Strona główna / Praca zdalna / Upiększony komputer biznesowy
sobota 09 lipiec 2011 | Bartek Kamiński
Upiększony komputer biznesowy
Czy to biznes staje się bardziej przystępny estetycznie czy komputery codziennego użytku stają się bardziej biznesowe? Lenovo ThinkPad E220s jest jedną z odpowiedzi na ten problem.

Komputery z serii ThinkPad od zawsze były kojarzone z mocą i użytecznością, a jednocześnie surowym, kanciastym wykończeniem  – ten standard wprowadzono jeszcze za czasów IBM.

Jednak wraz z unowocześnianiem komputerów, ich popularyzacją i upowszechnianiem się w życiu codziennym, producenci zaczęli odchodzić od sztywnych reguł względem konkretnych serii.

Klasa

Przykładem takiego odejścia jest seria ThinkPad Edge, która łączy tradycyjnie wysoką jakość  z bardziej popularnym, konsumenckim wzornictwem. Wskazują na to nie tylko plastikowe oraz chromowane wykończenia czy gładsze krawędzie i kanty, ale także stosunkowo niewielkie wymiary (12.3 x 8.4 x 0.85 cali) i względnie niewielki wyświetlacz (12.5 cala). Zwraca uwagę także obudowa, która z początku wydaje się czarna, jednak w jaśniejszym świetle okazuje się butelkową zielenią. Powstaje dzięki temu całkiem niewielki notebook, estetycznie skromny, ale z klasą.

Jedynym zauważalnym minusem jeśli chodzi o kwestie wykończeniowe jest ekran typu glare, który bardzo łatwo się brudzi i niestety jest to widoczne. Ciągłe czyszczenie jest nie tylko irytujące, co w pewnym momencie wydaje się wręcz bezsensowne – skoro na ekranie i tak chwilę później będzie widać kurz czy odciski palców. Lenovo nie jest tu jednak wyjątkiem – większość producentów hołduje modzie na tego typu wyświetlacze.

Jak przystało na komputer z serii ThinkPad, E220s jest nie tylko ładny, lecz także wytrzymały – klawiatura jest odporna na zalanie wodą, ponadto klawisze zbudowane są tak aby wygodnie można z nich było korzystać. Nie mogło także zabraknąć charakterystycznego czerwonego TrackPada między klawiszami G i H, którego możemy używać zamiennie z TouchPadem.

Moc

Jak zawsze, do pomiaru mocy komputera posłużyliśmy się programem Geekbench, który określa w sposób wymierny wydajność procesora, tak że można później porównywać wyniki do innych komputerów. Wynik nie był szczególnie imponujący, jak na podzespoły zawarte w środku – 3799 punktów -  a E220s miał wewnątrz procesor Intel Core i5-2537M, choć co prawda działający jedynie z częstotliwością 1,4 GHz. Jednak jak na komputer ultra przenośny wypada naprawdę dobrze, a to głównie dzięki zastosowaniu  dwóch dysków twardych – SSD o pojemności aż 78 GB oraz HDD o pojemności 125 GB. Oczywiście, dysk SSD służy do uruchamiania systemu i jego pracy, dzięki czemu Windows potrafi włączyć się nawet w ciągu kilku, do kilkunastu sekund!  Jest to bardzo wygodne, szczególnie w przypadku tak niewielkiego komputera, którego atutem jest przede wszystkim mobilność.

Mało multimedialny?

Jak już wcześniej zostało napisane, E220s wyposażony jest w ekran typu glare, przez co nie tylko łatwo się brudzi, lecz także odbija światło, co utrudnia pracę w jasno oświetlonych pomieszczeniach oraz może być kłopotliwe przy oglądaniu filmów. Jednak dzięki wyświetlaczowi wysokiej rozdzielczości oglądanie filmów jest oczywiście możliwe – choć należy podkreślić, że wbudowana karta graficzna Intela może nie sprostać wszystkim zachciankom bardziej wybrednych użytkowników. Istnieje jednak możliwość skorzystania z opcjonalnej grafiki ATI Mobility Radeon – w połączeniu z Dolby Home Theater, napędem DVD, HDMI w wersji 1.4 i  wsparciem dla technologii DirectX 11 to już pełne multimedia.

Wypada jednak pamiętać, że E220s to przede wszystkim komputer przeznaczony do pracy. W tego typu zadaniach sprawdzi się bardzo dobrze, głównie dzięki rekordowo szybko uruchamianemu systemowi i aplikacjom.

Jak przystało na komputer klasy biznes nad bezpieczeństwem komputera czuwa Active Protection System, klawiatura odporna na zalanie, czytnik linii papilarnych, oraz program Rescue and Recovery. Dodatkowo wytrzymała magnezowo-aluminiowa obudowa oraz metalowe zawiasy wzmacniają trwałość i odporność komputera.

Najważniejsze cechy tego modelu: 

 • ekran o przekątnej 12,5 cala
 • procesor Intel Core i5-2537M (1,4 GHz)
 • 4 GB pamięci RAM
 • zintegrowany procesor grafiki Intel HD 3000
 • kontroler sieci bezprzewodowych 802.11b/g/n
 • kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s
 • kamera internetowa HD
 • kontrolerdźwięku z Dolby Home Theater 4
 • opcjonalny moduł 3G
 • akumulator mający zapewniać zasilanie przez maks. 6 godzin
 • klawiatura AccuType
 • system operacyjny Windows 7 Professional

PodsumowującLenovo  Edge 220s to odważne i udane połączenie atrakcyjnego wzornictwa z zaletami rodziny biznesowej ThinkPad.


 

 

Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze.

Ocena Geekbench wzrasta liniowo. Na przykład, jeśli porównujemy dwa komputery: pierwszy który otrzymał 1000 pkt i drugi 1600, oznacza to że ten ostatni jest  dwa razy szybszy od pierwszego.

Wyniki referencyjne:

Procesor

Punkty

Intel Pentium 4 (1 rdzeń @ 2660 MHz)

1044

Intel Core 2 Duo E6300 (2 rdzenie @ 1860 MHz)

2102

Intel Core 2 Quad Q8200 (4 rdzenie @ 2330 MHz)

4000

Intel Core i7 920 (16 rdzeni @ 2670 MHz)

750

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej