Strona główna / Praca zdalna / Satelitarne zarządzanie flotą w firmie
poniedziałek 04 sierpień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Satelitarne zarządzanie flotą w firmie
Organizacja konferencji, festiwali i spotkań; obsługa eventów i logistyka już dawno przeszły ząbkowanie i stały się wielką gałęzią biznesu. W tym sektorze miejsce jest dla wielkich oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Technologie nawigacyjne, monitoring i bazująca na nich komunikacja umożliwiają skuteczne i wydajne zarządzanie transportem.

Jednym z istotnych wyzwań z jakimi musieli się zmierzyć organizatorzy Sopot TOPtrendy Festiwal 2008 było zadbanie o sprawny, szybki i punktualny transport artystów i gości VIP w czasie trwania kilku dniowego festiwalu.

TomTom WORK

Aby skutecznie sprostać temu zadaniu, samochody obsługujące festiwal zostały wyposażone w urządzenia do połączonej nawigacji, komunikacji i monitoringu GPS – system TomTom WORK. W pojazdach zostały zamontowane zestawy TomTom Go 715 - przenośne, kompaktowe urządzenia z wbudowaną kartą SIM oraz modemem GPRS służące do nawigacji GPS i monitoringu GPS online.

Przedsiębiorca nadzoruje flotę w czasie rzeczywistym

TomTom WORK Compact i Active, to system służący do nadzorowania i koordynacji floty oraz pracowników w terenie - to kombinacja nawigacji GPS i monitoringu GPS oraz komunikacji i zarządzania zleceniami w czasie rzeczywistym. Technologia plug&play, niewymagająca żadnego specjalistycznego oprogramowania i obsługi przez wykwalifikowanych pracowników IT pozwoliła na szybki montaż (bez konieczności instalacji) w samochodach, a prosta i intuicyjna obsługa umożliwiła natychmiastowe korzystanie ze wszystkich funkcji systemu.

Wiedza o wszystkim co się dzieje

Dzięki rozwiązaniu TomTom WORK, firma zarządzająca eventem (przykładem Sopot TOPtrendy Festiwal 2008) nie tylko dokładnie wiedziała gdzie w danej chwili są ich pojazdy (lokalizacja na mapie online). Organizator posiadł pełną informację zwrotną czy dany samochód w danym momencie wiezie pasażerów, czeka na zlecenie, dojeżdża do celu czy też wykonuje jakiekolwiek inne zadanie. Ta informacja pozwoliła błyskawicznie kierować konkretne pojazdy które były wolne i najbliżej celu do kolejnych zleceń; kierowcy zaś, posiadając dokładną nawigację GPS bez trudu mogli odnaleźć najszybszą i najkrótszą drogę nie tracąc cennego czasu na błądzenie po mieście.

Polecenia z komputera do samochodu

 System TomTom WORK, umożliwiał także dyspozytorowi wysyłanie z dowolnego komputera informacji tekstowych (np. odebrać panią X z hotelu Y) bezpośrednio do kierowcy.  Informacja ta pojawiała się automatycznie na ekranie nawigacji TomTom i jednym kliknięciem kierowca przesyłał komunikat zwrotny o swoim statusie (np. potwierdzam, odebrałem, korek- spóźnię się 7 min. itp.).

Dodatkowo, dyspozytor mógł „wskazać” dokładne miejsce gdzie ma się udać kierowca – dane były wysyłane bezpośrednio na nawigację TomTom kierowcy, która automatycznie wyznaczała optymalną trasę dojazdu. To unikatowe rozwiązanie pozwoliło na wyjątkową oszczędność czasu, eliminując konieczność ręcznego wpisywania poszukiwanego adresu przez kierowcę, minimalizując tym samym czas oczekiwania gości na transport.

Bez systemu TomTom WORK kierowca byłby zmuszony zatrzymać się, zapisać gdzieś adres dyktowany przez telefon a następnie odszukać miejsca na mapie lub ewentualnie wpisać ręcznie do nawigacji – co niewątpliwie kosztowało sporo cennego czasu).

Firma oszczędza czas – kierowca dostaje grafik do samochodu

Zastosowanie systemu TomTom WORK, który gwarantuje bieżącą informację o statusie realizacji przydzielonych kierowcom zadań i możliwość śledzenia każdego pojazdu pozwala firmie zaoszczędzić czas, który byłby marnowany na „poszukiwanie” wolnego pojazdu i nieustanne sprawdzanie (przez tel. kom.) jego „statusu”. Dodatkowo, przedsiębiorca może zaplanować grafik dla każdego kierowcy przesyłając mu na urządzenie listę zleceń do wykonania w ciągu dnia i otrzymywać  on-line informację zwrotną o statusie wykonania zadania.

Festiwal Sopot TOTrendy wspomagany przez TomTom WORK

Dzięki połączonej nawigacji TomTom WORK organizatorzy Sopot TOPtrendy Festiwal 2008 byli w stanie zapewnić szybki i komfortowy transport gości VIP. System radykalnie ułatwił i usprawnił cały proces logistycznego planowania i monitorowania.  Z jednej strony wiadomo było gdzie są pojazdy i zapewniona była komunikację z kierowcą, a z drugiej strony, kierowcy posiadają c zintegrowaną nawigację mogli szybko dotrzeć do celu. Zastosowanie TomTom WORK dało także zdecydowanie efektywniejsze wykorzystanie pojazdów, co przełożyło się na fakt iż mniej samochodów było potrzebnych do transportu większej ilości pasażerów!

Dodatkowo, dzięki temu, że urządzenia TomTom Go 715 to kompaktowe rozwiązanie, awaria któregoś z samochodów nie była problemem, bo wystarczyło przenosić je do pojazdu zastępczego.

TomTom WORK łączy w sobie cechy zaawansowanej komunikacji oraz inteligentnej technologii nawigacyjnej opartej na najnowszych rozwiązaniach służących śledzeniu obiektów. TomTom WORK, to system służący do nadzorowania i koordynacji floty oraz pracowników w terenie - to kombinacja nawigacji GPS i monitoringu GPS oraz komunikacji i zarządzania zleceniami w czasie rzeczywistym.

TomTom WORK Compact to unikatowe rozwiązanie bazujące na zintegrowanym przenośnym urządzeniu TomTom Go715 z wbudowaną kartą SIM, łączący w sobie monitoring, nawigację GPS i komunikację GPRS – rozwiązanie nie wymagające instalacji.  TomTom WORK Active to monitoring GPS montowany na stałe w pojeździe i komunikujący się za pomocą Bluetooth z nawigacją TomTom GO.

Firma TomTom powstała w 1991 r. w Amsterdamie i posiada swoje przedstawicielstwa w Europie, Ameryce Północnej oraz rejonie Azji i Pacyfiku. TomTom jest firmą notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Amsterdamie w Holandii będącej członkiem europejskiej sieci Euronext.

NaviData  jest oficjalnym partnerem i dystrybutorem rozwiązań TomTom WORK w Polsce- innowacyjnego i wielokrotnie nagradzanego systemu do aktywnego monitoringu i zarządzania flotą pojazdów. TomTom Work jest systemem połączonej nawigacji i monitoringu GPS umożliwiający dwustronną komunikację z kierowcą, TomTom WORK oferuje zintegrowaną nawigację, tropienie, śledzenie oraz komunikację dla właścicieli flot samochodowych każdej wielkości. System służy do nadzorowania i koordynacji floty oraz pracowników w terenie. Pozwala w łatwy i prosty sposób organizować i planować zadania, zarządzać zleceniami oraz szybko i bezbłędnie prowadzić kierowców do celu.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej