Strona główna / Mobilna firma / Najlepiej dopasowany laptop
poniedziałek 24 listopad 2008 | Robert Kamiński
Najlepiej dopasowany laptop
Po raz kolejny dokonaliśmy analizy popytu na komputery przenośne korzystając z danych dostarczonych przez porównywarkę cenową Skąpiec.pl. Badanie pokazuje, że w opinii nabywców liderem na rynku laptopów jest Toshiba, ale depczą jej po piętach – Hewlett Packard i ASUS.

Dane zebrane po trzech kwartałach 2008 roku potwierdzają - marka to wciąż podstawowe kryterium doboru komputerów przenośnych. Najbardziej pożądaną marką notebooka przez użytkowników w 2008 roku (styczeń-październik) była Toshiba. Ponad 24% zapytań z ostatnich dziesięciu miesięcy dotyczyło właśnie tego producenta.

Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się produkty HP (niecałe 20%). A kolejne czołowe pozycje zajęły laptopy firmowane logo Asus (prawie 15%), Acer (10%) i IBM Lenovo (8%).

W dalszej kolejności o wyborze sprzętu decyduje wielkość wyświetlacza, procesor, dysk, napęd i karta graficzna, no i oczywiście cena. Rośnie również zainteresowanie preinstalowanym systemem operacyjnym, zaś laptopy „gołe” przechodzą do historii.

Dominuje mainstream

Laptop uniwersalny – tak można byłoby w dużym uproszczeniu podsumować preferencje nabywców. Szukamy zatem niedrogiego sprzętu, o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (2 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.  Dobrze by było gdyby przy tym urządzenie było lekkie i wygodne do pracy w podróży.

Niezagrożoną drugą pozycję w całym okresie od stycznia do października zajmowały laptopy wyposażone w matryce o przekątnej 17”. Po sporym wzroście zainteresowania w pierwszym półroczu nastąpił dynamiczny spadek do poziomu z początku roku. Przez ostatnie trzy miesiące udziały w liczbie zapytań ponownie rosły, co może wskazywać na początek procesu zastępowania komputerów biurkowych przestawną wersją laptopa.

Bardzo dynamiczne zmiany zachodzą wśród komputerów wyposażonych w matryce o przekątnej poniżej 12”. Wraz z pojawieniem się na rynku netbooków od początku roku w szybkim tempie rośnie zainteresowanie najmniejszymi matrycami: 8,9” i 10”. W sumie w październiku oba rozmiary stanowiły już 7% zapytań!

Wakacje pod znakiem Toshiby

Toshiba Satellite A300
Toshiba Satellite A300

Notebooki marki Toshiba zajęły pozycję lidera w maju, zamieniając się miejscami z produktami firmy Hewlett-Packard. Jednocześnie warto odnotować gwałtowny wzrost zainteresowania laptopami marki Toshiba w okresie sierpień-wrzesień, co było efektem intensywnej kampanii brandingowej (outdoor). Wraz z końcem letniej promocji zainteresowanie sprzętem Toshiby powróciło do poprzedniego poziomu.

Na trzecią pozycję już w lutym wysunęła się oferta firmy Asus, która może pochwalić się największą dynamiką wzrostu (październik do stycznia). Udziały zapytań o produkty tej marki wzrosły o ponad 40% (co dało wzrost o ponad 5 punktów procentowych).

Porównując październik do stycznia łatwo dostrzec, że zainteresowanie produktami firm Toshiba i Asus wzrosło, popyt na sprzęt HP jest stabilny, a udział zapytań o notebooki Acer i IBM Lenovo zauważalnie spadł.

Intel rządzi

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niewątpliwie dominująca. Blisko 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy. 

Niewielkie zmiany w poszczególnych miesiącach, jak i w całym okresie od stycznia do października 2008 roku widoczne były w strukturze popytu na poszczególne procesory w notebookach. Wyłączając chwilową zmianę w sierpniu i wrześniu, największym zainteresowaniem cieszyły się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorem Turion konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się na poziomie 7,5% .

Coraz niższe ceny

HP Pavilion dv6000
HP Pavilion dv6000

Granicą od której spada zainteresowanie notebookiem jest cena 4000 zł. Laptopy w cenie powyżej 4500 zł praktycznie są marginesem rynku. Patrząc na cały okres badania, największym zainteresowaniem cieszyły się notebooki w przedziale cenowym 1400-1600 PLN (zainteresowanie na poziomie 12% w okresie styczeń-październik). W październiku zaś największym popytem cieszyły się produkty z przedziału cenowego 1001-3000 PLN (73% zapytań).

Wypada podkreślić, że osoby korzystające ze Skąpiec.pl uplasowały parametr cena (mierząc liczbą odsłon) dopiero na szóstym miejscu. Wyprzedziły ją tym samym parametry: producent, matryca, procesor, pamięć RAM oraz dysk. Mniejsze znaczenie od ceny miały dla użytkowników serwisu tylko rodzaj karty graficznej oraz systemu operacyjnego.

Już niebawem Blu-Ray… bez napędu

Największe udziały w liczbie zapytań o napęd ma niezmiernie  DVD RW, ale zainteresowanie tym typem napędu zaczyna powoli maleć.

Internauci  interesują się coraz bardziej napędem Blu-Ray, oraz… notebookami bez napędu. W październiku zapytania o te dwie kategorie miały w sumie udział prawie 12%.

Rosnące zainteresowanie napędem Blu-Ray jest oczywiste w kontekście zakończonej wojny formatów. Niemniej jednak relatywnie wysokie ceny nośnika i alternatywne metody zapisu i przechowywania danych mogą wyhamować tę tendencję.

Z kolei wzrost zainteresowania komputerami bez napędu wskazuje na rosnący popyt na rozwiązania mobilne – o małej wadze.

Peryferia czyli grafika, dysk i pamięć

W czasie pierwszych siedmiu miesięcy 2008 roku popyt na poszczególne rodzaje kart graficznych charakteryzował się niewielką zmiennością.

W sierpniu nastąpiła zmiana – cieszące się dotychczas największym zainteresowaniem karty nVidia ustąpiły miejsca nowemu liderowi – kartom ATI. Udział kart ATI w liczbie zapytań skoczył o 75% (czyli o prawie 18 punktów procentowych).

Po niewielkim wzroście w kolejnym miesiącu, w październiku zainteresowanie kartami ATI spadło. Jednocześnie ponownie wzrosły udziały w liczbie zapytań o karty nVidia, co spowodowało, że różnica między tymi kategoriami wynosi już tylko 3%.

Jak można było oczekiwać zainteresowanie użytkowników badanych serwisów skierowało się ku coraz większym dyskom. Największy wzrost udziałów (23 punkty procentowe więcej w październiku w porównaniu ze styczniem) i pozycja lidera w październiku przypadła dyskom 250GB. Mniejsze dyski cieszą się mniejszym zainteresowaniem: dyski 160GB traciły udziały powoli, a dyski 120GB szybko i zdecydowanie.

Zdecydowanie wzrósł również popyt na pamięć RAM większą lub równą 2GB, zainteresowanie 1GB RAM mocno spadło, a o pamięci 512MB mało kto już pamięta.

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  postanowiliśmy uruchomić stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.  Jako pierwszy pod lupę trafił najbardziej dynamicznie rozwijający się segment notebooków.

Badaniem objęte zostały 3 kwartały 2008 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków.

Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii. Należy podkreślić, że badanie przeprowadzone zostało na relatywnie dużej próbie, gdyż liczba odsłon w poszczególnych kategoriach przekracza 500.000.

Laptop najbardziej pożądany:

* preferowany dostawca: Toshiba, HP lub Asus 

* cena poniżej 3000 zł

* procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)

* matryca 15,4 (1440x900)

* dysk twardy 250 GB

* pamięć RAM 2 GB

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej