Strona główna / Praca zdalna / Dotacje z UE dla firm
środa 06 styczeń 2010 | Jan Petersen
Dotacje z UE dla firm
Wdrożenie systemu ERP zapewnia firmie wiele korzyści - pozwala na przykład na integrację procesów i usprawnia przepływ informacji kluczowych dla funkcjonowania firmy. Zintegrowane rozwiązania informatyczne są szczególnie przydatne w średnich i dużych przedsiębiorstwach, w których nie sprawdzają się rozproszone aplikacje. Przy wdrażaniu systemy ERP warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej, która analizuje potrzeby przedsiębiorstwa i dobiera najodpowiedniejszy dla niego system. Co jednak jeśli firmy nie stać na wdrożenie systemów ERP? Odpowiedzią mogą być fundusze unijne.
Tagi: dotacja, ue, firma, erp,

Dotacja: 1 miliard 420 milionów euro

Istnieje kilka powodów wdrażania systemów ERP w przedsiębiorstwach: intensywny rozwój, nieaktualność obecnego systemu, brak wsparcia ze strony producenta stosowanego dotychczas systemu. Firmy decydują się na to ważne przedsięwzięcie, ponieważ chcą być konkurencyjne, doceniają też możliwości, jakie dają zintegrowane systemy informatyczne. Polscy przedsiębiorcy są także coraz bardziej świadomi tego, że nie muszą sami finansować całości kosztów projektów IT, gdyż mogą skorzystać z funduszy unijnych, dostępnych w ramach  Regionalnych Programów Operacyjnych, czy też w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach tych programów firmy mogą uzyskać fundusze przeznaczone właśnie na wdrożenie systemów ERP.  W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wdrażających nowoczesne oprogramowanie możliwe jest na przykład skorzystanie z Działania 4.4 PO IG Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Łączny budżet działania wynosi 1 420 000 000 euro.

Przed podjęciem działań prowadzących do uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej przedsiębiorca powinien przedyskutować z firmą doradczą poszczególne etapy, które poprzedzają samo wdrożenie i które wchodzą jego skład. Umożliwia to dokładniejsze zaplanowanie kosztów i czasu potrzebnego na wdrożenie, jak również pozwala na dobranie najodpowiedniejszego systemu dla danego przedsiębiorstwa i w rezultacie zakończenie projektu sukcesem.

Przed wdrożeniem systemu ERP konsultanci określają potrzeby firmy:

  • ustalają to, dlaczego zintegrowany system informatyczny powinien być wprowadzony lub zmodernizowany
  • analizują procesy biznesowe
  • optymalizują te procesy.
  • w ramach tego etapu następuje również zebranie wymagań i potrzeb związanych z nowym systemem
  • po tych działaniach następuje analiza rynku systemów IT pod kątem ich dopasowania do potrzeb, wymagań i procesów spółki oraz określenie budżetu i harmonogramu wdrożenia.

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej wniosek o dofinansowanie musi spełniać wiele norm. Niektórych przedsiębiorców odstraszają rozbudowane procedury biurokratyczne. Jednocześnie firmy, starające się o pieniądze unijne wiedzą, że wygrają najlepsi, że projekt musi być bardzo dobry, aby miał szansę na dofinansowanie. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy doradczej pozwala na podniesienie prawdopodobieństwa uzyskania dofinansowania, minimalizację konieczności wprowadzenia w projekcie zmian, które mogą być przyczyną opóźnienia momentu otrzymania dofinansowania. Umożliwia także zakończenie projektu w określonym terminie. Przedsiębiorstwo, które decyduje się na finansowanie wdrożenia systemu ERP ze źródeł unijnych, musi bardzo dokładnie przemyśleć projekt, a korzyścią wynikającą z takiego działania może być uniknięcie błędów przy wdrożeniu. Im bardziej dostosowany do specyfiki danej firmy jest projekt, tym większe jest prawdopodobieństwo wprowadzenia  właściwego systemu ERP” – mówi Mariusz Pawłowski, Partner Zarządzający w firmie Optima Partners.     

Po co firmie ERP 

Podstawowym celem wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego jest wzrost efektywności działania przedsiębiorstwa i jego konkurencyjności na rynku. Określenie ERP dotyczy systemu  informatycznego, składającego się ze zbioru współpracujących ze sobą modułów, które integrują działania firmy. Zintegrowane systemy informatyczne wpływają na poprawę funkcjonowania kluczowych dla firmy obszarów, takich jak produkcja, sprzedaż, księgowość, zakupy, transport czy też zarządzanie procesem obsługi klientów. Korzyści, płynące z wdrożenie systemów ERP, są dostrzegane przez coraz więcej firm w Polsce i na świecie - z analizy firmy badawczej Forrester Research wynika, że pomimo drastycznych cięć nakładów na rozwiązania IT tylko jeden procent szefów IT z europejskich i amerykańskich przedsiębiorstw ma zamiar zmniejszyć finansowanie lub też w ogóle zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji w systemy ERP. Warto rozważyć wprowadzenie tego systemu w przedsiębiorstwie, szczególnie jeśli istnieje możliwość uzyskania potężnego zastrzyku finansowego w postaci pieniędzy unijnych.

Załóż nową firmę – dostaniesz dotację z UE

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej