Strona główna / Praca zdalna / Rewolucja na baterie
piątek 15 maj 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Rewolucja na baterie
Z badań konsumenckich przeprowadzonych przez firmę Acer wynika, iż najważniejszą cechą notebooka jest jego niezależność od „gniazdka”. W tym też kierunku poszedł Acer wprowadzając linię laptopów Aspire Timeline. Praca na zasilaniu bateryjnym tych urządzeń może sięgać 8 godzin czyli całego dnia pracy.

Nowe notebooki Aspire Timeline są oparte na rewolucyjnym pomyśle: zamiast wyposażania laptopów w coraz większe i cięższe akumulatory, umożliwiające dłuższą pracę bez zasilania sieciowego, Acer opracował nową serię komputerów przenośnych o większej sprawności energetycznej, które potrafią zminimalizować pobór mocy.

Długa i ekonomiczna praca na bateriach

Słabym punktem komputerów przenośnych zawsze był czas pracy przy zasilaniu bateryjnym. Podróżujący użytkownicy stali przed wyborem: albo dłuższy czas pracy bez zasilania sieciowego i cięższy notebook, albo lżejszy notebook i krótsza praca z akumulatorem. Ta sytuacja jednak już się kończy. Wprowadzając nową serię Aspire Timeline firma Acer zapewnia  równowagę między ciężarem komputera, a długością czasu pracy przy zasilaniu bateryjnym, ponieważ opracowała bardzo lekkie notebooki, które przez cały dzień mogą pracować bez zasilania sieciowego. System zasilania przeprojektowano w celu zoptymalizowania zużycia energii. Dzięki temu, komputery mają większą sprawność energetyczną, są lżejsze, w mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne, a raz naładowany akumulator starcza im na ponad osiem godzin pracy.

Acer Smart Power

Zaprojektowane przez firmę Acer notebooki Aspire Timeline są wyposażone w przycisk Acer Smart Power służący do szybkiego zarządzania energią. Umożliwia on włączanie zaawansowanych ustawień pozwalających na wydłużenie czasu pracy z akumulatorem. W celu zmniejszenia poboru mocy i wydłużenia czasu pracy przy zasilaniu bateryjnym - nawet powyżej 8 godzin - wystarczy nacisnąć przycisk Smart Power.

Niskonapięciowe procesory ULV

Notebooki z serii Aspire Timeline zostały opracowane z myślą o energooszczędnej pracy, dlatego wyposażono je w wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak: niskonapięciowe procesory Intel Core 2 Duo oraz technologię Intel DPST (Display Power Savings Technology), która umożliwia zmniejszanie intensywności podświetlenia przy minimalnym wpływie na jakość obrazu pozwalając na zmniejszenie zużycia energii nawet o 33% w porównaniu do typowych komputerów przenośnych. W rezultacie zwiększono sprawność energetyczną całego systemu, co przekłada się na mniejszy pobór mocy oraz wydłużenie czasu pracy przy zasilaniu bateryjnym nawet o 40%.

„Czołowe firmy to te, które oferują konsumentom atrakcyjne i przełomowe technologie, nawet przy trudnej sytuacji rynkowej” -  twierdzi Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny spółki Intel Corporation. Obecnie, Acer Group potwierdza swoją czołową pozycję a firma Intel jest dumna, że ścisła współpraca z Acer Group zaowocowała innowacyjnymi, zmieniającymi rynek produktami o bardzo małej grubości, które są wyposażone w najnowsze niskonapięciowe procesory Intel Core 2 Duo.

Lekkość urządzenia to klucz do podwyższonej mobilności

Projektując serię Aspire Timeline firma Acer przełamała kolejną barierę: opracowała najmniejsze i najlżejsze notebooki, które umożliwiają całodzienną pracę. Notebooki Aspire Timeline są wyjątkowo lekkie i łatwe do przenoszenia, ponieważ w najcieńszym miejscu mają zaledwie 24 mm grubości, a dzięki aluminiowej pokrywie ich masa wynosi od 1,6 kg (model z wyświetlaczem o przekątnej 13,3 cala) do 2,4 kg (model z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala). Notebooki z serii Aspire Timeline zapewniają nowy poziom swobody, ponieważ są łatwe do przenoszenia i pozwalają na spokojną pracę w każdym miejscu.

Chłodzenie rodem z silników turbinowych

Jedną z głównych wad notebooków, na którą uskarżają się użytkownicy, jest wydzielanie dużych ilości ciepła powodujących dyskomfort podczas pracy z komputerem na kolanach. Dlatego w notebookach Acer Aspire Timeline zastosowano system chłodzenia opracowany specjalnie z myślą o komforcie użytkownika. W opracowanym we współpracy z firmą Intel systemie chłodzenia zastosowano rozwiązanie oparte na laminarnym przepływie przyściennym, z powodzeniem wykorzystywanym do chłodzenia łopat turbin w silnikach cieplnych. Dzięki dodatkowym żaluzjom w otworach wentylacyjnych, strumień powietrza jest kierowany wzdłuż spodu obudowy notebooka, co powoduje, że świeże powietrze dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebne w celu chłodzenia.

„W rezultacie nasi klienci oczekują dłuższego czasu prac przy zasilaniu bateryjnym, cieńszych i lżejszych obudów oraz większej mocy obliczeniowej za przystępną cenę. Dzięki współpracy z firmą Intel oraz zastosowaniu jej niskonapięciowych procesorów Intel Core 2 Duo w notebookach Aspire Timeline, jesteśmy przekonani, że po raz kolejny spełnimy oczekiwania naszych klientów” - stwierdza Gianfranco Lanci, President and CEO of Acer Inc.

Energy Star 5.0

Notebooki z serii Aspire Timeline spełniają rygorystyczne wymagania normy Energy Star 5.0. Aby uzyskać prawo do oznaczenia etykietą Energy Star, notebook musi być energooszczędny również podczas pracy z zasilaczem sieciowym. Zasilacz Acer Power Smart spełnia te wymagania, ponieważ zużywa o 66% mniej energii, niż jest to wymagane przez normę Energy Star.

Oznacza to, że w ciągu roku pozwala on na zaoszczędzenie 1752 watów, energii potrzebnej do zasilania 15-watowej żarówki przez 116 dni. Ponadto, po całkowitym naładowaniu akumulatora zasilacz Power Smart automatycznie przełącza się w tryb ładowania adaptacyjnego, a przez to przestaje zużywać energię i zapobiega przedwczesnemu zużyciu akumulatora.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej