Strona główna / Praca zdalna / Warto zarejestrować pakiet firmowych domen
poniedziałek 07 grudzień 2009 | Beata Mosór
Warto zarejestrować pakiet firmowych domen
Domena jest dobrem o kluczowym znaczeniu dla przedsiębiorstwa, dlatego należy odpowiednio zadbać o jej bezpieczeństwo. W tym celu warto zdecydować się na zakup pakietu domen z użyciem słów kluczowych oraz rozszerzeń, związanych z działalnością firmy.
Tagi: domena, firma, www,

Do najistotniejszych należą kombinacje z różnymi końcówkami, które dotyczą branży czy też zasięgu działań firmy (np. strona biura podróży z Warszawy powinna posiadać kombinacje www.firma.waw.pl, www.firma.turystyka.pl). Jeżeli firma prowadzi działania na różnych płaszczyznach, warto by zainwestowała w domeny z przed- i przyrostkami, określającymi dane płaszczyzny (np. www.i-firma.pl, www.firma24.pl). Powyższy zestaw będzie odpowiedni w początkowej fazie promocji firmy w Sieci.

Kupuj literówki dla ochrony przed cybersquattingiem

Przedsiębiorstwo powinno pomyśleć także o zakupie nazw, które są „literówkami” domeny głównej, czyli najczęstszymi błędami w nazwie serwisu popełnianymi przez internautów podczas wpisywaniu go do przeglądarki internetowej. Wraz z rozwojem działalności, firma powinna nabyć także domeny powstałe z połączenia nazwy firmy czy hasła akcji promocyjnej ze słowem, powszechnie uważanym za wulgarne. Zakup całego pakietu domen uchroni firmę, przed działaniami związanymi z cybersquattingiem. Cybersquatting polega na rejestrowaniu domen z użyciem np. nazw znanych firm, produktów w celu późniejszego ich odsprzedania.

Wal-Mart ma ponad 700 adresów

Warto tutaj wziąć przykład z potentatów, którzy posiadają po kilkadziesiąt zarejestrowanych domen. Przykładem może być tutaj firma Expander Advisors, która w domenowym portfolio zgromadziła ponad 70 nazw w czterech najpopularniejszych rozszerzeniach. O tym, jak istotnym elementem wizerunku jest domena świadczy fakt, iż niektórzy przedsiębiorcy decydują się nawet na zatrudnienie wyspecjalizowanych firm, zajmujących się ochroną marki. Na taki krok zdecydowali się właściciele sieci supermarketów Wal-Mart. Sztab specjalistów wytypował i zarejestrował na ich konto ponad 700 adresów WWW, w tym dużą liczbę domen z użyciem słów powszechnie uważanych za obraźliwe, których obecność w Internecie zaszkodziłaby wizerunkowi potentata.

Posiadanie zestawu domen internetowych pozwoli przedsiębiorstwu zaoszczędzić czas i pieniądze, które straciłoby w związku z ewentualnym odkupieniem nazw. Zagwarantuje również, ze pod adresem internetowym z użyciem nazwy przedsiębiorstwa nie znajdzie się serwis konkurencji lub niekorzystne dla firmy treści. Oprócz względów bezpieczeństwa, rejestracja zestawu domen oraz przekierowanie ich na główny adres strony WWW ułatwi odnalezienie serwisu firmy każdemu Internaucie.

2 miliony domen zarejestrowano w Polsce

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej