Strona główna / Praca zdalna / Netbook czyli dodatek do laptopa
czwartek 23 kwiecień 2009 | Cezary Tchorek-Helm, Hamburg
Netbook czyli dodatek do laptopa
Toshiba wprowadzając na rynek europejski swojego najnowszego netbooka NB200 opublikowała badanie rynku, które może pomóc  zrozumieć rynek najmniejszych komputerów mobilnych. Bazując na swoich doświadczeniach na terenie Zjednoczonego Królestwa, Toshiba zakłada, że netbooki opanują dużą część sektora edukacyjnego oraz staną się dodatkowym (trzecim) narzędziem pracy.

Mobilny i odporny

Jak pokazała praktyka w Homewood School w Tenterden w hrabstwie Kent, notebooki doskonale spełniają wśród młodzieży rolę narzędzia edukacyjnego. Oprócz niewielkiej wagi, Toshiba NB 200 jest odporna na niefrasobliwe obchodzenie się z nią. To akurat jest argument i dla ucznia i dla mobilnego pracownika czy managera.

„W czasie użytkowania przez ponad 2000 uczniów netbooka Toshiby nie odnotowaliśmy przypadków zniszczenia” – powiedział Chris Foreman, wicedyrektor Homewood School  w Tenterten.

W biznesie netbook jest częścią wyposażenia

Profesjonalni użytkownicy podchodzą do netbooków inaczej niż uczniowie. Biznes, niezależnie od tego czy chodzi o kadrę zarządzającą czy pracowników mobilnych, traktuje netbook jako narzędzia pracy. Faktem jest, że czynnik mobilności, niskiej wagi oraz wytrzymałości baterii przesądza o przeznaczeniu netbooków. Są one wykorzystywane uzupełniająco, bez pozbywania się komputerów bazowych – również przenośnych. Stąd po badaniach Toshiby przekonanie, że nie ma zagrożenia kanibalizacji rynku standardowych przenośnych komputerów przez netbooki.  

Przyszłość netbooka leży w jego głównych cechach

Toshiba przeprowadziła badanie na kilku istotnych dla przyszłości netbooków rynkach. Oprócz Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji, poczesne miejsce w badaniu zajęła Polska. Dowodzi to jak ważny dla producenta jest sektor mobilnych komputerów w naszym kraju.

Ponad 80% respondentów uznało, że netbooki  są dodatkowym narzędziem użytkowanym niezależnie od normalnej wielkości laptopów czy stacjonarnych komputerów.  Prawie 100% uznało, że netbook jest 2 lub 3 oraz dodatkowym narzędziem, z którego korzystają osobiście i nie udostępniają urządzenia innym. Tu akurat Polska odstaje od reszty badanej grupy gdzie ten sam netbook jest częściej niż gdzie indziej  wykorzystywany przez wielu użytkowników.

Co jest największą funkcjonalnością

Prawie 85% respondentów używa netbooka do wysyłania poczty oraz przeglądania stron WWW. Na dalszym miejscu są funkcje edycji tekstu (61,2%) oraz multimedia – przeglądanie zdjęć (48,9%), słuchanie muzyki  (48,9%) oraz oglądanie wideo (35,8%).

Ważnym wnioskiem z badania jest informacja, że tylko 3,4% użytkowników planuje używać netbooka wyłącznie do biznesu; ponad połowa myśli o wykorzystaniu do celów prywatnych. Można więc wnioskować iż netbook staje się powoli narzędziem, z którego korzystamy chętnie prywatnie i rozrywkowo ale doceniamy możliwość awaryjnej użyteczności w naszej pracy.

Dlaczego i gdzie kupujemy

Cechami mającymi największy wpływ na decyzję zakupu netbooka były:  duża mobilność (33%) oraz wielkość oraz waga (32%). Cena w przypadku netbooka ma nikły wpływ na decyzję  o zakupie urządzenia (9,8%). W tym kontekście warto przytoczyć wynik badania pokazujący faktyczne miejsce zakupu netbooka. Otóż 42,2% badanych kupuje notebooki w specjalizowanych sklepach ze sprzętem komputerowym, 26% czyni to on-line a tylko niecałe 8% kupuje netbooki w supermarketach. Ciekawe, że niewielu bo tylko 8,2% badanych zdecydowało się na zakup sponsorowanego netbooka w sieci któregoś z telekomów.

Generalnym wnioskiem z badania więc jest brak bezpośredniego wpływu ceny na decyzję o zakupie oraz niezagrożona w istocie pozycja standardowej wielkości laptopa – niezależnie jak zdefiniujemy ten standard. Kanibalizacji rynku notebooków więc nie będzie.

Netbook Toshiba NB 200

Planowany na drugi kwartał 2009 nowy netbook będzie wprowadzony w 2 wersjach. Obie wyposażone w procesor Intel Atom. Różnica odnosi się do wersji  procesora  1,6 GHz N270 lub 1,66 GHz N280 oraz klawiatury i baterii. Mocniejsza wersja NB 200 ma klawiaturę o niskim skoku z klawiszami mocno separowanymi, w istocie przypominającymi wynalazek Apple’a.

Producent obiecuje, że bateria 3 ogniwowa pozwoli na pracę do 4 godzin zaś powiększona (opcja) bateria 6 ogniwowa ma umożliwić pracę aż do 9 godzin. Wszystko oczywiście w zależności od warunków i  użytkowanych zasobów oraz oprogramowania. Komputer wyposażony w ekran 10,1 calowy wyświetlacz w technologii LED będzie miał zabudowany dysk twardy do 160 GB pojemności.

Z udogodnień służących mobilności należy wspomnieć możliwości korzystania z preferowanej przez większość użytkowników łączności LAN wraz z zabudowaniem (w wybranych modelach)  modemu do łączności z Internetem mobilnym  (karta SIM). Komputer posiada Bluetooth oraz 3 porty USB 2.0. Ciekawie rozwiązano netbookowy problem dostępu do zewnętrznego napędu płyt. Tutaj Toshiba proponuje zasilany wyłącznie przez USB, ważący zaledwie 382 gramy, zewnętrzny napęd typu supermulti.

Toshiba NB 200 będzie dostępna w 4 kolorach obudowy. Cena zostanie ustalona dla każdego rynku.

Czy netbook zje laptopa


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej