Strona główna / Praca zdalna / Kiedy Wielki Brat patrzy...
sobota 21 listopad 2009 | Marek Massalski
Kiedy Wielki Brat patrzy...
Pracodawcy, chcąc wyjść z kryzysu, poszukują metod motywowania swoich pracowników do jeszcze cięższej pracy. Swoją pomoc oferują m.in. rozwiązania do monitorowania ruchu internetowego. Ich wdrażanie wymaga jednak umiejętnego uzasadnienia i odpowiedniego podejścia ze strony zarządu.

Koniec swobodnego surfowania

W dobie powszechnego dostÄ™pu do Internetu w bardzo wielu firmach prawdziwym problemem jest zbyt duża swoboda, z jakÄ… pracownicy surfujÄ… w sieci. Faktem jest, że dla wielu pracowników biurowych Internet daje nieocenione wsparcie, umożliwia szybsze wykonanie zadaÅ„, uzyskanie informacji i pozwala na bÅ‚yskawicznÄ… komunikacjÄ™. Jednak wedÅ‚ug badaÅ„, peÅ‚na wolność skutkuje najczęściej spadkiem efektywnoÅ›ci pracy. Pracownicy zamiast pracować, czÄ™sto nie mogÄ… oprzeć siÄ™ pokusie, by zajrzeć na strony informacyjne, skorzystać z prywatnej poczty lub oddawać siÄ™ różnego rodzaju internetowym rozrywkom. WedÅ‚ug danych AmerykaÅ„skiego Centrum Studiów nad Internetem (The U.S. Center for Internet Studies) przynajmniej jedna trzecia ogólnego ruchu w sieci jest generowana przez osoby przebywajÄ…ce w pracy. Jego znaczna część jednak nie jest zwiÄ…zana z wykonywanymi obowiÄ…zkami. WedÅ‚ug badaÅ„, niekontrolowany pracownik w ciÄ…gu jednego dnia pracy potrafi poÅ›wiÄ™cić na cyberslacking (tak nazywa siÄ™ zjawisko korzystania ze sÅ‚użbowego Internetu do celów prywatnych) dwie i póÅ‚ godziny. W ten sposób jego efektywność spada o okoÅ‚o 30 procent!

Firmy chcÄ… zarzÄ…dzać dostÄ™pem pracowników do Sieci

Nic dziwnego, że w czasie kryzysu szybko wzrasta zapotrzebowanie na systemy, które pozwalajÄ… zarzÄ…dzać dostÄ™pem pracowników do usÅ‚ug internetowych. „Pracodawcy chcÄ… mieć pewność, że ich ludzie pracujÄ…. A przynajmniej, że nie tracÄ… czasu na coÅ›, co nie należy do ich obowiÄ…zków” – mówi Jakub SieÅ„ko z firmy ed&r, która oferuje w Polsce GFi WebMonitor, system do zarzÄ…dzania ruchem internetowym. Zasada dziaÅ‚ania WebMonitora jest prosta: po wdrożeniu administrator okreÅ›la kategorie stron internetowych, do których pracownicy bÄ™dÄ… mieli ograniczony dostÄ™p. Ma z czego wybierać, bowiem system zawiera aż 165 mln adresów URL, których kategorie obejmujÄ… serwisy pornograficzne, aukcyjne, e-commerce, gry on-line, informacyjne i wiele innych. Faktem jest, że po wdrożeniu pracownicy mogÄ… lepiej koncentrować siÄ™ na pracy, ale niektórzy z nich wdrażanie takich metod zarzÄ…dzania odbierajÄ… jako ingerencjÄ™ w ich wolność. „Dlatego procedury wdrożeÅ„ tego rodzaju metod powinny iść w parze z odpowiedniÄ… komunikacjÄ… wewnÄ™trznÄ… i przygotowaniem pracowników na pewne ograniczenia w korzystaniu z sieci” – dodaje Jakub SieÅ„ko.

Grzegorz Tworek z firmy ISCG, który m.in. prowadzi audyty informatyczne w różnych organizacjach z doÅ›wiadczenia wie, że jasny i twardy komunikat zarzÄ…du w tej sprawie jest z reguÅ‚y najskuteczniejszy. „Cyberslacking powoduje oczywiste straty pracodawcy, który ponosi koszt wypÅ‚acanych pensji. Dlatego czÄ™sto sprawdza siÄ™ model, w którym pracodawca komunikuje twardo, że to jego autonomiczna decyzja, jaki model kontroli wdraża w firmie, za którÄ… odpowiada. Rzecz inna, że dobrze jest, kiedy kadra zarzÄ…dzajÄ…ca potrafi zadbać o to, by pracownicy czuli, że pracujÄ… na wspólny sukces jako jedna drużyna” – tÅ‚umaczy Grzegorz Tworek, dyrektor dziaÅ‚u bezpieczeÅ„stwa w ISCG.

Oko na ekran = władza

Systemy do monitorowania i zarzÄ…dzania ruchem internetowym dajÄ… pracodawcom potężne narzÄ™dzie wÅ‚adzy. Zdarza siÄ™, że wÅ‚aÅ›ciciel firmy, choć powinien, czasem nie informuje o tym, że ruch internetowy w firmie podlega monitorowaniu. I zdarza siÄ™, że pracownicy przyÅ‚apani na folgowaniu sobie w sieci, po prostu otrzymujÄ… wymówienie. Stosowanie takich narzÄ™dzi jak GFi WebMonitor wymaga od kadry kierowniczej odpowiedzialnej i etycznej postawy. Ludzie powinni wiedzieć, że ich praca i zachowania w sieci podlegajÄ… takiej kontroli.

„Niestety, bywa, że pracownicy nie zawsze mogÄ… liczyć na otwartÄ… politykÄ™ komunikacyjnÄ… swoich chlebodawców. SpotkaÅ‚em siÄ™ już z sytuacjÄ…, w której to administrator miaÅ‚ bardzo silne obawy przed instalacjÄ… systemu i byÅ‚ przekonany, że kierownictwo wykorzysta system do zwalniania ludzi z pracy” – mówi Grzegorz Tworek z ISCG.

Nieco inne Å›wiatÅ‚o na problem monitorowania pracowników mogÄ… rzucać managerowie pracujÄ…cy w kadrach. „JeÅ›li pracownik może sobie pozwolić w ciÄ…gu dnia na ponad dwie godziny rozrywki w godzinach pracy, to znaczy, że coÅ› jest nie tak – a konkretniej, kuleje zarzÄ…dzanie ludźmi i organizacjÄ… ich pracy” – mówi PaweÅ‚ Radzikowski, Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Organizacji w BRE Banku. Jego zdaniem systemy do monitorowania pracy mogÄ… być bardzo pożyteczne, ale nie zawsze sÄ… rozwiÄ…zaniem w każdej sytuacji. JeÅ›li ktoÅ› pracuje na projektach lub realizuje dzieÅ‚o, to w gruncie rzeczy istotne jest, czy wyrobi siÄ™ w ustalonym terminie a efekt pracy speÅ‚ni oczekiwania. „Wtedy liczÄ… siÄ™ kompetencje, odpowiedzialność i zaufanie we wspóÅ‚pracy z takÄ… osobÄ…. Jeżeli tego nie ma, to możliwe że popeÅ‚niliÅ›my błąd w dobrze wspóÅ‚pracownika lub nieprecyzyjnie okreÅ›liliÅ›my nasze oczekiwania.” – mówi PaweÅ‚ Radzikowski. Inaczej jest, kiedy pracownik pracuje wedÅ‚ug Å›ciÅ›le okreÅ›lonych procedur, a jednym z gÅ‚ównych wskaźników pomiaru jego efektywnoÅ›ci jest czas.

Kiedy z różnych powodów menedżer nie może skutecznie kontrolować dziaÅ‚aÅ„ takiego pracownika – bo np. zespóÅ‚ jest bardzo duży – wówczas system informatyczny może być skutecznym narzÄ™dziem w ocenie i monitorowaniu efektywnoÅ›ci pracy. „PamiÄ™tajmy jednak, że pracujemy z ludźmi a nie z maszynami, a każdy z nich jest inny. Dlatego najważniejsze jest, aby pracownicy mieli jasno i konkretnie okreÅ›lone obowiÄ…zki i zadania, a organizacja pracy umożliwiaÅ‚a optymalne wykorzystanie ich czasu i kompetencji w oparciu o wzajemnÄ… odpowiedzialność i zaufanie. To wyzwania raczej dla menedżerów, a nie systemów informatycznych, które w mojej opinii zawsze bÄ™dÄ™ wsparciem w poszukiwaniu rozwiÄ…zaÅ„, a nie rozwiÄ…zaniem samym w sobie” – dodaje PaweÅ‚ Radzikowski.

Niezależnie od filozofii zarzÄ…dzania, monitorowanie pracy to temat niezwykle delikatny. NarzÄ™dzia, które pomagajÄ… w kontroli aktywnoÅ›ci pracowników w sieci, można wykorzystać z pożytkiem i dla firmy i dla ludzi, którzy w niej pracujÄ…. Aby to jednak osiÄ…gnąć, potrzebne jest odpowiednia komunikacja. „Z doÅ›wiadczenia, przed wdrożeniem GFi WebMonitora zalecamy zarzÄ…dom stosowanie otwartej polityki informacyjnej i udzielanie swoim ludziom kredytu zaufania. WrÄ™cz sugerujemy, by zachÄ™cać ludzi do swobodnego korzystania z sieci – ale na zasadach precyzyjnie okreÅ›lonych przez pracodawcÄ™. Wówczas wÅ›ród pracowników Å‚atwiej o powszechnÄ… akceptacjÄ™ takiego systemu monitoringu” – podsumowuje Jakub SieÅ„ko.

Pracodawcy patrzą na ekrany podwładnych

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej