Strona główna / Praca zdalna / Na pierwszy rzut oka: Nokia E71
poniedziałek 27 październik 2008 | Robert Kamiński
Na pierwszy rzut oka: Nokia E71
Nokia E71  jest długo oczekiwanym następcą modelu E61(i), należącym do linii biznesowej E-series.  Jak przystało na telefon biznesowy do dyspozycji mamy spory ekran o przekątnej 2,4 cala i klawiaturę typu QWERTY w stylu Blackberry.

Już pierwszy kontakt z tym telefonem daje poczucie wysokiej jakości wykonania i trwałości. Przednia część obudowy, została wykonana z nierdzewnej oksydowanej stali, podobnie jak pokrywa baterii, zajmująca większą część tyłu telefonu. Części plastikowe, zostały zredukowane do minimum – plastikowa jest jedynie klawiatura i drobne elementy z tyłu aparatu. Całość prezentuje się niezwykle elegancko, a jednocześnie nie nachalnie.

Nokia E71 waży 126 gramów i jest płaska (114mm na 57mm na 10mm). Jest wyraźnie mniejsza (od E61i, której jest następcą) co zdecydowanie ułatwia jej noszenie. Pomimo że zmniejszeniu uległa klawiatura i ekran – rozmiary są akceptowalne i w końcu można zapomnieć o wypchanej kieszeni lub kaburze przy pasku.

Wyświetlacz i klawiatura

Choć ekran posiada tę samą rozdzielczość co E61 (320x240 px)  ma jednak nieco mniejszą przekątną (2.4" w porównaniu do 2.8" w poprzednim modelu). Pomimo to, pozostaje bardzo wyraźny i czytelny nawet w pełnym słońcu, co jest bez wątpienia jego wielką zaletą. Co ważne sprawdza się równie dobrze w trakcie pisania SMS, sprawdzania poczty a nawet w trakcie nawigacji. Dużą zaletą jest wygaszacz ekranu połączony z automatycznym blokowaniem klawiatury, czego brakowało w poprzednich modelach. W przeciwieństwie do E61 nie ma migającej na obudowie diody informującej o stanie gotowości, która została zastąpiona subtelną poświatą pod manipulatorem.  Tym samym sposobem telefon informuje o  nieodebranych połączeniach lub nowych sms’ach. Bardzo dobry pomysł i znakomity efekt wizualny! Jedynym mankamentem są nieco modernistyczne ikony.

Użytkownicy przyzwyczajeni do nieco większej klawiatury znanej z wcześniejszych modeli mogą podchodzić z nieufnością do nowego rozwiązania. Jednak klawiatura E71 doskonale działa jeżeli chodzi o jej parametry mechaniczne - daje prawie idealny skok w trakcie pisania oraz wyraźny efekt „kliknięcia”. Klawisze są co prawda małe, jednak wyraźnie wypukłe, co zapewnia ich należytą separację i czytelne odczucie gdzie jeden klawisz się kończy, a drugi zaczyna.

W porównaniu do poprzednich modeli E71 posiada aż 4 klawisze dedykowane (rozmieszczone po obydwu stronach manipulatora, tuż pod dwoma przyciskami skrótów ekranowych). Pierwszym z nich jest klawisz "Home" (krótkie wciśnięcie powoduje przejście pomiędzy aktywnym ekranem a głównym menu, dłuższe przytrzymanie pokazuje uruchomione aplikacje). Pozostałe trzy przyciski (Kalendarz, Kontakty, email) można dowolnie zaprogramować, oddzielnie dla krótkiego przyciśnięcia jak i przytrzymania. Daje to możliwość uruchomienia aż 6 aplikacji, z dowolnego poziomu menu.

 Joystick znany z Nokii E61 został zastąpiony manipulatorem (d-pad) podobnym do tego, który zastosowany został w modelu E61i. Jednak porównanie wypada zdecydowanie na korzyść E71. Przycisk sterujący d-pad ma jeszcze jedną pożyteczną funkcję: naciśnięcie i przytrzymanie przycisku gdy ekran jest wygaszony powoduje wyświetlenie dużego zegara oraz informacji o statusie telefonu.

Oprogramowanie

Nowa Nokia  wnosi sporo nowości w dziedzinie oprogramowania, oferując wiele przydatnych aplikacji. Z punktu widzenia biznesu najbardziej użyteczny wydaje się QuickOffice umożliwiający nie tylko przeglądanie dokumentów, lecz również ich edycję jak również tworzenie ich od nowa.

Kontakty i Kalendarz wyposażone zostały w nowe przydatne funkcje. W kontaktach, podświetlenie wpisu umożliwia szybki dostęp do najczęściej używanych sposobów komunikacji (połączenie głosowe, video, sms, mail, MMS). Pojawiła się również możliwość wyszukiwania również po polu firma, a także funkcja "Smart Dialing" - wystarczy zacząć pisać na głównym ekranie, a natychmiast pojawi się okno ukazujące wpisy z  listy kontaktów.

Kalendarz został podzielony na dwa panele, na wzór Outlooka. Dzięki temu mamy natychmiastowy podgląd wpisów dla konkretnego dnia. Kalendarz jest rozbudowany,  przejrzysty i daje intuicyjną możliwość „wskazania” wolnych terminów na spotkania.

Wśród nowych aplikacji znajdziemy również "Słownik" angielski  z możliwością dogrywania dodatkowych języków z internetu wprost z aplikacji i "Intranet" z pełnym wsparciem dla VPN. Jak na telefon biznesowy przystało, E71 wyposażona została w Microsoft Exchange (klient pocztowy), oraz Nokia Intellisync Wireless Email.

Absolutną nowością są dwa tryby pracy, służbowy i osobisty. Profil służbowy umożliwia szybkie i intuicyjne korzystanie z funkcji biznesowych telefonu, takich jak służbowy e-mail, kalendarz, oprogramowanie biurowe oraz inne aplikacje dla biznesu. Po pracy, za pomocą jednego przycisku użytkownik może wybrać profil osobisty, w którym ma bezpośredni dostęp do prywatnej skrzynki pocztowej oraz  funkcji multimedialnych telefonu takich jak: odtwarzacz MP3, odtwarzacz wideo, nawigacja czy galeria. Zmienia się też jednocześnie tło wyświetlacza, tematy, powiadomienie o otrzymanych wiadomościach e-mail.

Kolejna nowość to możliwość szyfrowania całej zawartości telefonu lub też karty pamięci, zamykając tym samym dostęp do naszych danych niepowołanym osobom. Pojawiła się również aplikacja „kody paskowe” – do czego służy jeszcze nie udało się ustalić

Multimedia

Nokia E71 została wyposażona w kamerę 3.2 megapiksela, która jak na telefon biznesowy wydaje się wystarczająca. Warto przypomnieć, że telefon E61 w ogóle nie posiadał aparatu, zaś aparat 2-Megapikselowy w E61i nie posiadał flesza. Pewną niedogodnością może być dla niektórych użytkowników wykorzystanie jako przyciska migawki środkowego klawisza manipulatora, gdyż nie daje pełnych możliwości auto fokusa Jakość nagrania video, które jest ograniczone do QVGA / 10 klatek na sekundę może być również niesatysfakcjonująca.

Aparat fotograficzny nie jest jednak wszystkim co ma do zaoferowania E71 jeżeli chodzi o multimedia. Telefon ma wbudowane radio FM oraz odtwarzacz MP3/MP4. Jakość dźwięku jest bez zarzutu. Warto również wspomnieć, że standardowe dźwięki dzwonka w E71 są bardzo przyjemne, o wysokiej jakości i odpowiednio dobrane do tego typu urządzenia.

Od strony oprogramowania dla multimediów E71 prezentuje się równie należycie, należy wymienić tu "Podcasting", "Music Store" i klienta "Ovi Share". Wspiera również Flash Lite 3, włączając filmy z YouTube. Możliwości audio i wideo zostały poprawione względem poprzedniczki, E61, dodając wsparcie formatów WMA i MP4 oraz korektor.

GPS

Niewątpliwie silną stroną aparatu jest A-GPS, który wraz z aplikacją Nokia Maps 2.0 stanowi interesujący tandem. To nie tylko bezpłatnie udostępniane mapy ponad 250 państw, ale również  możliwość nabycia na dowolnie wybrany okres nawigacji głosowej, oraz multimedialnych przewodników. Co ciekawe Nokia nie ograniczyła się jedynie do nawigacji dla zmotoryzowanych, lecz zaoferowała również nawigację dla piechurów!

Sam moduł A-GPS startuje bardzo szybko dzięki chytremu rozwiązaniu, które wykorzystuje wstępne pozycjonowanie względem najbliższych stacji bazowych BTS. W tym celu aparat nawiązuje krótkie połączenie z Internetem, jednak liczba pobieranych danych jest minimalna (poniżej 100 kb) i na pewno nie nadszarpnie budżetu nawet w roamingu. Jednak same mapy warto pobrać wcześniej, lub skorzystać z hot-spota, co dzięki Wi-Fi nie powinno stanowić problemu.

Podsumowanie

Cóż – chciało by się rzec – to jest to! Od czasów legendarnego Siemensa SX1 nie było tak dobrego telefonu skierowanego do biznesu. Jednak to różnica epok - z punktu widzenia technicznego i użytkowego, Nokia E71 zdecydowanie zalicza się do produktów high-end. Jednoznaczna rekomendacja na „Tak”.

ZALETY:

* bardzo wysoka jakość wykonania i estetyka

* precyzyjna klawiatura

* kamera 3.2 Megapiksela z auto fokusem

* HSDPA, UMTS, WLAN b/g, Bluetooth 2.0 EDR, USB 2.0

* możliwość przełączania trybów pracy, wbudowany słownik

* GPS i Nokia Maps

WADY:

* limitowane nagrywanie wideo

* brak akcelerometru i wyjścia TV

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej