Strona główna / Praca zdalna / Widok trasy z najwyższej półki
środa 04 marzec 2009 | Robert Kamiński
Widok trasy z najwyższej półki
Kluczową częścią dobrego systemu nawigacji satelitarnej jest jego zdolność wyświetlania optymalnej ilości informacji o trasie. Korzystając z bazy danych NASA, funkcje Panorama View3D, Landmark View3D i nowa funkcja City View3D w urządzeniach NAVIGON, tworzą realistyczny wygląd przemierzanej trasy, z trójwymiarowymi krajobrazami, zabytkami i budynkami, co znacznie poprawia orientację w terenie bez dodatkowego rozpraszania uwagi.
Tagi: navigon, nawigacja, gps,

Brzózki za górką

Nowe urządzenie NAVIGON 7310, które zaprezentowano podczas targów CeBIT 2009, a także model NAVIGON 8110, który jest nadal dostępny w sprzedaży, wyposażone są w funkcję Panorama View3D, która pokazuje kierowcy realistyczny, trójwymiarowy obraz otoczenia, co poprawia orientację i zapewnia bezpieczną jazdę. Szczególnie na nieznanych i bardzo zróżnicowanych terenach, funkcja wirtualnego, ale realistycznego obrazu drogi jest bardzo pożyteczna w porównaniu ze schematycznym, abstrakcyjnym obrazem starego typu.

Dzięki temu kierowca z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymuje informację, na przykład o tym, że następna przecznica znajduje się za wzniesieniem. System wyraźnie wskazuje mosty i tunele, aby kierowca mógł dostosować swój sposób jazdy do sytuacji na drodze.

Nowe urządzenie NAVIGON 7310 wyposażone jest również w funkcję Landmark View3D, która wyświetla trójwymiarowy widok okolicy i najważniejszych budynków. Dodatkowo, NAVIGON 7310 jest wyposażony w funkcję City View3D, która umożliwia wyświetlanie obrazów wybranych miast i budynków tak realistycznie, jak to tylko możliwie.

Dane z kosmosu

Dzięki NASA, której wahadłowce przemierzają przestrzeń kosmiczną, dokonując pomiarów Ziemii – informacje o wysokości geograficznej, umożliwiające wyświetlanie wirtualnego świata na ekranie urządzeń nawigacyjnych, obejmują całą kulę ziemską. Od 2000 roku, kiedy wystartowała Shuttle Topographic Radar Mission (SRTM), ta baza danych zawiera dane pomiarowe lokalizacji na całym świecie mierzone co 90 metrów i podaje wysokość danego miejsca oraz w jakiej odległości znajduje się ono od następnego punktu zmierzonego w systemie. Pomiary lokalizacji wykonane są z dość dużą dokładnością a maksymalne odchylenie od rzeczywistej wysokości wynosi nie więcej niż trzy metry. Precyzyjne dane dostarczane przez NASA zostały skompresowane do formatu funkcji 3D wykorzystywanych w urządzeniach NAVIGON, zapisane w systemie i wykorzystywane do tworzenia realistycznego obrazu otoczenia przy zastosowaniu zaawansowanej grafiki. Aby zagwarantować, że statki na oceanie lub wieżowce na Manhattanie nie pojawią się na ekranie jako nierówności terenu, NAVIGON filtruje dane przed wprowadzeniem ich do systemu.

Realistycznie jak to tylko możliwe, schematycznie na tyle, na ile to konieczne

Obrazy zawarte w systemie NAVIGON, wyświetlane w trójwymiarowej formie krajobrazy, zabytki i budynki wyglądają wyjątkowo realistycznie. W przyszłości jednak ten obraz stanie się jeszcze bardziej zbliżony do rzeczywistości dzięki poszerzeniu palety kolorów. Na przykład, przeważającym kolorem, którym wyróżniają się niższe partie gór w Niemczech, jest zielony, podczas gdy w centralnej Hiszpanii mają odcień brązowy. Projektanci systemu NAVIGON pracują nad większą dokładnością szczegółów, które ułatwiłyby np. nawigację w mieście, poczynając od drzew a kończąc na przejściach dla pieszych.

Czynnik rozstrzygający

Starania, z jakimi NAVIGON traktuje jakość wizualizacji 3D, z pewnością się opłacają. Nie tylko ze względu na walory technologiczne, gdyż w odróżnieniu od innych urządzeń działających w formacie 3D, system ten obejmuje cały świat, a nie tylko pojedyncze krajobrazy czy lokalizacje. Technologia NAVIGON umożliwia konsekwentną wizualizację 3D podczas całego procesu nawigacji. Dlatego też najnowsza generacja urządzeń nawigacyjnych NAVIGON zapewnia możliwość wirtualnego podglądu o wiele dalszego odcinka drogi, niż inne urządzenia nawigacyjne, nie pomijając przy tym tego, co aktualnie dzieje się na drodze. To decydujący czynnik, dzięki któremu NAVIGON, stosując połączenie pomiarów wykonanych z kosmosu i specjalistycznej wiedzy, ustala standardy dla systemów nawigacyjnych 3D.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej