Strona główna / Praca zdalna / Acer Aspire 7552G - laptop dla MSP
sobota 06 listopad 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Acer Aspire 7552G - laptop dla MSP
Klasa laptopów wykazuje dwie cechy bardzo korzystne dla rynku odbiorców. Pierwszą cechą jest nieustający wzrost wydajności oraz poziom wyposażenia urządzeń zaś drugą cechą jest fakt ciągłego spadku cen tych komputerów. W ten trend wpisuje się najnowszy Acer Aspire 7552G, który będąc notebookiem z wyższej półki jednocześnie nie rujnuje portfela przedsiębiorcy.


Sektor małych średnich przedsiębiorstw otrzymuje więc urządzenie mogące być bazowym komputerem do biura z dużymi możliwościami technicznymi i rozbudowaną grafiką. Jeżeli więc prowadzicie firmę gdzie aspekt plików graficznych, wideo oraz wszelkiej wizualizacji jest istotny, to Acer Aspire 7552 jest dla was. Przykłady? Począwszy od firmy rejestrującej ważne wydarzenia rodzinne (np. rocznica ślubu dziadków), przez obsługę zdarzeń z kategorii PR i koncerty aż do technicznych opisów i instrukcji dla produkcji.

Trochę techniki od AMD

W  przypadku recenzowanej maszyny trzeba powiedzieć, że jest ona przykładem dywersyfikacji producenta wśród palety dostawców podzespołów. Mówiąc po prostu: Acer zabudował konkurencyjny dla Intela procesor AMD. Z punktu widzenia użytkownika oraz zupełnie subiektywnie gdyż taka jest idea naszych testów, nie widać jakichś różnic w stosunku do wzorcowej rodziny Corei5 oraz Corei7. Aspire 7552 na AMD pracuje jedwabiście, szybko choć może trochę energetycznie jest „bardziej” niż by było można, co przejawia się subiektywnie mocniejszym grzaniem obudowy. Czterordzeniowy procesor AMD Phenom II X920 Black Edition jest taktowany z częstotliwością 2.3 GHz oraz ma w technologii DDR3 zainstalowane 4GB RAM. Black AMD dysponuje pamięcią podręczną cache typu L2 o pojemności 2MB.

Ekran LED, grafika i inne rzeczy

Notebook ma wyświetlacz  o przekątnej 17.3'' pracujący w rozdzielczości natywnej 1600 x 900 pikseli z matrycą WXGA oraz podświetleniem LED. Za obróbkę grafiki odpowiada procesor graficzny ATI Mobility Radeon HD 5850 z pamięcią 1 GB, do którego dostrojono kartę dźwiękową zgodną z HD Audio. Do tych technikaliów trzeba dodać ważny z punktu widzenia nieustająco rosnącej ciężkości plików – dysk twardy SATA o pojemności 640 GB. Wydaje mi się, że to trochę za mało, szczególnie dla celów plików wizualno-dźwiękowych. Ale z drugiej strony rosnący w siłę cloud computing powoli uniezależnia użytkowników od konieczności instalowania (kupowania) coraz większych zasobów pamięci. Duży storage będzie niedługo występował tylko w jakichś wielkich systemach data center zaś reszta przejdzie do chmury.  

Laptop Acera posiada wbudowaną nagrywarkę DVD-RW DL oraz 1.3 magapikselową kamerę internetową a także złącze HDMI, D-Sub, 4 porty USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci. Mieliśmy również zainstalowany na urządzeniu Windows 7 Home Premium 64 z polskim interfejsem w wersji 64-bit. Za łączność odpowiada zainstalowane WiFi 802.11/b/g/n.

 

Praca, praca, praca

Acer Aspire 7552G jest doskonałą maszyną nie tylko do gier ale szczególnie do pracy. Wielkość ekranu czyli wspomniane 17.3 cala powoduje iż urządzenie nadaje się do codziennej pracy a klawiatura alfanumeryczna może stanowić zachętę dla wyposażenia księgowych w ten komputer. Oczywiście wielkość wyświetlacza wpływa na wielkość obudowy, czytaj: klawiatury, wykonanej z dużą starannością i wreszcie odpowiednim skokiem klawiszy. Skala ta jednak rzutuje na wagę, którą postrzegam jako pewnego rodzaju ograniczenie. Acer nie jest w kategorii przestawnej bo wymiary umożliwiają mobilność ale waga (3.3 kg) nie zachęca do częstego przemieszczania się przy użyciu wyłącznie nóg.

  • Tu jedna uwaga: producenci oprogramowania dostarczają coraz więcej narzędzi przeinstalowanych i tak w naszym egzemplarzu był program bezpieczności owy McAfee. Nie wiem czy się cieszyć ale osobiście wolałbym mieć wybór i nie być atakowany przypominaniem o konieczności instalacji tego czy innego pakietu bezpieczeństwa. Ale „trudno - co robić”, czasy są takie, iż sam system operacyjny już nie wystarcza.

Mobilność i gry

Ważne jednak, że producent dostrzegł dualność przeznaczeń laptopa i Aspire 7552G ma doskonałą, 9 celową baterię, która umożliwia długą jak na tak duży komputer, pracę bez zasilania. Na przykładzie kilku filmów sprawdziliśmy autonomiczność i Acer wytrzymał na odtwarzaniu prawie 4 i pół godziny co jak rozmiar ekranu jest wynikiem więcej niż dobrym (na głośnikach własnych komputera). Co do gier to nieco krótszy czas (wymagająca grafika i obciążenia procesora głównego)  obsługiwaliśmy grand thewt auto gdzie próbowaliśmy dać radę gangom San Andreas.

Cena

Znane w Internecie porównywarki wykazały pełną dostępność Aspire 7552G w wielu lokalizacjach (sklepach) a widełki cenowe ukształtowały się pomiędzy 3898,60 do 4180 złotych w cenach brutto. Można więc powiedzieć, że za taką ceną możemy mieć 2 maszyny w jednym: jedna do pracy z mediami (i nie tylko) drugą do rekreacji.

Serwis i niezawodność

Laptopy mogą się psuć ale tu Acer wyprzedza konkurencję o kilka długości. Producent będąc jednym z głównych graczy na rynku polskim ma do dyspozycji własne centrum logistyczne Asplex we Wrocławiu. Oprócz najwyższej techniki diagnostycznej właśnie tam jest zlokalizowana logistyka pozwalająca znacząco skrócić czas naprawy oraz zwrotu sprzętu do klienta. Acer gwarantuje szybszy o 50% czas naprawy a także skrócenie większości operacji naprawczych do maksimum 4 dni. Ważne przy tym, że producent widzi skalę oraz istotę gwarancji, którą jest pewność i czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku komputerów używanych jako narzędzia biznesowe.


Asplex - centrum logistyczne Acera we Wrocławiu

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej