Strona główna / Praca zdalna / Edukacja na macierzyńskim
czwartek 04 czerwiec 2009 | Kasia Żabczyńska
Edukacja na macierzyńskim
Edukacja jest potrzebą i koniecznością w każdym okresie życia. Kobiety na urlopach macierzyńskich nie poddają się i szukają możliwości edukacyjnych. Odpowiedzią stał się e-learning.

Urlop zależny od liczby dzieci

W 2009 wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci i wynosi od 20 do 37 tygodni. Ponadto coraz więcej kobiet decyduje się na urlop wychowawczy, który może trwać do 3 lat. Dla wielu pracodawców jest to przeszkoda. Jeśli kobieta zdecyduje się na dziecko, firma traci na ten czas pracownika. Do tego dochodzi potencjalnie mniejsza dyspozycyjność matek. Na nich spoczywa opieka nad dziećmi i domem. Takie myślenie nie pomaga kobietom w realizowaniu zawodowych planów.

Szkolenia w trakcie urlopu macierzyńskiego

Młode Polki na urlopie macierzyńskim chętnie uczestniczą w szkoleniach lub kończą studia podyplomowe we własnym zakresie. W przerwach, między zmienianiem pieluch a praniem, zamiast w telewizor zerkają w kurs e-learningowy. Wiedzą, że kilkanaście miesięcy lub kilka lat spędzonych w domu powoduje, że umiejętności się dezaktualizują, a doświadczeń zawodowych nie przybywa. Dlatego też nauka w systemie on-line od kilku lat jest coraz bardziej doceniana przez młode matki.

„Nie wszystko można przeskoczyć, ale w trakcie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego też można rozwijać się zawodowo. Dla kobiet pochłoniętych obowiązkami domowymi największą zaletą szkoleń e-learningowych jest ich elastyczność i indywidualny czas nauczania. To one decydują, kiedy zalogować się na portal i przejść kolejną lekcję. Nie są związane żadnymi terminami, ani godzinami nauki” – komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Oferta darmowego e-learningu

E-learning to wygodne rozwiązanie. Według danych Akademii PARP, w maju 2009 roku spośród wszystkich uczestników szkoleń, panie stanowiły 56 proc. Wśród wszystkich kobiet 57 proc. jest w wieku 25-35 lat, czyli okresie przypadającym na rozwój kariery zawodowej, ale i macierzyństwo. Panie najchętniej uczestniczą w szkoleniach: „Negocjacje handlowe w MSP”, „Jak rozwijać firmę? Systemy zarządzania w MSP” oraz „Jak założyć własną firmę?”.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 12 bezpłatnych, multimedialnych szkoleń.

Na e-learning przedsiębiorców stać


Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej