Strona główna / Praca zdalna / Ruchem, dotykiem i głosem – tak sterujemy smartfonami
środa 06 kwiecień 2016 | eRKa
Ruchem, dotykiem i głosem – tak sterujemy smartfonami
Przyszłość sterowania urządzeniami mobilnymi nie ma żadnych granic. Inżynierowie konsekwentnie wprowadzają nowe rozwiązania, które ułatwiają komunikację na linii człowiek – smartfon.

Dzisiaj już nie tylko sterujemy telefonami za pomocą palców, czy rysika. Nowoczesne urządzenia reagują także na polecenia głosowe i siłę nacisku. Warto przyjrzeć się bliżej tym technologiom, by przed wyborem nowego urządzenia sprawdzić, które z nich będą dla nas najodpowiedniejsze.

We współczesnych smartfonach ekrany są tak czułe, że reagują na najmniejsze muśniecie palcem. Za pomocą dotyku można ekspresowo odblokować telefon, napisać wiadomość na wirtualnej klawiaturze,
a nawet... ważyć przedmioty.

Dotyk 3D

Huawei Mate S Premium został wyposażony w technologię dotyku 3D. Dzięki niej, za pomocą mocniejszego przyciśnięcia możemy obejrzeć zdjęcia w galerii oraz przybliżyć obraz. Rozwiązanie to będzie szczególnie ważne dla miłośników gier mobilnych, którzy mogą wykorzystać nieskończone możliwości siły nacisku podczas sterowania w grze. Mate S posiada również funkcję ważenia - wystarczy na wyświetlaczu położyć np. owoc, a telefon pokaże nam wynik pomiaru.

Niedawno konstruktorzy smartfonów wprowadzili nowoczesną  metodę sterowania za pomocą kłykcia. Dzięki przypisanym gestom, w Huawei Mate 8 możemy otworzyć dowolną aplikację, np. uruchomić odtwarzacz muzyki lub aparat fotograficzny. Najpierw należy przyporządkować literkę do wybranego programu, przykładowo pod „m” umieścić odtwarzacz muzyki. Potem wystarczy nakreślić kłykciem znak i już możemy słuchać ulubionej playlisty. Za pomocą podwójnego stuknięcia kostką zrobimy również zrzut ekranu, a stukając dwoma kostkami – rozpoczniemy lub zatrzymamy nagrywanie.

Identyfikacja za pomocą palca

Widoczne do niedawna jedynie w filmach science-fiction biometryczne technologie zabezpieczeń, stosowane są na coraz szerszą skalę. Czytniki odcisków palców są obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia telefonu przed niepowołanym użyciem. W przeciwieństwie do kodu numerycznego, czy rysowania kształtu, dużo trudniej jest skopiować odcisk palca. Od kilku lat coraz bardziej popularna jest technologia PayTouch, czyli płacenie za pomocą dotknięcia i autoryzowanie płatności przez rozpoznanie wzoru linii papilarnych.

Na przykładzie Huawei Mate 8 widzimy, jak szybko rozwijają się technologie interakcji ze smartfonem: projektanci wprowadzili w nim okrągły czujnik odcisków, który umożliwia identyfikację użytkownika w ułamku sekundy.  System dopasowania tarcia linii papilarnych ma trzy poziomy ochrony. Nowy czujnik reaguje dwa razy szybciej w stosunku do rozwiązania zastosowanego w poprzednim modelu – Mate 7.

Wydawanie poleceń głosem i.. ruchem

Z urządzeniem porozumiemy się również za pomocą głosu. Wydając polecenie odbierzemy połączenie lub je odrzucimy. Bez konieczności dotykania ekranu przełączymy też smartfon w tryb głośnomówiący. Jeśli wymówimy nazwę kontaktu, zadzwonimy do wybranej osoby. Gdy mamy zajęte ręce, możemy go również wybudzić, wydając odpowiednią komendę głosową. Nowe modele smartfonów - jak Huawei Mate 8 - reagują na ruch urządzeniem wykonując różne proste funkcje. Kiedy jesteśmy na spotkaniu i telefon zacznie dzwonić możemy szybko go wyciszyć lub odebrać połączenie, podnosząc do góry. Jeśli przechylimy telefon, zmienimy ustawienie ikon.

Technologie idą naprzód, zaś projektanci wprowadzają w życie coraz ciekawsze idee, by zaspokoić nasze coraz większe wymagania w stosunku do smartfonów. W nich toczy się teraz całe nasze życie: komunikacja z bliskimi, praca, rozrywka. Każda niezwykle zaawansowana funkcja sterowania, dostosowana jest do naszych codziennych wymagań.   

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej