Strona główna / Praca zdalna / Nawigacja za darmo do smartfonu  
czwartek 21 styczeń 2010 | Jan Petersen/Nokia
Nawigacja za darmo do smartfonu  
Nokia ogłosiła, że bezpłatnie udostępni nawigację pieszą i samochodową w swoich smartfonach. Nawigacja będzie dostępna w nowej wersji Ovi Map, dostępnej do pobrania pod adresem www.nokia.com/maps a niedługo w wersji polskiej na www.nokia.pl/mapy. Oprogramowanie firmy Nokia do map i nawigacji zostało opracowane specjalnie do użytku w sieciach komórkowych i wykorzystano w nim unikatową technologię hybrydową.

Nowa wersja Ovi Map będzie zawierać wszystkie niezbędne funkcje nawigacji samochodowej i pieszej, takie jak wskazówki głosowe na każdym zakręcie w 74 krajach i 46 językach oraz informacje o ruchu drogowym w ponad 10 krajach, a także szczegółowe mapy ponad 180 państw.

„Chcemy, by nawigacja w telefonie stała się tak rozpowszechniona jak przesyłanie SMS-ów czy robienie zdjęć. Jesteśmy przekonani, że bezpłatne udostępnienie najlepszych map z głosową nawigacją stanie się katalizatorem tego trendu. Nie warto używać telefonu komórkowego i osobnej nawigacji samochodowej, która działa tylko w jednym kraju lub regionie. Lepiej połączyć obie funkcje, udostępnić je bezpłatnie na całym świecie i mieć coś naprawdę przydatnego, co pomoże znaleźć właściwą drogę w niemal każdym mieście na świecie — zarówno pieszo, jak i samochodem” — wyjaśnił Anssi Vanjoki, wiceprezes wykonawczy firmy Nokia.

Co wyróżnia Ovi Mapy

 • Brak ukrytych kosztów - nowa wersja Ovi Map udostępnia bezpłatnie wszystkie mapy oraz wysokiej jakości funkcje nawigacji samochodowej. Korzystać z niej można przez cały okres użytkowania smartfonu. Nie potrzeba nowych licencji na dodatkowe kraje, regiony i usługi, takie jak informacje o ruchu drogowym czy przewodniki po miastach. Operatorzy sieciowi mogą naliczać opłaty za transmisję danych.
 • Najlepsze pokrycie map na świecie - telefony komórkowe zabieramy ze sobą wszędzie, dlatego też głosowa nawigacja dla pieszych i kierowców jest dostępna standardowo w 74 krajach i w 46 językach, a mapy zawierają ponad 180 państw. To mapy z najlepszym pokryciem na świecie i dostępne bezpłatnie.
 • Nawigacja nie wymaga połączenia z siecią - unikatowa, hybrydowa technologia firmy Nokia pozwala uniknąć kosztownych i obciążających baterię połączeń z siecią. Mapy można załadować do urządzenia Nokia z wyprzedzeniem, a następnie ustawić Ovi Mapy w trybie offline. Dzięki temu system nawigacyjny będzie nadal działać, oszczędzając przy tym baterię. Ta funkcja szczególnie przyda się osobom obawiającym się kosztów transmisji danych za granicą lub w miejscach, gdzie zasięg sieci jest słaby albo nie ma go wcale.
 • Unikatowa technologia hybrydowa - Ovi Mapy opracowano przy użyciu zaawansowanej technologii hybrydowych map wektorowych. Są to mapy wysokiej jakości, które wymagają mniejszej ilości danych, dzięki czemu można kontynuować nawigację nawet po przerwaniu połączenia z siecią. Oznacza to, że mapy pobierane lub aktualizowane przez sieć są mniejsze o około połowę w porównaniu z dużymi plikami map bitowych innych dostawców mobilnych map. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań technologia hybrydowa umożliwia przechowywanie pobranych map w urządzeniu i korzystanie z nich później.
 • Wskazówki głosowe i informacje o ruchu drogowym - nawigacja głosowa ze wskazówkami dotyczącymi każdego zakrętu jest bezpłatna dla kierowców i pieszych. Kierowcy mogą korzystać z pomocy w wyborze pasa ruchu, informacji o ruchu drogowym, radarach i ograniczeniach prędkości. Piesi mają do dyspozycji skróty przez parki oraz strefy piesze w ponad 100 miastach z całego świata, a także 6000 punktów orientacyjnych 3D z ponad 200 miast, dzięki którym łatwo zorientować się w terenie.

Na 10 modeli Nokii

Ovi Mapy jest już dostępna do pobrania dla 10 telefonów Nokia, w tym popularnych Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic i Nokia E52, a w ciągu najbliższych tygodni zostanie dodanych więcej smartfonów Nokia. Już od dziś użytkownik może udostępnić swoim przyjaciołom – np. przy pomocy portalu Facebook – informację na temat miejsca, w którym aktualnie się znajduje lub sprawdzić najciekawsze wydarzenia np. seans filmowy i otrzymać informację nt. najbliższego kina, w którym ten seans jest wyświetlany.

Od 3/2010

Począwszy od marca 2010, nowe smarftony Nokia z GPS będą zawierać nową wersję Ovi Map, z zainstalowanymi fabrycznie mapami krajów lokalnych, z wysokiej klasy funkcjami nawigacji pieszej i samochodowej oraz dostępem do przewodników Lonely Planet i Michelin bez żadnych dodatkowych kosztów.

Pełna lista telefonów kompatybilnych z usługą  

 • Nokia N97 mini
 • Nokia 5800 XpressMusic
 • Nokia 5800 Navigation Edition
 • Nokia E52
 • Nokia E55
 • Nokia E72
 • Nokia 5230
 • Nokia 6710 Navigator
 • Nokia 6730 classic
 • Nokia X6

Nokia 5800 Xpress Music z nawigacją

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej