Strona główna / Praca zdalna / IBM po raz kolejny najbardziej innowacyjną firmą świata
piątek 04 luty 2011 | Robert Kamiński / IBM
IBM po raz kolejny najbardziej innowacyjną firmą świata
Naukowcy IBM zarejestrowali w 2010 roku 5,896 patentów. Tym samym koncern 18. rok z rzędu znalazł się na szczycie listy najbardziej innowacyjnych firm na świecie. IBM jest pierwszą firmą w historii, której tylko w jednym roku udało się zarejestrować niemal 6,000 patentów.
Tagi: innowacje, patenty, ibm,

Wśród zarejestrowanych w 2010 roku patentów znalazły się między innymi: metody gromadzenia, analizy oraz przetwarzania danych pochodzących z wielu źródeł na temat pacjentów w celu zwiększenia skuteczności diagnostyki medycznej; systemy przewidywania stanu nasilenia ruchu drogowego w oparciu o informacje uzyskiwane drogą radiową; techniki analizy danych z czujników umieszczonych na twardych dyskach w celu zapewnienia szybszej reakcji w sytuacjach awaryjnych na wypadek trzęsień ziemi i innych klęsk żywiołowych; oraz technologia umożliwiająca komunikację w oparciu o układy elektroniczne wykorzystujące impulsy świetlne zamiast sygnałów elektrycznych, co zwiększa wydajność systemów obliczeniowych.

Na sukces koncernu pracowało ponad 7,000 pracowników w 30. krajach. Poza granicami Stanów Zjednoczonych powstało 22% zarejestrowanych patentów, co stanowi 27 proc. wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Suma patentów IBM w 2010 roku jest niemal czterokrotnie wyższa niż wynik firmy Hewlett-Packard, a także przekracza sumę liczby patentów zarejestrowanych przez firmy: Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, EMC i Google. Na swoją pozycję koncern IBM pracował 100 lat, od momentu powstania w 1911 roku.

Firmy, które zarejestrowały największą liczbę patentów w 2010 roku*

1.IBM              5,896

2.Samsung       4,551

3.Microsoft       3,094

4.Canon           2,552

5.Panasonic      2,482

6.Toshiba         2,246

7.Sony             2,150

8.Intel             1,653

9.LG Electr.      1,490

10.HP              1,480

*Dane dostarczone przez IFI CLAIMS Patent Services

Od czasu kiedy IBM uzyskał pierwszy patent w 1911 roku za wynalazek związany z tabelarycznymi kartami perforowanymi aż do 2010 roku, firma nieprzerwanie realizuje zrównoważoną i zróżnicowaną strategię w obszarze tworzenia własności intelektualnej, którą można przekuć na rzeczywiste rozwiązania IT. Obecnie IBM przeznacza około 6 mld USD rocznie na cele badawczo-rozwojowe.

Kilka najbardziej interesujących innowacji IBM w 2010 roku:

  • U.S. Patent 7,761,440: Produkty obejmujące metody, systemy i programy komputerowe do syntetyzowania diagnoz w bazach danych służby zdrowia - to opatentowane rozwiązanie zwiększa standardy analizy danych medycznych, aby stworzyć inteligentny system opieki zdrowotnej. Patent  7,761, 440 otrzymali wynalazcy IBM: Tony Chow, Robert Friedlander, Richard Hennessy i Anwer Kahn.
  • U.S. Patent 7,760,112: Systemy i metody oparte na komunikacji radiowej o krótkim zasięgu, w celu informowania kierowców o zwiększonym natężeniu ruchu drogowego - to rozwiązanie przewiduje warunki ruchu drogowego w oparciu o informację wymienianą pomiędzy pojazdami drogą radiową o krótkim zasięgu. Patent 7,760,112 otrzymali naukowcy IBM: FredericBauchot i Gerard Marmigere.
  • U.S. Patent 7,693,663: Systemy i metody wykrywania trzęsień ziemi i tsunami łączące się z systemami wczesnego ostrzegania - patent ten opisuje technikę gromadzenia i analizy danych z czujników dysków twardych w celu precyzyjnej analizy po wystąpieniu ruchów sejsmicznych, takich jak trzęsienia ziemi, które mogą przyczynić się do skutecznej  reakcji na sytuacje awaryjne w oparciu o dane zebrane po wystąpieniu klęski żywiołowej. Patent 7,693,663 otrzymali naukowcy IBM: Robert Friedlander i James Kraemer.
  • U.S. Patent 7,790,495: Urządzenie optoelektroniczne z fotodetektorem germanu - Wynalazek ten jest kompatybilny z technologią chipową CMOS IntegratedSiliconNanophotonics wprowadzoną przez IBM w listopadzie 2010 r. Technologia ta integruje elektryczne i optyczne urządzenia na jednym elemencie krzemowym umożliwiając układom elektronicznym komunikację za pośrednictwem impulsów świetlnych (zamiast sygnałów elektrycznych) i jest ukoronowaniem 10 lat badań w laboratoriach IBM na całym świecie. Patent 7,790,495 został przyznany następującym osobom: Solomon Assefa, WaleterBedell, YuriiVlasov i FengnianXia.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej