Strona główna / Praca zdalna / Mobilne aplikacje trendem 2009  
czwartek 29 styczeń 2009 | Marek Jaślan
Mobilne aplikacje trendem 2009  
Jednym z motorów napędowych rynku komórkowego w tym roku ma być mobilny Internet. Potwierdza to raport firmy konsultingowej Deloitte dotyczących trendów w branży TMT (telekomunikacja, media, technologie) na rok 2009.

Z kolei upowszechnianie się mobilnego Internetu będzie powodować, że coraz więcej firm będzie klientom oferowała różnego typu aplikacje mobilne. Przewiduje się, że w roku 2009 użytkownicy telefonów komórkowych pobiorą na swoje telefony ponad dziesięć miliardów aplikacji. Większość z nich pochodzić będzie ze stron zarządzanych przez producentów sprzętu mobilnego, elektroniki użytkowej oraz oprogramowania.

Sklepy z oprogramowaniem mobilnym

Przy czym analitycy Deloitte twierdzą, że choć niektórzy operatorzy prawdopodobnie otworzą własne sklepy z aplikacjami, jednak większości z nich nie pozostanie nic innego jak tylko umożliwić swoim klientom korzystanie z oferty sklepów stron trzecich. Bo choć wcześniej firmy, które w sposób bezpośredni adresowały swoje usługi do klientów operatorów komórkowych spotykały się z ich zdecydowanym sprzeciwem, to jednak w przypadku aplikacji mobilnych operatorzy będą oni musieli się z tym pogodzić.

Operator zarabia na transmisji danych bez zysku z oprogramowania

Dla operatorów pobieranie aplikacji nie będzie się wiązało z generowaniem bezpośrednich przychodów. Potencjalny zysk pochodzący z abonamentów lub licencji zostanie podzielony między sklepami z aplikacjami a twórcami aplikacji.  Operatorzy będą generowali przychody z tytułu korzystania z aplikacji przez abonentów tylko w przypadku, gdy ilość przesyłanych przez nich danych spowoduje przekroczenie limitów, co będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Takich przypadków nie będzie raczej wiele.  Jednak w miarę jak zwiększa się wśród użytkowników świadomość dotycząca aplikacji mobilnych, ilość klientów usług głosowych, którzy skorzystają z abonamentu na usługę transmisji danych również wzrośnie zwiększając tym samym przychody.

Cel: zwiększyć transmisję danych

Zdaniem analityków Deloitte pojawienie się na rynku bardzo przydatnych lub popularnych aplikacji, które zachęcą większość klientów usług mobilnych do korzystania z transmisji danych przyniesie operatorom wyłącznie korzyści. Jak dotąd, poza przesyłaniem wiadomości tekstowych, korzystanie z telefonów do przesyłania danych jest wśród użytkowników ciągle mało popularne.

Na razie do Rock’em Blocs i Muzodajnia

Szansę związane z tworzenie aplikacji do smartfonów zaczęły dostrzegać już polskie firmy. Niedawno w sklepie AppStore oferującym aplikacje na iPhone’a firma AdAction zaczęła za 99 centów sprzedawać  pierwsza gra na iPhone’a z polską instrukcją. Jej tytuł to „Rock'em Blocks” i jest grą logiczną, w której należy układać obok siebie we właściwym porządku kolorowe kamienie, a zadanie dodatkowo utrudnia upływający czas.

Jeszcze większe plany z grami na iPhone’a ma spółka e-Muzyka, która stworzyła serwis Muzodajnia dla Polkotmela.

„Zamierzamy rocznie produkować kilkadziesiąt aplikacji na platformę iPhone’a  i dystrybuować je przez AppStore – mówi Tomasz  Popów z e-Muzyki.

W tym celu firma ta wspólnie z Politechniką Wrocławską będzie prowadzić na tej uczelni specjalne zajęcia dla studentów z programowania na iPhone’a.  Firma ta nie zamierza się jednak ograniczać tylko do iPhone’a , ale i produkować aplikacje Java do innych urządzeń przenośnych.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej