Strona główna / Praca zdalna / iPad, a może MeeGo?
sobota 05 czerwiec 2010 | Robert
iPad, a może MeeGo?
Wbrew opiniom sceptyków wytykającym rozmaite mankamenty iPad bije rekordy sprzedaży. Jednak w kategorii urządzeń - nazwanej przez Jobsa , breakfast computing - konkurencja dopiero nabiera rozpędu. Balon próbny jakim jest Nokia N900, to dopiero zapowiedź nowego systemu będącego połączeniem systemu Maemo i MeeGo.

ipadTrzeba przyznać, że iPad wygląda bardzo solidnie na tle - dopiero zapowiadanej - konkurencji.  Jednak ma swoje wady, które są już standardem w wypadku produkcji spod znaku nadgryzionego jabłka. iPad nie obsługuje technologii flash, co w obecnych czasach może stanowić spory problem, biorąc pod uwagę multimedialność tego typu urządzeń. Na przykład będziemy mieli problemy z odtworzeniem filmów przez YouTube. Ponadto produkt Apple nie dysponuje wbudowaną kamerą, co całkowicie uniemożliwia udział w wideokonferencjach. Kolejną bolączką jest mocno ograniczona wbudowana pamięć – w najtańszej wersji jest to 16GB, co jest w obecnych czasach pojemnością dość śmieszną. Wszystkie te wady jednak nie zmieniają faktu, iż bez wątpienia iPad zyska rzeszę zwolenników, którzy będą zachwyceni produktem Apple, tak jak byli zachwyceni iPodem czy iPhone’m. Nie ma się zresztą czemu dziwić – tak znakomite wzornictwo oraz tak intuicyjna obsługa dzięki systemowi Multi-Touch powoduje mocniejsze bicie serca u wielu.

Nadchodzi MeeGo

Podczas konferencji IDF 2010 w Pekinie zaprezentowany został nowy system operacyjny MeeGo będący połączeniem platform mobilnych Maemo i Moblin. W trakcie konferencji firmy Nokia i Intel zaprezentowały pierwsze działające wersje nowego systemu. MeeGo potrafi odszukać brakujące kodeki, aplikacje i inne narzędzia. Poza tym jest zintegrowany znokia n900 serwisami społecznościowymi i sklepem z aplikacjami.  System MeeGo nie zastąpi Symbiana, ale w całości zastąpi Maemo.

Nokia N900 krytykowana za swe gabaryty, kryje w sobie zapowiedź systemu uniwersalnego o dużo większych możliwościach niż iPad. Intuicyjna obsługa i dostęp do licznych aplikacji to nic szczególnego, wrażenie robi przede wszystkim  wielozadaniowość systemu, jakiej nie zapewnia konkurencja. Według oficjalnie niepotwierdzonych informacji Nokia przygotowuje tablet, którego sercem będzie właśnie MeeGo. Co więcej MeeGo obsługiwać ma wiele różnych urządzeń, w tym telefony komórkowe, notebooki, telewizory. Ma to być prosty w użytkowaniu system open source, zarządzany przez Linux Foundation. A to już mówi samo za siebie …

POLECAMY:

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej