Strona główna / Praca zdalna / Supermocne notebooki w górę
czwartek 24 luty 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Panasonic
Supermocne notebooki w górę
Najnowszy raport jednoznacznie wskazuje na lidera, którym w sektorze supermocnych laptopów jest Panasonic. W 2010 roku sprzedaż wytrzymałych komputerów przenośnych wzrosła w Europie o 4% – wynika z raportu przygotowanego przez analityków VDC Research.

Większość wyprodukowanych notebooków trafiła do sektora prywatnego. Największym producentem, z prawie 70% udziałem w rynku, pozostaje firma Panasonic. W 2009 roku sprzedaż wytrzymałych komputerów spadła o 20%, do 186 milionów euro.  Według danych VDC Research w ubiegłym roku rynek odrabiał straty i zakończył go z 4% wzrostem. Oznacza to, że sektor publiczny i prywatny zaczyna znowu inwestować w zakup odpornych notebooków. Na powrót do poziomu sprzedaży z 2008 roku – jak wynika z raportu - potrzeba jeszcze 3 lat.
Skutki kryzysu
W sytuacji gwałtownego załamania sprzedaży w 2009 roku, producenci zaczęli obniżać ceny oferowanych notebooków. Odbudowa rynku – jak pokazuje badanie – nie oznacza stabilizacji cen urządzeń. Będą one spadać średnio o 3,4% rocznie. Zdaniem analityków VDC Research wymusi to zmianę strategii sprzedaży wśród producentów wytrzymałych komputerów przenośnych, którzy zaczną konkurować nie tylko jakością oferowanych urządzeń, ale i ich ceną.
Główni odbiorcy urządzeń
Największym odbiorcom wytrzymałych notebooków jest sektor prywatny, do którego trafia 60% wyprodukowanych urządzeń. W latach 2011 - 2014 największy wzrost zanotuje sprzedaż do firm transportowych, która zwiększy się o 12%.
Główni gracze
Z danych VDC Research za trzeci kwartał 2010 roku wynika, że największym graczem pozostaje Panasonic, producent linii wytrzymałych notebooków Toughbook. Firma ta posiada 68% udział w rynku i wyprzedza siedmiokrotnie drugiego na liście Della. Trzecim graczem z 6% udziałem  jest firma Getac, która zdobyła udział na rynku europejskim głównie dzięki agresywnej polityce cenowej.
„Raport przygotowany przez VDC potwierdza, że rynek europejski po trudnym dla niego 2009 roku zaczął odrabiać starty w 2010 roku. W perspektywie najbliższych kilku lat producenci skupią swoją uwagę na sektorze prywatnym, który będzie posiadał najbardziej dynamiczną stopę wzrostu. Jak pokazuje badanie, mimo agresywnej polityki cenowej ze strony niektórych producentów, przedsiębiorstwa w dalszym ciągu inwestują w urządzenia o uznanej pozycji rynkowej” – mówi Janusz Górka, Area Sales Manager  w firmie Panasonic.
Podsumowanie raportu
•    O 4% wzrosła w 2010 roku sprzedaż wytrzymałych komputerów przenośnych
•    Na powrót do poziomu sprzedaży z 2008 roku potrzeba jeszcze 3 lat
•    Ceny wytrzymałych notebooków będą spadać w tempie 3,4% rocznie
•    60% urządzeń trafia do sektora prywatnego
•    Największym producentem wytrzymałych notebooków z 68% udziałem w rynku jest Panasonic

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej