Strona główna / Praca zdalna / Notebook w wersji panzer w akcji
poniedziałek 30 marzec 2009 | Kasia Żabczyńska
Notebook w wersji panzer w akcji
Pojazdy Pogotowia Energetycznego chronią siec energetyczną i reagują całą dobę, często w sytuacjach ekstremalnie terenowych. Właśnie dlatego Pogotowie Energetyczne jest wspierane specjalną odmianą notebooka. Pancerną odmianą.

Stały nadzór nad sprawnością ponad 150 tysięcy kilometrów linii energetycznych, prace konserwacyjne i naprawy wymagają zastosowania nowoczesnej aparatury do pomiarów i lokalizacji uszkodzeń. Wyposażenie wozów pomiarowych Pogotowia Energetycznego obsługiwane jest za pomocą specjalistycznego oprogramowania i sprzętu. Dodatkowym i równie niezbędnym narzędziem pracy pracowników Pogotowia Energetycznego są komputery przenośne. Niezależnie od pory roku i pogody, wysokowytrzymałe Toughbooki, w połączeniu z systemem informacji przestrzennej GIS pozwalają pracownikom na szybką lokalizację nawet pojedynczych słupów energetycznych, a tym samym efektywnie  wykonywać codzienna pracę przy utrzymaniu i konserwacji sieci.

Toughbook CF-30 plus GPS

Pracę Zespołów Pogotowia Energetycznego wspiera wysokowytrzymały Toughbook CF-30 z ekranem dotykowym zintegrowany z samochodowym zestawem informacji przestrzennej GPS. System ten wyposażono w oprogramowanie G/Electric, co umożliwia dostęp do szczegółowych informacji o sieciach energetycznych, wraz ze schematami złącz i stacji transformatorowych. Pracownicy mają również wgląd do informacji o odbiorcach zasilanych z każdego przyłącza lub złącza. Dzięki temu wyszukując w systemie odbiorcę można dokładnie zlokalizować budynek czy punkt poboru energii.

Wieś obsługiwana jak reszta – i z Internetem

Jest to szczególnie ważne na obszarach wiejskich, gdzie do tej pory nawet bardzo dobra znajomość terenu nie zawsze wystarczała, aby szybko i sprawnie dotrzeć do urządzeń energetycznych lub odbiorcy zgłaszającego reklamację. Dzięki wykorzystaniu Toughbooka CF-30 z szybkim bezprzewodowym Internetem oraz oprogramowaniem AUTOMAPA  pracownicy mogą, po określeniu współrzędnych wybranego elementu sieci lub miejsca zamieszkania odbiorcy, wyznaczyć trasę dojazdu do danego miejsca.

„Takie rozwiązanie skraca czas usuwania awarii, co przekłada się do zmniejszenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej. Dotychczas Zespół Pogotowia Energetycznego (ZPE) nie wykorzystywał tak zaawansowanego sprzętu informatycznego. Działaliśmy w oparciu o doświadczenie i wiedzę o terenie i układzie sieci energetycznych. Pozwalało to działać tylko w ograniczonym terenie. Dodatkowym źródłem informacji były papierowe plany administracyjne i mapy terenu” – mówi Sławomir Noske, Kierownik Wydziału Technicznego ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Elblągu.

Dzięki wykorzystaniu Toughbooka inżynierowie mogą obecnie mieć dostęp do najnowszych elektronicznych map. Bardzo istotne jest także to, że podczas planowych oględzin sieci pracownicy mogą zauważyć i zewidencjonować ewentualne różnice między danymi w systemie komputerowym a stanem rzeczywistym. Taka weryfikacja i inwentaryzacja znacząco poprawia jakość bazy danych firmy i co bardzo istotne przy pomocy notebooka może być robiona w trybie online.

Zawsze gotowi do pracy i walki o prąd

Komputery przenośnie wykorzystywane w samochodach Pogotowia Energetycznego  codziennie są narażone na trudne warunki pracy: wstrząsy, drgania, kurz, wahania temperatury jak również przypadkowe upadki.  

 „Zdecydowaliśmy się na model Toughbook CF-30 firmy Panasonic ponieważ zależy nam na zapewnieniu pracownikom ZPE poczucia bezpieczeństwa i niezawodności narzędzi  ich codziennej pracy” – dodaje Sławomir Noske.

Full Ruggedized notebook


Panasonic Toughbook CF-30 to notebook klasy Full Ruggedized (certyfikaty IP 54 i MIL-STD 810F), czyli odporny nie tylko na wstrząsy, wibracje, uderzenia, pył i kurz, ale także na ekstremalne warunki atmosferyczne np. niską temperaturę (w zakresie: -20 do +60 °C), i wysoką wilgotność otoczenia (do 90proc). Obudowa Toughbooka CF-30 wykonana ze stopu magnezu gwarantuje maksymalną ochronę ekranu i elektronicznych podzespołów, a napędy dysków twardych są dodatkowo zabezpieczone przed wstrząsami i wibracjami. Upadek z wysokości do 90 cm nie wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. Specjalne uszczelnienie zapobiega wnikaniu pyłu i wody do wnętrza obudowy komputera.

Nieograniczona mobilność

Kolejną ważną korzyścią wynikającą z zastosowania Toughbooka CF-30 jest bezprzewodowa komunikacja, możliwość pozyskiwania informacji z sieci firmowej oraz Internetu, a tym samym szybka lokalizacji urządzeń energetycznych i odbiorców. Przekłada się to na efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy Zespołu Pogotowia Energetycznego. W razie potrzeb może on pracować poza wcześniej dostępnym terenem działania, szybciej wyznaczać trasy dojazdu do miejsc awarii i tym samym skracać czas przerw w dostawie energii elektrycznej. Całkowitą mobilność pracownikom ZPE zapewniają bezprzewodowe technologie transmisji danych. W sieci WLAN, notebook umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 11 Mbps, poza zasięgiem sieci WLAN notebook może korzystać z modułu HSDPA, z transferem do 3,6 Mbit/s. Moduł ten jest kompatybilny z sieciami GSM, GPRS oraz EDGE, by zapewniać mobilny przepływ danych także w rejonach gdzie HSDPA nie jest dostępny.Model CF-30  jest również wyposażony w GPS. Podczas pracy w terenie niezwykle istotna jest również czytelność wyświetlacza zwłaszcza latem ale i to nie stanowi problemu dla Toughbooka CF-30 ponieważ ma on antyodblaskowy ekran XGA 13,3 cala o jasności 1000 kandeli, który gwarantuje perfekcyjną czytelność wyświetlacza nawet przy bezpośrednim nasłonecznieniu. Mobilność pracownikom nie ogranicza również czas pracy na baterii – Toughbook może pracować 8 godzin na pojedynczym ładowaniu.

Panasonic dla biznesu


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej