Strona główna / Praca zdalna / HTC Diamond 2: test subiektywny
czwartek 16 lipiec 2009 | Artur Młynarz
HTC Diamond 2: test subiektywny
HTC Diamond 2 to może niezbyt rewolucyjne, ale konsekwentne i dobrze zrealizowane rozwinięcie pierwszej generacji Diamonda. Użytkownicy starego modelu poczują się jak w domu (po lekkim remoncie i wymianie okien), a debiutanci odkryją całą gamę nowych możliwości. Czy Diamond 2 zasługuje na miano telefonu biznesowego - zdania będą podzielone (wszak każdy inaczej postrzega swoje biznesowe potrzeby), ale faktem jest, że ten smartfon oferuje ogromne możliwości w zakresie komunikacji i obróbki danych. Wydajniejsze i wygodniejsze są już tylko urządzenia klasy UMPC czy netbooki - ale ich nie da się nosić w kieszeni.

Co pod maską?

Nazywając potocznie Diamonda 2 "telefonem" robimy mu sporą krzywdę, bo usługi telefoniczne to tylko jedna z wielu funkcji wbudowanych w ten minikomputer. Ilość technologii upakowanych w 117 gramów plastiku i metalu jest imponująca: rozbudowany telefon, pakiet programów biurowych Office, terminarz z bazą danych adresowych, dostęp do internetu i maila oraz notowań giełdowych, łączność w sieciach WiFi i Bluetooth, nawigacja GPS, multimedia, aparat cyfrowy i kamera oraz sporo innych funkcji. Windows Mobile 6.1, bardzo skutecznie i efektownie zamaskowany nakładką HTC TouchFlo, pozwala rządzić za pomocą ulubionego przez kadrę menedżerską palca wskazującego.

Zmiany

Obudowa Diamonda 2 nieco urosła w porównaniu z pierwszą generacją. W zamian dostajemy duży ekran (800x480 pikseli) i pojemniejszą baterię. Wreszcie jest gniazdo na karty pamięci! Zniknęło kółko nawigacyjne, zastąpione przez dotykowy suwak. Pojawiło się eleganckie aluminium na przedniej części korpusu, a plecki straciły diamentowy szlif i są płaskie, co docenią budowlańcy, gdyż wreszcie można użyć Diamonda jako poziomicy. Całość jest błyszcząca i to raczej zła wiadomość, bo obudowa natychmiast się palcuje i łatwo ją zarysować.

Obsługa

Korzystanie z dotykowego wyświetlacza i nielicznych przycisków jest wygodne i intuicyjne. Wszystko da się zrobić jedną ręką, pod warunkiem, że kciuk zgina się nam w dwóch miejscach J - kłopot sprawiają przyciski u dołu ekranu - czasem trzeba prosić o pomoc drugą rękę. Samo trafianie w elementy wyświetlane na ekranie i manipulowanie nimi nie nastręcza trudności - interfejs TouchFlo jest doskonale dopasowany do pracy z ludzkimi dłońmi. Jedynie posiadacze bardzo grubych palców mogą potrzebować rysika.

Zastosowanie wyłącznie dotykowej klawiatury do obsługi telefonu może być dyskusyjne, bo w ekstremalnych warunkach (deszcz, śnieg, silne zabrudzenie czy rozbicie ekranu) uniemożliwia np. wezwanie pomocy. Kupując Diamonda decydujemy się jednak na określoną filozofię działania i musimy się liczyć z zaletami i wadami takiego rozwiązania.

Funkcje

Telefon jest zintegrowany z książką adresową, terminarzem i notatnikiem - w jednym miejscu mamy całą historię połączeń, maili i SMS-ów związanych z dzwoniącą osobą, a w czasie rozmowy możemy zrobić notatkę lub wpis do terminarza. Połączenie konferencyjne lub wideorozmowa to standard. Możliwość przypisania zdjęć twarzy (lub innej części ciała) do osób z książki telefonicznej wydaje się ukłonem w stronę analfabetów, ale za to wyciszenie dzwonka poprzez położenie nielubianego rozmówcy twarzą do stołu daje ogromną satysfakcję J.  

W parze z telefonem idzie internet i obsługa e-maila. Diamond 2 obsługuje wszystkie zakresy częstotliwości, więc połączenia mogą być realizowane w dowolnym punkcie świata. Przeglądanie stron czy obsługa maila na małym ekranie wymaga nieco samozaparcia i cierpliwości, ale jest możliwe. Jeśli jednak do porannego golenia potrzebujesz okularów, Diamonda łatwo możesz użyć jako modemu dla laptopa z większym ekranem. Dla grubych ryb, prowadzących interesy na międzynarodową skalę, TouchFlo oferuje wygodny dostęp do notowań giełdowych Yahoo Finance oraz prognozę pogody na całym świecie, a zegar uniwersalny uchroni przed obudzeniem w środku nocy wspólnika zza oceanu. Czytnik RSS pozwala być na bieżąco z wybranymi kanałami informacyjnymi.

Gdy abonament telefoniczny nie pozwala na internetowe szaleństwa, można skorzystać z łącza WiFi w publicznych hotspotach. Również przez WiFi możemy uzyskać dostęp do firmowej czy domowej sieci i do potrzebnych danych.

Praca z programami biurowymi sprowadza się do obsługi prostych dokumentów w Wordzie, Excelu i PowerPoincie, niemniej jednak to duża oszczędność czasu, gdy możemy przejrzeć materiały jadąc windą lub stojąc w korku. Klawiatura ekranowa pozwala w miarę wygodnie pisać krótkie teksty, sporządzać notatki i zapisywać złote myśli. Cała ta kieszonkowa biurokracja ma sens o tyle, że po podłączeniu Diamonda do komputera możemy dokumenty poddać dalszej obróbce czy wydrukować, a dane, kontakty i terminy zsynchronizować ze stacjonarną maszyną. Mając całą biurokrację zawsze przy sobie, możemy podejmować pracę w dowolnym miejscu.

Wbudowany GPS w połączeniu z Google Maps jest raczej rozwiązaniem pieszym i pozwala odszukać np. siedzibę firmy kontrahenta w obcym mieście, czy adres najbliższego sklepu Hugo Bossa J. Specyfika niektórych zawodów wymaga dokładnego określenia pozycji w powiązaniu z dokumentacją i tu GPS jest jak znalazł. Do zaawansowanej nawigacji samochodowej czy terenowej niezbędne są osobne programy.

Aparat fotograficzny z matrycą 5 megapikseli i wideokamera mogą być przydatne do tworzenia dokumentacji w terenie. Aparat ma funkcję łapania ostrości na obiekcie wskazanym palcem na ekranie, co jeszcze bardziej upraszcza jego obsługę.

Bluetooth to nie tylko możliwość łączenia się w celu wymiany wizytówek, to także podłączanie bezprzewodowych słuchawek i głośników oraz samochodowych instalacji głośnomówiących, udostępnianie internetu i sporo innych usług.

Z funkcji mniej biznesowych warto wspomnieć o obsłudze multimediów: muzyki i filmów, radia, mediów strumieniowych, audiobooków, e-booków i gier. Diamond potrafi dostarczyć rozrywki w dowolnym miejscu i radzi sobie z tym znakomicie.

HTC Diamond 2 dostępny jest w sklepie internetowym ORANGE

Posumowanie

Diamond 2 to wygodne kieszonkowe biuro - w komitywie ze stacjonarnym komputerem jest nieoceniony jako narzędzie do pracy w terenie i komunikacji ze światem. Poręczny format, atrakcyjny wygląd, duże możliwości, zgodność ze standardami biurowymi - to bez wątpienia biznesklasa w rodzinie smartfonów. Nie bez znaczenia jest fakt, że - przynajmniej na razie - Diamond 2 nie jest popularnym gadżetem i pozwala korzystnie wyróżnić się w towarzystwie J.

Plusy:

+ zgrabna i poręczna obudowa
+ świetny dotykowy ekran WVGA
+ sensowny pakiet aplikacji biurowych i biznesowych
+ znakomita nakładka na system operacyjny TouchFlo
+ obsługa kart pamięci MicroSD do 32GB
+ klasyczny, elegancki design

Minusy:

- palcująca i rysująca się obudowa
- trudna obsługa dolnych klawiszy jedną ręką

 

czytaj więcej:

HTC Magic czyli Android 1,5

ASUS P552 smartfon do biznesu

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej