Strona główna / Mobilna firma / 2011: rok smartfonów i tabletów
czwartek 10 luty 2011 | Robert Kamiński
2011: rok smartfonów i tabletów
Miniony rok upłynął pod znakiem szybko rosnącej popularności dwóch kategorii urządzeń mobilnych: smartfonów i tabletów. Te ostatnie, po premierze iPada (wiosna 2010), stały się prawdziwym objawieniem, na głodnym nowości rynku.

Poniżej prezentujemy analizę mobilnego rynku, przygotowaną przez sieć Vobis Digital, w oparciu o dane z zeszłego roku oraz szacunki na 2011. Obie kategorie urządzeń, stały się dla firmy strategicznym obszarem, dzięki odpowiednio wczesnemu zauważeniu, że to na nich będzie skupiać się uwaga konsumentów i mediów przez najbliższe lata. Stąd m.in. decyzja o wprowadzeniu na polski rynek iPada, parę miesięcy wcześniej (maj 2010), zanim uczynił to oficjalnie producent, czyli Apple.

Zakładamy, bazując na poważnych i optymistycznych analizach, że w 2011 roku rynek tabletów wzrośnie nawet o 160%. Jeżeli chodzi o sprzedaż w naszych sklepach, to dosyć ostrożnie liczymy na skok rzędu 100%. W 2010 roku tablety sprzedawały się tak naprawdę tylko w 3 i 4 kwartale, ale ich popularność stale i szybko rośnie, stąd nasze szacunki.

W 2010 sprzedaliśmy w Vobis o 35% więcej smartfonów niż w roku 2009. Zakładamy, że te wskaźniki wzrostu nadal się utrzymają, ze względu na ciągle rosnącą: popularność tych urządzeń, chłonność naszego rynku i dalszy spadek cen nowych modeli.

Jeżeli chodzi o cały rynek urządzeń mobilnych, to naszym zdaniem, rok 2011 zdecydowanie będzie rokiem tabletów. Praktycznie każdy liczący się producent ma swoją propozycję, podobnie jak mniejsi, którzy dotychczas w ogóle w ten segment nie wchodzili. Na pewno będziemy czekać na premiery takich producentów jak LG, HTC, Motorola, Dell czy Asus i powtórki z Apple czy Samsunga.

Wydarzenia na rynku: zdecydowanie będzie nim iPad 2 w okolicach kwietnia 2011 oraz premiera Androida 3.0 (Honeycomb). Jest dedykowany specjalnie pod tablety i w założeniach ma zrewolucjonizować ich użytkowanie.

Tablet będzie też stanowił poważną konkurencję dla e-reader’a, jako urządzenie z dużo większymi możliwościami. Już dzisiaj w Vobis Digital, na każdy sprzedany e-reader przypadają trzy sprzedane tablety.

Mobilne systemy operacyjne: Apple iOS i Google Android, Windows może pozostać w tyle, jeśli chodzi o typowe tablety (czyli urządzenie bez klawiatury).

Smartfony: udziały Symbiana ciągle spadają, ale w roku 2011 nadal będzie to najpopularniejszy system, ale zapewne w przeciągu najbliższych lat zostanie zdetronizowany przez Androida. Windows Phone (wcześniej Mobile) – jest cały czas rozwijany, niedawno mieliśmy premierę najnowszej wersji i jego udziały rynkowe rosną, ale zapewne nieprędko zbliży się do liderów.

Liderzy rynku smartfonów: pozostaną nimi nadal HTC, Apple i Nokia. Czyli utrzyma się trend widoczny w naszym rankingu sprzedaży za miniony rok.

VOBIS TOP10 2010 TELEFONY (de facto smartfony, nie licząc miejsca 10-go)

1. HTC HD2
2. Apple iPhone 4
3. Apple iPhone 3GS
4. HTC Desire
5. HTC Magic
6. HTC Wildfire
7. Nokia N8
8. HTC HD7
9. Nokia N97 mini
10. Nokia 2700 Classic

Dane i wypowiedź: Bartosz Stodolny

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej