Strona główna / Mobilna firma / Hybrydowy dysk twardy HDD-SSD
niedziela 26 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Hybrydowy dysk twardy HDD-SSD
Seagate Technology zaprezentowało Momentus XT - najszybszy wewnętrzny dysk 2,5-calowy, oferujący wydajność na poziomie dysku SSD, a pojemność i cenę porównywalną do tradycyjnych dysków twardych. Wyposażony w przełomową technologię Adaptive Memory, umożliwia optymalizowanie dostępu do przechowywanych danych. Dysk zwiększa też szybkość działania aplikacji ponieważ ma zabudowaną integralną pamięć flash.

Momentus XT jest hybrydowym połączeniem dysku SSD oraz HDD. Aby zapewnić wyjątkową wydajność,  dysk oferuje prędkość 7200RPM, 4 GB pamięci solid state oraz technologię Seagate Adaptive Memory.

Adaptive Memory

Technologia Daptive Memory pozwala na uczenie się dysku w trakcie pracy. Po 3 rundach uruchomieniowych komputera urządzenie wie, które dane i aplikacje są z gatunku wolno bootujących się oraz ciężkich i przenosi je do pamięci SSD. Już przy drugi uruchomieniu około 80% tych plików jest zapamiętanych przez SSD zaś przy trzecim 100%. Wszystkie dane są zapisywane na części HDD dysku zaś część flash służy wyłącznie do przyspieszenia procesu dostępu i szybkiemu uruchomieniu.

 

Asus bierze dyski Momentus

Firma ASUS poinformowała, że będzie oferować Momentus XT jako opcję upgrade-u w nowych laptopach Republic of Gamers (ROG) G73Jh. System działa w oparciu o procesor Intel i7 720Qm quad-core, pamięć DDR3 8GB oraz ATI Radeon Mobility HD 5870 ze wsparciem dla DX11. Momentus XT instaluje się tak łatwo jak tradycyjny, 9.5mm dysk. W przeciwieństwie do wcześniejszych dysków hybrydowych, Momentus XT działa niezależnie od systemu operacyjnego oraz chipsetu płyty głównej.

 

 

 

 

Seagate powiększa rodzinę mainstreamowych dysków Momentus

Seagate ogłosił również dostępność dysku 7200 RPM oferującego 750 GB pojemności. Jest to tradycyjny dysk twardy przeznaczony do laptopów oraz zastosowania w pamięciach zewnętrznych. Dysk został wyposażony w interfejs SATA 3Gb/s NCQ, 16MB cache. Nowy Momentus 750 GB oferuje niskie zużycie energii, imponującą  pojemność przy wysokiej niezawodności oraz kolejne udoskonalenia serii popularnych 2,5-calowych pamięci wewnętrznych.

Ceny

Nowy dysk solid state hybrid bootuje się do 100 razy szybciej niż tradycyjne dyski 5400 RPM oraz wyznacza nowe standardy wydajności dla laptopów oraz platform do gier. Dziś wydajne dyski SSD dla laptopów kosztują 10 razy więcej niż tradycyjne dyski twarde o tej samej pojemności. Koszt 250GB dysku SSD często przewyższa koszt laptopa. W rezultacie wielu użytkowników i konstruktorów systemów nie chce lub nie jest w stanie zapłacić za szybszy i cichszy dysk SSD.

  • Momentus 250 GB/32MB cache/RPM 7200/SSD SLC NAND 4GB/cena 112 USD
  • Momentus 320 GB/j.w./cena 123 USD
  • Momentus 1/2 TB/j.w./cena 156 USD

Mobilny dysk SSD z USB 3.0

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej