Strona główna / Praca zdalna / Asus N73JG: waga ciężka
niedziela 07 listopad 2010 | Bartek Kamiński
Asus N73JG: waga ciężka
Duży, masywny, ciężki - wydawałoby się, że do takich określeń pasują kolejno: wydajny, przeznaczony dla graczy i miłośników filmów HD.. Okazuje się, że pozory mogą mylić. N73J nie jest ani mobilny, ani wydajny. Jak go w takim razie opisać?

Przede wszystkim estetyka

To, co pierwsze rzuca się w oczy spoglądając na ten komputer, to przede jego gabaryty - 42 cm szerokości, prawie 29 cm długości oraz około 4 cm grubości, a przy tym ponad 3,5 kg. Takie wielkości czynią z niego bardzo dużą i nieporęczną maszynę – trafnym  jest skojarzenie ze sprzętem typu Desktop-Replacement, jednak jak się okaże w opisie hardware’u - może się okazać nieuzasadnione.

Całość komputera wykonana jest z przyjemnego w dotyku tworzywa przypominającego aluminium, zarówno część zewnętrzna (która jednak dosyć łatwo się brudzi, szczególnie pozostawiając ślady palców), jak i przestrzeń okalająca touchpad oraz klawiaturę. Zarówno klawisze, jak i touchpad są duże i wygodne, podobnie jak dodatkowe przyciski do obsługi audio. Łatwo jednak zauważyć, że przy pisaniu klawisze lekko się uginają, co po dłuższym użytkowaniu może skończyć się wgniecioną klawiaturą (niekoniecznie z częstości użytkowania, a raczej z frustracji użytkownika).

Asus N73JGEkran jest duży, ma 17,3 cali i znakomicie nadaje się do oglądania filmów, nawet w większym gronie. N73J z łatwością radzi sobie z filmami w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), także dzięki wbudowanej od producenta technologii Asus Splendid Video Intelligent.

Jak zachwala Asus na swojej witrynie, komputer ten wyposażony jest w wejście USB 3.0, co najzwyczajniej w świecie pozwala na szybszy transfer danych. Do tego 2 wejścia USB 2.0, oraz po jednym RJ45, HDMI, VGA. Oraz, jak na notebooka o tych gabarytach przystało, posiada także stację dysków DVD oraz Blu-Ray.

Wypada również wspomnieć o znanym rozwiązaniu z innych maszyn Asusa, które umożliwia uruchomienie jednego z dwóch zainstalowanych systemów – obrazkowa wersja Linuxa i Windows 7 Ultimate. Podstawowe zadania typu przeglądanie Internetu czy zdjęć umożliwia błyskawicznie ładujący się Linux, do poważniejszych ćwiczeń mamy Windows i to w wersji 64 bitowej.

Multimedialna rozrywka

Kolejnym elementem, który zachwala producent, jest system audio, zaprojektowany przez firmę Bang and Olufsen ICEpower, co pozwala na słuchanie ulubionej muzyki w najwyższej jakości. Lub, jak już wcześniej zostało wspomniane, na oglądanie filmów w jakości Full HD wraz ze wszystkimi niezbędnymi efektami dźwiękowymi.

Co kryje wnętrze..

Przetestowany model wyposażony był w jeden z nowocześniejszych procesorów - Intel z serii i5 2.53GHz, który posiada wbudowaną opcję zwiększania wydajności w wybranych momentach. Do tego 4 GB DDR3 pamięci RAM oraz dwa dyski twarde po 500 GB. Obsługą grafiki zajmuje się nVidia GeForce GT 415M.

Przestrzeni do zapełnienia pozostaje tak wiele, że wystarczy na kilka lat, a moc pochodząca z procesora oraz karty graficznej sugeruje szerokie możliwości. Mimo to, w testach wydajności N73J wypada słabo - i to jest właśnie wspominany brak efektywności. Wynik w Benchmarku wynosi 3285 punktów (*), co w porównaniu do innych komputerów tej klasy wypada słabo. Okazuje się, że o wiele mniejsze notebooki, mogą osiągać lepsze rezultaty wydajnościowe (np. seria Acer TimelineX), co podkreśla niewygodne gabaryty i ogólny brak mobilności tego modelu Asusa. Analogicznie, komputery z serii Desktop-Replacement, podobno ze względu na wielkość, mają jeszcze szersze możliwości odnośnie wydajności, a są niewiele mniej mobilne (jak choćby niektóre komputery rodzaju All-In-One).

Ogólna ocena

Niestety, Asus N73JG to nie jest zakup, który byśmy szczególnie polecali. Jak już wcześniej zostało wspomniane - potężnych gabarytów nie rekompensuje wysoka wydajność, co zadziwia biorąc pod uwagę nowoczesny procesor Intela oraz kartę nVidia. A przecież notebook nie może służyć jedynie do oglądania zdjęć, czy filmów, na co pozwala 17-calowy ekran, oraz do pracy w biurze - bo o mobilności raczej możemy zapomnieć.


 Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze. Ocena Geekbench wzrasta liniowo. Na przykład, jeśli porównujemy dwa komputery: pierwszy który otrzymał 1000 pkt i drugi 1600, oznacza to że ten ostatni jest  dwa razy szybszy od pierwszego.

Wyniki referencyjne:

Procesor

Punkty

Intel Pentium 4 (1 rdzeń @ 2660 MHz)

1044

Intel Core 2 Duo E6300 (2 rdzenie @ 1860 MHz)

2102

Intel Core 2 Quad Q8200 (4 rdzenie @ 2330 MHz)

4000

Intel Core i7 920 (16 rdzeni @ 2670 MHz)

7503

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej