Strona główna / Praca zdalna / 10 rzeczy, które możesz zrobić ze swoim laptopem
środa 17 grudzień 2008 | Błażej Górski
10 rzeczy, które możesz zrobić ze swoim laptopem
Piszesz na nim raporty, wysyłasz maile, przechowujesz dane, sprawdzasz najnowsze doniesienia z gospodarki, a wszystko to w drodze z jednego spotkania na drugie. O czym mowa? Oczywiście o laptopie. Dziś to niezbędne narzędzie każdego przedsiębiorcy, które zawsze można mieć pod ręką. Ale przecież nie samą pracą człowiek żyje. Dzięki swojemu laptopowi możesz zrobi znacznie więcej. Co konkretnie? Oto lista 10 rzeczy, w których przenośny komputer jest niezastąpiony.

1. Oglądaj filmy w podróży

            Długa służbowa podróż pociągiem? Dzięki laptopowi nie będziesz się w jej trakcie nudzić. Wystarczy napęd DVD i film na płycie, by już po chwili móc śledzić np. perypetie agenta 007 czy przygody Indiany Jones’a. Przydadzą się jeszcze słuchawki, by nie przeszkadzać innym pasażerom… no i ewentualnie pudełko popcornu.

2. Łącz się bezprzewodowo z siecią

            Dostęp do Internetu to dzisiaj podstawa. Korzystając z sieci możemy ściągnąć potrzebne nam dane, wysyłać i odbierać wiadomości, uczestniczyć w telekonferencjach… Dzięki laptopowi wszystko to możemy zrobić także poza biurem – choćby siedząc w kawiarni. Wystarczy dostęp do sieci bezprzewodowej. W miastach w coraz większej liczbie lokalizacji tworzone są tzw. hot-spoty dające dostęp do szybkiego Wi-Fi. A poza dużymi aglomeracjami? Tam możemy liczyć na mobilny Internet oparty na technologiach komórkowych.

3. Graj w gry gdziekolwiek jesteś

            Któż z nas ich nie lubi? Gry komputerowe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dziecinadą, ale to naprawdę świetna zabawa i sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu w biurze. Dzięki swojemu laptopowi będziesz mógł zacząć grać już w drodze z pracy (oczywiście jeżeli nie prowadzisz akurat samochodu…).

4. Trzymaj rękę na pulsie

            Informacja to pieniądz. Dzięki laptopowi będziesz miał zawsze dostęp do najświeższych wiadomości ze świata gospodarki i polityki. W czasie gdy będziesz podłączony do Internetu, czytnik RSS zbierze dla Ciebie wiadomości z wybranych witryn, a potem pozwoli na ich odczytanie w dowolnej chwili – nawet gdy nie będziesz już miał dostępu do sieci.

5. Odpowiadaj na maile w drodze

            Dziesiątki maili codziennie zalewające nasze skrzynki, to nie lada wyzwanie. Na większość z nich trzeba odpowiedzieć, a to przecież wymaga czasu. Z laptopem możesz się tym zająć podróżując pociągiem, samolotem czy autobusem. Nie będziesz nawet potrzebował Internetu. Większość programów do obsługi poczty napisane wiadomości zachowuje w folderze Outbox i wysyła je natychmiast po uzyskaniu dostępu do sieci.

6. Zrób porządki w systemie

            Komputer jest jak dom. Czasami (niestety) trzeba się nim zająć, posprzątać, uporządkować, przewietrzyć. O co chodzi? Chociażby o aktualizację systemu operacyjnego, programów antywirusowych albo przeglądarki internetowej. Czasami warto też przeprowadzić defragmentację czy dokładne skanowanie dysków. Wszystkie te „czynności porządkowe” zajmują sporo czasu, ale dzięki laptopowi będziesz mógł je wykonać np. w drodze na konferencję w innym mieście.

7. Słuchaj muzyki

            Kolejna muzyczna rewolucja dokonuje się na naszych oczach. Wysłużone płyty CD powoli odchodzą w niepamięć, a zastępują je mp3 i inne formaty cyfrowe. Dzięki laptopowi możesz tworzyć i porządkować swoją wirtualną płytotekę kiedy tylko chcesz. Wybrane utwory zgrasz łatwo na przenośny odtwarzacz mp3, który zabierzesz ze sobą dosłownie wszędzie.

8. Zgrywaj, przechowuj i oglądaj zdjęcia z aparatu cyfrowego

            Wyobraź sobie sytuację, w której właśnie wróciłeś z egzotycznej podróży i chcesz się pochwalić znajomym zdjęciami, które zrobiłeś. W środku Ty, a w koło wianuszek osób z trudem wpatrujących się w malutki wyświetlacz twojego aparatu. Tak wrażenia nie zrobisz. A przecież wystarczyłoby wcześniej zgrać swoje zdjęcia na laptopa. Duży ekran pozwala na o wiele bardziej komfortowe oglądanie fotografii i świetny efekt gwarantowany. Przenośny komputer przyda się także w trakcie samego urlopu. Kiedy na karcie pamięci twojego aparatu zabraknie miejsca, wykonane zdjęcia po prostu zgrasz na dysk.

9. Pracuj gdziekolwiek chcesz

            A jednak. O tym też wspomnimy. Laptop to wciąż głównie narzędzie pracy, a pracować niestety od czasu do czasu trzeba. Z laptopem praca może być jednak przyjemnością. Weź po prostu swój mobilny komputer, wyjdź na zewnątrz, do ogrodu, do parku, nad jezioro, rozłóż się w hamaku, wsłuchaj w śpiew ptaków i…pracuj! Tylko z laptopem swoje przenośne biuro możesz mieć w dowolnym miejscu na ziemi.

10. Twórz i pokazuj prezentacje multimedialne

            Chcesz zadziwić swoich kontrahentów? Zaprezentować klientom nowy produkt? Wystarczy podstawowy program do tworzenia prezentacji (np. Microsoft Office PowerPoint, albo darmowy OpenOffice Impress) i trochę wyobraźni, by stworzyć naprawdę świetnie wyglądający pokaz slajdów. Z laptopem zabierzesz i pokażesz go gdziekolwiek chcesz. Przy większych audytoriach przyda Ci się jeszcze dodatkowo przenośny rzutnik multimedialny.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej