Strona główna / Praca zdalna / Prosty telefon, trudna sprawa
środa 15 czerwiec 2011 | Robert Kamiński
Prosty telefon, trudna sprawa
Emporia przedstawia kulisy projektowania prostych telefonów komórkowych.
Tagi: telefon, gsm, emporia,

Branża telekomunikacyjna zmienia siÄ™ bardzo dynamicznie. Nowe produkty oferujÄ… coraz wiÄ™cej funkcji w jednym urzÄ…dzeniu. Tymczasem technika sprawdza siÄ™ rzeczywiÅ›cie wtedy, gdy siÄ™ z niej korzysta. Nie bÄ™dzie przydatna jeżeli nie bÄ™dzie dostosowana do możliwoÅ›ci i wymagaÅ„ użytkowników.

Popyt na Å‚atwiejsze w obsÅ‚udze i bardziej przystÄ™pne telefony kreujÄ… sami konsumenci, wÅ›ród których coraz wiÄ™cej jest osób tÄ™skniÄ…cych za prostotÄ… i dla których tradycyjne systemy menu mogÄ… być wyjÄ…tkowo zawiÅ‚e.

RosnÄ…ca liczba konsumentów z takim postrzeganiem nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych, to dzisiaj duże wyzwanie. MogÅ‚oby siÄ™ wydawać, że opracowywanie telefonów komórkowych, które bÄ™dÄ… Å‚atwiejsze w obsÅ‚udze — szczególnie dla osób z nieco obniżonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… motorycznÄ… lub niewielkimi wadami wzroku lub sÅ‚uchu — to prosta sprawa, w rzeczywistoÅ›ci jest to dÅ‚ugi i wieloetapowy proces.

Kiedy spojrzy siÄ™ na telefony marki emporia, od razu można zauważyć wiÄ™ksze klawisze niż w przypadku tradycyjnych telefonów komórkowych. Sama wyraźna klawiatura nie stanowi jednak o wymaganej użytecznoÅ›ci i funkcjonalnoÅ›ci urzÄ…dzenia. OpracowujÄ…c telefony dla coraz wiÄ™kszej grupy docelowej seniorów, trzeba uwzglÄ™dnić wiele drobnych i zÅ‚ożonych elementów. Wymaga to szeroko zakrojonych prac badawczo rozwojowych.

Do wyjÄ…tkowo istotnych zagadnieÅ„ należy kolor ekranu: musi on zapewniać możliwie najlepszy kontrast dla osób majÄ…cych problemy ze wzrokiem. Czcionka używana w telefonach powinna być jak najwyraźniejsza, a jej rozmiar regulowany — stosownie do potrzeb osób krótkowzrocznych.

Wspomniane wczeÅ›niej menu, również musi charakteryzować siÄ™ prostotÄ…. Firma emporia konstruuje swoje telefony wedÅ‚ug zasady „Jeden przycisk, jedna funkcja”. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu nie trzeba pamiÄ™tać kombinacji klawiszy np. do blokady klawiatury (z boku telefonu jest specjalny suwak, który wystarczy przesunąć, aby zablokować klawiaturÄ™).

Kolejnym problemem dla konsumentów jest czÄ™sto nielogiczne oznakowanie klawiszy. Na przykÅ‚ad przycisk włączania, który jednoczeÅ›nie sÅ‚uży do koÅ„czenia połączeÅ„, w wielu telefonach ma kolor czerwony, który tradycyjnie kojarzy siÄ™ przecież z zatrzymywaniem, a nie z ruszaniem. Wiele przycisków ma kilka zastosowaÅ„ w zależnoÅ›ci od tego, którÄ… funkcjÄ™ udostÄ™pnia aktualnie telefon. Zamiast sÅ‚ów czÄ™sto wystÄ™pujÄ… ikony, a kiedy już widać sÅ‚owa, nierzadko majÄ… one niewiele wspólnego z danÄ… funkcjÄ…. W telefonach komórkowych wyrazy takie jak „menu” czy „profil” majÄ… zupeÅ‚nie inne znaczenie niż w codziennym jÄ™zyku.

„Kiedy popatrzymy na te zagadnienia z punktu widzenia dojrzaÅ‚ych użytkowników, staje siÄ™ oczywiste, że poziom komplikacji może być dla nich przytÅ‚aczajÄ…cy, a czÄ™sto również caÅ‚kowicie zbÄ™dny. W rezultacie korzystanie z telefonu komórkowego jest bardzo utrudnione, albo wrÄ™cz niemożliwe.” – mówi Grzegorz MożdżyÅ„ski, Dyrektor Generalny Emporia Telecom w Polsce.

Emporia na bieżąco analizuje najnowsze rozwiÄ…zania, które mogÄ… uÅ‚atwić kontakt z bliskimi. Ich weryfikacja jest wiarygodna, bo przeprowadzajÄ… jÄ… sami użytkownicy, którzy aktywnie biorÄ… udziaÅ‚ w projektowaniu telefonów marki.

„To tylko nieliczne z setek różnych aspektów opracowywania telefonów komórkowych dla rosnÄ…cej grupy docelowej, jakÄ… sÄ… seniorzy. Projektowanie odpowiednich rozwiÄ…zaÅ„ telekomunikacyjnych dla starzejÄ…cej siÄ™ ludnoÅ›ci bÄ™dzie coraz wiÄ™kszym wyzwaniem, ponieważ w ciÄ…gu 100 lat — od roku 1950 do 2050 — ilość osób w wieku powyżej 65 lat na Å›wiecie zwiÄ™kszy siÄ™ dziesiÄ™ciokrotnie: z 200 milionów do 2 miliardów.” – mówi Grzegorz MożdżyÅ„ski.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej