Strona główna / Praca zdalna / Test subiektywny: Acer Timeline 3810T, długodystansowiec
poniedziałek 27 lipiec 2009 | Robert Kamiński
Test subiektywny: Acer Timeline 3810T, długodystansowiec
Ten komputer testowaliśmy przez kilka tygodni i nie mam wątpliwości – na takiego laptopa klienci czekali od lat! Cienki, lekki, długo pracujący na baterii, a do tego tani i znacznie bardziej wydajny od każdego netbooka. Taki właśnie jest Acer Timeline 3810T.

Dotychczas byliśmy skazani na alternatywę – niska cena okupiona dużymi gabarytami i wagą, oraz krótką pracą na baterii, albo pełna mobilność za słoną opłatą.

Notebook musi być cienki, lekki i tani!

Acer Timeline zmienia to radykalnie. Sprzęt wykorzystujący układy Intela typu CULV (ang. Consumer Ultra Low Voltage) to nie tylko smukła budowa i długi czas pracy na baterii, ale również w pełni akceptowalna cena. Najmniejszy model Timeline'a kosztuje tyle co netbooki z „wyższej” półki czyli około 2500 zł. A wszystko to dzięki wykorzystaniu  technologii i nowych procesorów Intela, które przy przyzwoitej wydajności są podczas pracy na tyle chłodne, by można było je umieścić w cienkiej obudowie.

Kolorowe jarmarki do lamusa!

Muszę przyznać, że ten komputer przypadł mi do gustu już na pierwszy rzut oka. Aluminiowa pokrywa wygląda wręcz szlachetnie na tle wszechpanującego „fortepianowego lakieru” na którym widać każdy odcisk palca. Wewnątrz dominuje co prawda plastik, ale trzeba przyznać że dobrej jakości i znakomicie koresponduje z obudową. Na dodatek klawiatura nawiązująca do Sony Vaio podkreśla profesjonalny wygląd. I jest przy tym bardzo wygodna!

Pod samym ekranem umieszczono w jednej linii włącznik z białą diodą wskazującą, że komputer działa, oraz listwę z dwiema wąskimi kratkami głośnikowymi .

Przy prawym głośniku na listwie znalazły się cztery wskaźniki diodowe, informujące o pracującym dysku twardym, stanie komunikacji bezprzewodowej, uruchomionej technologii PowerSmart (wydłużającej działanie komputera z zasilaniem bateryjnym) oraz działaniu oprogramowania Acer Backup Manager. Ważna informacja dla wszystkich, którzy nie czytają instrukcji obsługi - te, które odpowiadają oprogramowaniu do tworzenia kopii danych, Wi-Fi i oszczędzaniu energii, kryją pod sobą sensory dotykowe. Interfejsy sensorowe sprawdzają się w działaniu, choć wymagają pewnej precyzji.

Elegancko wkomponowany touchpad jest precyzyjny, a dzięki technologii firmy Synaptics rozpoznaje również gesty ułatwiające powiększanie, zmniejszanie i przewijanie okien. Trzeba przyznać że znakomicie ułatwia to pracę.  Dół touchpada zamyka listwa odpowiadająca przyciskom myszy. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z tradycyjnej myszki, touchpad można wyłączyć wraz z przyciskami umieszczonym obok przełącznikiem. Proste, a jak praktyczne!

Na czarnej matowej ramce ekranu umieszczono mikrofon oraz kamerę internetową. Jej główną zaletą jest możliwość rejestrowania obrazu z rozdzielczością 720p.

 Cienka obudowa w kształcie klina pomieściła po lewej stronie: złącza mikrofonu i słuchawek, USB 2.0, wywietrznik i gniazdo monitora, zaś po prawej miejsce dla zamka Kensington, 2 porty USB 2.0, HDMI, RJ45 i czytnik kart pamięci. Z tyłu pomiędzy zawiasami została znakomicie wkomponowana bateria. Notebook nie posiada napędu optycznego, ale w ultra przenośnym (zaledwie 1,6 kg) komputerze jest to do wybaczenia.

Długi czas na baterii kosztem wyświetlacza?

Nic podobnego - błyszcząca matryca o przekątnej 13,3” dobrze odbija silne światło, niezłe są kolory i kąty wyświetlania. O dziwo ekran świeci bardzo jasno nawet w trybie oszczędzania energii. Nawiasem mówiąc z trybu oszczędnościowego nie ma potrzeby korzystać, gdyż zrównoważony plan zasilania pozwala na pracę znacznie dłużej niż obiecuje producent! Praktycznie za każdym razem udało nam się przekroczyć obiecane 8 godzin pracy na baterii, a wynik sięgający 10 godzin też nie należy do rzadkości. Pod pełnym obciążeniem komputer jest w stanie działać ponad trzy i pół godziny.

Co pod maską?

Acer Timeline napędzany jest niskonapięciowymi procesorami w wersjach jedno- i dwurdzeniowych - Intel Core 2 Solo SU3500, lub Intel Core 2 Duo SU9400. W obu przypadkach rdzenie to konstrukcje 45-nanometrowe, oba działają z prędkością 1,4 GHz, współpracując  z magistralą FSB o szybkości 800 MHz i mają po 3 MB pamięci podręcznej. Napięcie wynosi 1,05–1,15 V, zaś wskaźnik TDP w pierwszy przypadku to 5,5 W, w wersji dwurdzeniowej to maksymalnie 10 W. Pamięć operacyjna w dwóch modułach mieści w sumie 4 GB danych. Pamięć masowa komputera to 320-gigabajtowy tradycyjny dysk twardy.

Połączenia bezprzewodowe obsługuje moduł Intel WiFi Link 5100 AGN, komputer wyposażono również w układ Bluetooth. W wybranych modelach Acer zapowiada także modemy 3G oraz WiMAX.

Co ciekawe pomimo zastosowania „niewysilonych” procesorów maszyna okazuje się całkiem wydajna – w teście geekbench uzyskała wynik 1248. Dla porównania – redakcyjny desktop z 2 rdzeniowym procesorem „wykręca” 1950, zaś Dell D430 - 1390. Zatem jak na komputer z procesorem jednordzeniowym wynik jest całkiem, całkiem…

Chłodna cisza

Nawet podczas intensywnej pracy Aspire 3810T nie rozgrzewa się w istotny sposób, a przy tym zachowuje się niemal bezgłośnie. Spód komputera rozgrzewa się do temperatury minimalnie wyższej od temperatury zdrowego człowieka – w gorączce różnicy nie poczujesz J. Przyzwoita wydajność i chłodna cisza to zasługa nie tylko nowych procesorów CULV, ale również intelowskiej technologii chłodzenia obudowy, zwanej Laminar Wall Jets. Podobna zasada działania występuje w silnikach samolotów odrzutowych i polega na izolowaniu wybranych elementów konstrukcji od ciepłych gazów za pomocą odpowiednio pokierowanych chłodniejszych strumieni powietrza. Tak jak w samolotach silnik jest izolowany od pełnych paliwa skrzydeł, tak w Aspire 3810T odcinany jest dostęp nagrzewanego podzespołami komputera powietrza do wewnętrznej strony obudowy. Co najważniejsze – to działa!

Zamiast podsumowania

Jeżeli szukałeś lekkiego, cienkiego i taniego notebooka Twoje dylematy już się skończyły – to właśnie Acer Aspire Timeline 3810T!

Acer: premiera Aspire Timeline w Warszawie

Dell E4300: mały, lekki i szykowny

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej