Strona główna / Praca zdalna / Komórka napędzana Internetem
niedziela 07 czerwiec 2009 | Jan Petersen
Komórka napędzana Internetem
Okazuje się, że Internet mobilny będący jeszcze niedawno dodatkiem do zwykłego telefonowania, ma szansę stać się jedną z głównych usług operatorów GSM. Więcej, w kryzysie usługi mobilnego Internetu nie poddają się i stanowią silę napędową rynku.

Wg dziennika „Rzeczpospolita” - usługi transmisji danych w sieciach mobilnych opierają się kryzysowi. Operatorzy GSM wchodzą w fazę ostrej rywalizacji o klienta. Wartość rynku jest atrakcyjna - rośnie o 30 – 40 proc. rocznie

Internet mobilny rośnie

Z wartością rynku rośnie też oferta wysokospecjalizowanych urządzeń telefonicznych. Właśnie „urządzeń” bo coraz trudniej nazwać telefonem przyrząd, który w istocie jest mobilnym centrum informacji i posiada większość funkcji prostego komputera. Sama transmisji głosu powoli staje się dodatkiem. Orange wprowadziło w tym tygodniu do oferty telefon marki HTC z systemem operacyjnym Android wyprodukowanym przez Google’a.

„Zależy nam na znaczącej liczbie tego typu aparatów w rękach konsumentów. Dzięki nim stymulujemy sprzedaż nowych usług związanych z transmisją danych” – powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, operatora sieci Orange.

Era i Polkomtel nie odpuszczają

Operator mobilnego Internetu Era również posiada podobny telefon w ofercie.

„Od kilku lat kładziemy na nie duży nacisk. Zarówno na sprzedaż usług, z których się korzysta za pośrednictwem komputerów, jak i pakietów na telefony komórkowe. To bardzo szybko rosnący rynek – po kilkadziesiąt procent rocznie. W tym roku z powodu kryzysu nieco zwolnił. Z czysto psychologicznych powodów klienci ograniczają swoje wydatki. Mimo tego spodziewamy się, że rynek w tym roku urośnie co najmniej o 30 proc.” – mówi Andrzej Ochocki, dyrektor ds. usług szerokopasmowych w Erze.

Operator sieci Plus, obniżył ostatnio ceny o połowę na pakiety internetowe w ofercie abonamentowej i na kartę. Doładowanie konta w usłudze 36,6 powoduje, że użytkownik otrzymuje pakiety internetowe za darmo.

„Kilka milionów Polaków chociaż raz w miesiącu korzysta z Internetu w telefonie. W ostatnich dwóch latach obserwujemy bardzo silne zwyżki zarówno liczby użytkowników, jak i wielkości ruchu. Wdrożenie nowych ofert na rynku pakietów w usługach abonamentowych i na kartę ma zapewnić większą przystępność cenową komórkowym internautom” – mówi Piotr Chołuj z Polkomtelu.

Plus ma dzisiaj 500 tys. klientów płacących miesięczne rachunki za mobilny dostęp do Internetu, a użytkowników innych ofert transmisji danych kolejne kilkaset tysięcy.

Klienci wymuszają inwestycje w technikę

Wzrost zainteresowania usługami dostępowymi wymusza na operatorach rozbudowę sieci transmisji danych. Lokalnie dziś wdrażany  standard HSPA+ umożliwia ściąganie danych z nominalną prędkości 14 Mbs/s (realnie transfery są znacznie niższe). Według producentów sprzętu telekomunikacyjnego usługi dostępu do Internetu to segment, na którym operatorzy najmniej dzisiaj oszczędzają. Piotr Chołuj z Ery szacuje, że dzisiaj abonamenty za mobilny Internet płaci 1,2 – 1,3 mln Polaków. Jeszcze więcej klientów sieci komórkowych kupuje małe pakiety transmisji danych lub korzysta z Internetu przez komórkę doraźnie.  Grażyna Piotrowska-Oliwa prognozuje, że w tym roku liczba użytkowników usług transmisji danych wzrośnie o 25 proc.

Premiera najnowszego HTC Magic

Źródło: Rzeczpospolita 4/06/2009

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej