Strona główna / Praca zdalna / CULV: powrót do przyszłości
czwartek 28 maj 2009 | Robert Kamiński
CULV: powrót do przyszłości
Notebooki zawsze kojarzyły się z mobilnością i długim czasem pracy na bateriach. Jednak większość komputerów przenośnych, na które mógł sobie pozwolić Kowalski (w przedziale 2500 – 3500 zł) to standardowe urządzenia o wadze powyżej 2,5 kg i średnim czasie pracy na bateriach do 4 godzin. Okazuje się jednak, że laptopy mogą być jednocześnie małe, lekkie i tanie!

Co ciekawe zawsze największy entuzjazm wzbudzały małe, ekskluzywne modele które niestety są drogie. Według badań firmy Intel konsumenci cenią sobie najbardziej 2 cechy: długi czas pracy na bateriach, oraz niewielką wagę i rozmiary – i z oczywistych względów chcieliby mieć takie notebooki w przystępnych cenach.

Dla każdego coś miłego

Różne potrzeby i zainteresowania klientów zawsze prowadzą do segmentacji rynku, a w konsekwencji  pojawienia się nowych „gatunków” spełniających konkretne oczekiwania (tak jak w przypadku netbooków). Każdy z nas myśląc o notebooku marzy właśnie o lekkim, eleganckim, cienkim i długo pracującym na bateriach urządzeniu. I oczywiście tanim.

I tak oto Intel zaprojektował nową linię procesorów CULV (Consumer Ultra Low Voltage). Dzięki bardzo dobrym parametrom termicznym procesorów (małe zapotrzebowanie na energię i małe generowanie ciepła) możliwe jest montowanie ich w obudowach o niskim profilu (czyli bardzo cienkich) – a to dało początek ultra cienkich laptopów.

Nowe notebooki są odpowiedzią na wspomniane najważniejsze potrzeby:

  • Mają niewielkie rozmiary (ekran: 13’’, 14’’, 15’’)
  • niski profil obudowy (czyli są cienkie)
  • Mają niewielką wagę
  • Długo pracują na bateriach (nawet do 8 godzin)
  • Są dostępne w przystępnych cenach (od ok. 2599 zł)

Powrót do źródeł mobilności

Notebooki ULV są kolejną kategorią segmentu laptopów – mają większą wydajność i dłuższy czas pracy niż netbooki. Ze względu na rozmiar ekranu i inne elementy są też przeznaczone do innego modelu użytkowania. W zasadzie są przeznaczone dla każdego, kto chce korzystać z notebooka i ceni sobie jego wygląd i czas pracy na bateriach, a jednocześnie nie stać go na wydatek 6000 zł. Nowe procesory ULV są dostępne w różnych konfiguracjach co daje dużą elastyczność cenową. Teraz przy kupnie notebooka każdy klient będzie mógł dokonać wyboru - nie na zasadzie „na co mnie stać” ale „czego potrzebuje”.

 

Oto parametry nowych procesorów ULV:

Procesor

Technologia

Częstotliwość

Pobór mocy

Intel Core 2 Duo SU9600

45nm

1.6GHz/FSB 800MHz/3MB cache

TDP 10W

Intel Core 2 Duo SU9400

45nm

1.4GHz/FSB 800MHz/3MB cache

TDP 10W

Intel Core 2 Solo SU3500

45nm

1.6GHz/FSB 800MHz/3MB cache

TDP 5.5 W

Intel Celeron 723

45nm

1.2GHz/FSB 800MHz/1MB cache

TDP 10W

Dla porównania obecne standardowe procesory Intel Core 2 Duo pobierają od 25W do 35W.

Wszystkie procesory mają zmniejszone rozmiary “opakowania” do rozmiaru 22mm x 22mm

Pierwsze komputery z procesorami CULV są już dostępne 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej