Strona główna / Mobilna firma / Alcatel-Lucent: komunikacja i mobilność biznesu
środa 13 kwiecień 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Alcatel-Lucent: komunikacja i mobilność biznesu
Alcatel Lucent pokazał w Barcelonie wiele nowości. Pod hasłem „Change the Conversation”, które można przetłumaczyć, jako zmianę sposobu komunikowania się z odbiorcą, pokazano zarówno technologię jak i urządzenia. W najbliższym czasie firma będzie intensywnie rozwijać rozwiązania do obsługi głosowej. Dostrzeżono wielki wpływ mediów społecznościowych oraz urządzeń mobilnych w sferze komunikacji pomiędzy firmą i klientem.

Alcatel-Lucent pokazał również kolejne funkcjonalności platformy OpenTouch oraz nowy My IC Phone. Firma intensywnie rozwija architekturę typu mesh skierowaną do największych odbiorców komunikacyjnych na rynku.

Komunikacja z klientem przez Socmedia

Właśnie na terenie m.in. Facebooka można znakomicie rozpoznawać zachowania, preferencje, mody oraz trendy, jakie rządza wyborem kupującego.  Jak powiedział Tom Burns -  President Alcatel-Lucent Enterprise – rosnący wzrost liczby urządzeń mobilnych nie daje firmom wyboru; przedsiębiorstwa muszą mieć nowe narzędzia dla komunikacji z klientem. W obliczu zbliżającego się miliarda urządzeń mobilnych w Internecie, takich jak smartfony czy rządząca klasa tabletów z iPadem na czele – firmy muszą zmienić podejście do swojej komunikacji z klientem. Takie wyzwania stawiają każdą firmę wobec nowych wyzwań. Rozpoznanie marki, sprzedaż i pozyskiwanie nowych klientów obecnych bez przerwy w sieci wymuszają dramatyczne zmiany w komunikacji firmy.

Gdzie pozyskać i utrzymać klienta

W tym kontekście wystarczy wspomnieć, że oczekuje się, iż w sieci światowej już niedługo będzie obecny  1 miliard urządzeń mobilnych pozostających w stałej gotowości komunikacyjnej.  Internet staje się, więc naturalnym, (choć wirtualnym przecież) środowiskiem pracy firmy. Dzisiejszy proces konsumeryzacji firmy i jej narzędzi komunikowania przenosi się naturalnie do takich środowisk jak Facebook, Twitter czy yelp.  Ponieważ wszakże głównym narzędziem komunikowania pozostaje smartfon, firmy muszą mieć na wyposażeniu narzędzia do komunikowania się z szczególnym uwzględnieniem głosu. Wg filozofii Alcatel-Lucent właśnie, głos jest nieco zaniedbanym, ale ciągle najważniejszym medium komunikacji firma-konsument.  Odniesieniem do tego procesu jest email jako starsze i już nieproduktywne narzędzie, które powoli odchodzi do historii.

Open Touch dla nowej komunikacji

Nowa architektura (pod marka Genesys) będzie rozwijana w kierunku komunikacji wykorzystującej techniki rozpoznania głosu i pracy w sieci. Pozwoli to na pracę firmy na nowych narzędziach w 3 rosnących segmentach biznesu:

  • Komunikacja biznesowa
  • Komunikacja socmedialna przy użyciu urządzeń mobilnych (i schodzących komputerów)
  • Komunikacja VoIP oraz smartfony

Proponowana architektura będzie łączyła komunikację głosową przez kanał multimedialny z funkcjonalnościami wielu urządzeń mobilnych użytkowanych przez wielu użytkowników jednocześnie. Paul Segre President Alcatel-Lucent Application Group wskazał, że dzisiejsze narzędzia komunikacji w firmie takie jak email, dokumenty papierowe, telefony czy wideo zarządzane przez działy IT – zostaną zastąpione przez wiele urządzeń typu tablet, które z zasady wprowadzą do komunikacji kontent wideo i zbudują wieloskładnikową komunikację międzyludzką.

Reasumując, architektura Open Touch w kontekście rozwoju architektury komunikacji głosowej oznacza:

  • Multi-Party
  • Multi-Device
  • Multimedia

Hardware

Wśród wielu rozwiązań pokazanych w Barcelonie warto wspomnieć My IC Phone – urządzenie zewnętrznie przypominające telefon biurkowy, które w istocie jest częścią platformy komunikacyjnej w przedsiębiorstwie.

Urządzenie będące „biurkowym smartfonem” może łączyć komunikację będąc centrum wykorzystującym wiele aplikacji w tym samym czasie – w wielu lokalizacjach.

Z zasady My IC Phone jest architekturą otwartą na aplikacje dostarczane przez deweloperów, pokazując, że środowiska tworzące oprogramowania na otwarte platformy nie ograniczają się tylko do systemów mobilnych jak np. AppStore.

Wśród nowości warto również wymienić szereg przełączników linii OmniSwitch 6900 oraz OmniVista 2500 VMM (Virtual Machine Manager) będący częścią systemu OmniVista Network Management. System ten automatycznie dostosowuje system komunikacyjny do zmian wynikających z ruchu i bieżących wymagań użytkowników.

Alcatel-Lucent obiecał dostępność w/w urządzeń jeszcze w kwietniu 2011.

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej