Strona główna / Praca zdalna / Jak sieci SD-WAN ułatwią wykorzystanie potencjału 5G
sobota 04 lipiec 2020 | Robert Kamiński
Jak sieci SD-WAN ułatwią wykorzystanie potencjału 5G
Komórkowa transmisja danych 5G, dzięki dużej szybkości transferu i małym opóźnieniom, w wielu firmach zmieni sposób prowadzenia biznesu. Jednak, aby skorzystać z niej w pełni, konieczna będzie modyfikacja własnej infrastruktury sieciowej, jak też zarządzającego nią oprogramowania i aplikacji przetwarzających przesyłane dane.
Tagi: SD WAN, 5G,

Trzeba siÄ™ też liczyć z faktem, że popularyzacja technologii 5G i jej wdrażanie na caÅ‚ym Å›wiecie bÄ™dzie rozciÄ…gniÄ™te w czasie. Administratorzy firmowych sieci muszÄ… wiÄ™c zapewnić sobie opcjÄ™ korzystania z różnych alternatywnych metod łącznoÅ›ci oraz ich ochrony.

ZarzÄ…dzanie Å›rodowiskiem umożliwiajÄ…cym wykorzystanie wielu metod przesyÅ‚ania danych (m.in. łącza staÅ‚ego, Wi-Fi, komórkowego) oraz jego ochrona nie jest prostym zadaniem. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego rodzaju połączenia z konkretnym urzÄ…dzeniem za pomocÄ… okreÅ›lonego oprogramowania, ale także zdolnoÅ›ci rozpoznania sytuacji, gdy zmieniajÄ… siÄ™ wymagania aplikacji dotyczÄ…ce łącznoÅ›ci lub zaobserwowania, że połączenie staje siÄ™ niestabilne. Dodatkowo, należy umożliwić dokonywanie szybkich zmian zwiÄ…zanych z łącznoÅ›ciÄ… – bez powodowania zakÅ‚óceÅ„ lub wpÅ‚ywu na wydajność caÅ‚ej infrastruktury.

Konieczne jest też stworzenie strategii bezpieczeÅ„stwa zapobiegajÄ…cej wyciekowi wrażliwych danych w momencie, gdy nastÄ…pi automatyczna zmiana rodzaju łącza, z którego korzystajÄ… pracownicy firmy. OsiÄ…gniÄ™cie tego celu wymaga stworzenia inteligentnej sieci z wdrożonymi narzÄ™dziami, która automatycznie bÄ™dzie rozpoznawać rodzaj połączenia, oceniać wydajność urzÄ…dzeÅ„ koÅ„cowych, brzegowych lub Internetu rzeczy, a także rozumieć wymogi dotyczÄ…ce wydajnoÅ›ci aplikacji. Takie sieci muszÄ… też – na podstawie zgromadzonych danych – dobierać rodzaj najlepszego w aktualnej sytuacji połączenia i dokonywać ewentualnych zmian, gdy sÄ… one konieczne, ale też przez caÅ‚y czas utrzymywać wysoki poziom bezpieczeÅ„stwa jako integralnej części caÅ‚ego procesu.

Jest to zÅ‚ożone wyzwanie i niewielu dostawców potrafi mu sprostać. Tym bardziej, że dodanie 5G do listy dostÄ™pnych metod łącznoÅ›ci nie jest tak proste, jak w przypadku innych technik komunikacji. W wielu sytuacjach ten rodzaj transmisji danych bÄ™dzie najszybszym dostÄ™pnym, ale nie jest pozbawiony wad. Dlatego trzeba zapewnić sobie możliwość skrupulatnej analizy tego, co w danym momencie jest dla firmy i pracowników najbardziej korzystne, automatycznego wyboru pod wzglÄ™dem wydajnoÅ›ci i kosztów, staÅ‚ego monitoringu oraz zarzÄ…dzania łączem.

To w sposób wykÅ‚adniczy zwiÄ™ksza liczbÄ™ kombinacji możliwych ustawieÅ„ urzÄ…dzeÅ„ infrastruktury sieciowej i praktycznie eliminuje opcjÄ™ wykorzystania tradycyjnych routerów brzegowych. Otwiera zaÅ› drogÄ™ dla routerów SD-WAN, które nie tylko sÄ… już przystosowane do wymogów stawianych przez infrastrukturÄ™ 5G, ale też potrafiÄ… automatycznie podejmować najkorzystniejsze dla przedsiÄ™biorstwa i efektywnoÅ›ci pracowników decyzje, jak też zagwarantować bezpieczeÅ„stwo transmisji danych.

Nowy paradygmat bezpieczeństwa

SD-WAN, pomimo zapewnianych korzyÅ›ci, nie jest jednak rozwiÄ…zaniem perfekcyjnym. Firmy migrujÄ…ce z tradycyjnych routerów WAN na SD-WAN tracÄ… zabezpieczenia wynikajÄ…ce z faktu, że wczeÅ›niej wszystkie dane przesyÅ‚ane byÅ‚y przez centrum danych i tam zabezpieczane. WiÄ™kszość rozwiÄ…zaÅ„ SD-WAN wyposażonych jest w kilka bardzo podstawowych narzÄ™dzi ochronnych, jak VPN czy firewall, które teoretycznie mogÅ‚yby zastÄ…pić rozwiÄ…zania zabezpieczajÄ…ce klasy korporacyjnej, ale jakość i efektywność ich pracy nie jest wystarczajÄ…ca. Tymczasem wspóÅ‚czesne przedsiÄ™biorstwa wymagajÄ…, aby komunikacja w ramach sieci SD-WAN byÅ‚a odpowiednio wydajna i zabezpieczona. OczekujÄ… też elastycznego zarzÄ…dzania w sytuacji czÄ™stych, nastÄ™pujÄ…cych w czasie rzeczywistym zmian rodzajów łącznoÅ›ci. Brak speÅ‚nienia tego wymogu bÄ™dzie oznaczaÅ‚ pojawienie siÄ™ luk, które otworzÄ… cyberprzestÄ™pcom drogÄ™ do sieci.

 

Wyzwaniem natomiast jest fakt, że – po wprowadzeniu transmisji 5G do firmowej infrastruktury – mechanizmy zapewniajÄ…ce bezpieczeÅ„stwo (np. sprawdzanie zaszyfrowanego ruchu) stajÄ… siÄ™ wÄ…skim gardÅ‚em. Każda tego typu operacja bÄ™dzie musiaÅ‚a odbywać siÄ™ szybciej niż kiedykolwiek i niż jest to w stanie zapewnić wiÄ™kszość dostÄ™pnych obecnie na rynku produktów ochronnych. Tymczasem wolumen przesyÅ‚anych zaszyfrowanych danych caÅ‚y czas zwiÄ™ksza siÄ™ i obecnie stanowi ponad 70% ruchu w sieci. RoÅ›nie również popularność standardu TLS 1.3 – szybszego i bezpieczniejszego nastÄ™pcy powszechnie obecnie stosowanego SSL. Wszystko to powoduje, że zapewnienie odpowiednio wydajnych mechanizmów ochronnych przy transmisji danych 5G staje siÄ™ ważniejsze niż kiedykolwiek wczeÅ›niej.   

 

OsiÄ…gniÄ™cie tak wysokiego poziomu bezpieczeÅ„stwa i wydajnoÅ›ci nie jest proste. Kontrola zaszyfrowanego ruchu wymaga tak dużej mocy obliczeniowej firewalli nastÄ™pnej generacji (NGFW), że wielu ich dostawców odmawia wrÄ™cz publikacji swoich wyników wydajnoÅ›ciowych. Oczywiste jest, że aktywne kontrolowanie stale rosnÄ…cego wolumenu zaszyfrowanego ruchu - zwÅ‚aszcza w przypadku korzystania z TLS 1.3 do zabezpieczania połączeÅ„ 5G - bÄ™dzie miaÅ‚o negatywny wpÅ‚yw na wydajność zarówno zapór sieciowych, jak i łącznoÅ›ci SD-WAN, co nie jest dobrym prognostykiem ze wzglÄ™du na fakt, że to wÅ‚aÅ›nie z powodu bardzo wysokiej wydajnoÅ›ci standard 5G jest wprowadzany na rynek.

 

Ochrona wspomagana sprzętowo

 

Aby speÅ‚nić oczekiwania klientów zwiÄ…zane z wydajnoÅ›ciÄ…, jak też zapewnić wszystkie funkcje ochronne, jak kontrola zaszyfrowanego ruchu, przedsiÄ™biorstwa powinny inwestować w rozwiÄ…zania zaprojektowane od podstaw pod kÄ…tem wydajnoÅ›ci. W rodzinie urzÄ…dzeÅ„ Fortinet Secure SD-WAN zastosowano specjalne, zaprojektowane przez tego producenta ukÅ‚ady ASIC, zamiast zwykÅ‚ych komercyjnych procesorów. DziÄ™ki temu rozwiÄ…zanie to jest jedynym zapewniajÄ…cym najważniejsze funkcje ochronne przy zachowaniu wydajnoÅ›ci na bardzo wysokim poziomie. Fortinet jest też jedynym producentem, który łączy w jeden skonsolidowany system bezpieczeÅ„stwo i rozbudowane funkcje sieciowe, jak też zapewnia zintegrowane zarzÄ…dzanie.

 

Technologia 5G bÄ™dzie bardzo szybko zdobywaÅ‚a popularność, konieczne jest wiÄ™c zagwarantowanie bezpieczeÅ„stwa danych przesyÅ‚anych z jej wykorzystaniem. Przy obecnych wymaganiach przedsiÄ™biorstw jedynie rozwiÄ…zanie zapewniajÄ…ce zintegrowanie wydajnej sieci i najwyższego poziomu ochrony bÄ™dzie w stanie umożliwić ich sprawne funkcjonowanie. RozwiÄ…zania Fortinet Secure SD-WAN Å›wietnie sprawdzÄ… siÄ™ w firmach, które chcÄ… skorzystać z wydajnoÅ›ci zapewnianej przez 5G. DziÄ™ki zaawansowanym funkcjom zyskajÄ… bezpieczeÅ„stwo w sieci, komfort pracy użytkowników oraz uproszczone zarzÄ…dzanie na brzegu sieci WAN – mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Fortinet

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej