HD, renderingu grafiki, obsługi różnych typów ekranów z nowymi funkcjami zarządzania energią i przeznaczony jest dla projektantów gier, cyfrowych tablic informacyjnych i innych multimedialnych aplikacji wbudowanych.

S3 Graphics 4300E wyróżnia się wiodącym w tej klasie wskaźnikiem wydajności do zużywanej energii – lepszym od konkurencyjnych produktów o nawet 30%. S3 Graphics 4300E to obecnie jedyny oddzielny, wysokowydajny procesor wideo HD i grafiki spełniający sztywne wymogi termiczne branży systemów wbudowanych. W zależności od wymogów produktu końcowego, projektanci mają do wyboru maksymalną energooszczędność lub najwyższą wydajność w obsłudze multimediów.

Nowy procesor obsługuje DirectX™ 10.1 i OpenGL 2.1 za pomocą najnowszej, programowanej, zunifikowanej architektury jednostek cieniujących, co umożliwia wizualizację realistycznych środowisk 3D. S3 Graphics 4300E wyposażony jest również w programowany silnik wideo z akceleracją mediów w formatach H.264, VC-1, AVS, DivX i MPEG-2 HD, a także najnowsze złącza dla wyświetlaczy:  HDMI z HDCP, dwukanałowy LVDS, oraz podwójny DVI.

Nowy procesor multimediów 4300E pojawi się w ofercie obok istniejącej rodziny procesorów 2300E, rozbudowując portfel procesorów S3 przeznaczonych dla urządzeń wbudowanych. Wraz z wprowadzeniem nowego procesora, firma S3 będzie oferować pełen zakres rozwiązań do zastosowania we wszelkiego typu systemach wbudowanych, z dostawami i wsparciem technicznym gwarantowanymi przez długi okres czasu. Pakiety SDK i HDK dla 2300E są już w ofercie, a wersje dla 4300E zaczną być udostępniane w czerwcu 2008.

Procesor multimedialny S3 Graphics 4300E

Procesor S3 Graphics 4300E produkowany jest w sprawdzonym procesie produkcyjnym 65nm i wyróżnia się wydajną energetycznie architekturą obsługi multimediów przy częstotliwości zegara od 300 Mhz do 600 Mhz. Rdzenie grafiki i wideo HD współpracują z maksimum 256 MB  pamięci DDR2 lub DDR3. Procesor łączy się poprzez szybką magistralę systemową PCI Express 2.0, obsługującą standardy x1, x4, x8 i x16; posiada także PCI Express ASPM, obniżający zużycie energii i umożliwiający konfiguracje z chłodzeniem pasywnym.

Procesor S3 Graphics 4300E jest wyposażony w zaawansowany, programowany rdzeń wideo, w pełni kompatybilny z interfejsem Microsoft DirectX™ VA 2.0 i Blu-ray™, umożliwiający chronione odtwarzanie wideo od źródła do celu transmisji. Procesor obsługuje kodeki WMV-9 HD, MPEG-2 HD, VC-1, H.264, DivX i AVS.

4300E ma podwójne przekaźniki DVI/HDMI z HDCP i dwukanałowe przekaźniki LVDS, umożliwiające podłączenie najnowszych standardowych i panoramicznych ekranów LCD, a także dwa analogowe przekaźniki RAMDAC, umożliwiające wyświetlanie na ekranach kineskopowych. Procesor obsługuje również niezależne obracanie obrazu (900, 1800, 2700) z akceleracją mediów 2D, 3D i HD.

S3 Graphics 4300E jest w pełni kompatybilny z Windows XP, XPe, CE i posiada certyfikat WHQL dla Windows Vista SP1.

S3 Graphics, joint venture z VIA Technologies, jest czołowym dostawcą na rynek grafiki 3D na PC. S3 Graphics produkuje wysokowydajne układy graficzne dla producentów płyt głównych do komputerów biurkowych, a także energooszczędne i wysokowydajne podsystemy grafiki 3D dla producentów notebooków.

S3 Graphics wykorzystuje wiodącą technologię chipsetów firmy VIA Technologies w produktach o architekturze pamięci dzielonej przeznaczonych na rynek masowy.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej