Strona główna / Mobilna firma / Ultrabooki wg Intela
czwartek 04 sierpień 2011 | Jan Petersen
Ultrabooki wg Intela
Dynamika rynku produktów wynika ze zmiany, która żywi się postępem technologicznym. Zmianę wszędzie, zwłaszcza w szybko rosnącej liczbie typów urządzeń: smartfonów, tabletów, urządzeń hybrydowych, e-czytników, netbooków, chromebooków. Różnorodność urządzeń zmienia sposób, w jaki ludzie myślą o komputerach.
Tagi: procesor, intel, ulv,

Interesujące w tym kontekście wydaje się to co mówi o przyszłości Intel – główna firma zasilająca producentów nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

Sean Maloney i Mooley Eden poinformowali o mających nastąpić zmianach, jakich Intel dokonał w planach rozwoju procesora Intel Core, aby umożliwić stworzenie nowej linii komputerów mobilnych nazywanych ultrabookami. Ten nowy typ urządzenia będzie łączył najwyższą wydajność, szybkość reakcji oraz stopień bezpieczeństwa z cienką i lekką, elegancką konstrukcją. Planowane w Intelu przez ostatnich kilka miesięcy zmiany bynajmniej nie są banalne: wpłyną na fizyczny kształt oraz możliwości osobistych urządzeń komputerowych i będą wymagały przekształcenia sposobu, w jaki Intel i jego partnerzy projektują, produkują i sprzedają urządzenia oraz ich komponenty.

Ultrabooki w kilku fazach

Sean Maloney i Mooly Eden wyjaśnili z kolei, że ultrabooki wejdą na rynek w kilku fazach.

 • Faza pierwsza rozpoczęła się, kiedy Intel wprowadził w czerwcu niskonapięciowe procesory Intel Core ULV drugiej generacji, dzięki którym już w tegorocznym sezonie świątecznym nowe systemy pojawią się na sklepowych półkach.
 • Faza druga skupia się na nowej mikroarchitekturze procesorowej o nazwie kodowej Ivy Bridge, która ma być dostępna w systemach w pierwszej połowie 2012 r. Laptopy bazujące na Ivy Bridge zaoferują większą energooszczędność, inteligentną wydajność wizualną, krótszy czas reakcji i wyższy stopień bezpieczeństwa. Szybsze technologie wejścia-wyjścia, takie jak USB 3.0 i Thunderbolt, również stanowią część bieżących prac Intela nad rozwojem nowej platformy PC.
 • Trzecią fazą będzie intelowska mikroarchitektura o nazwie kodowej Haswell, która przyspieszy rozwój ultrabooka i zaoferuje możliwości laptopów w bardzo cienkich i lekkich, szybko reagujących i dobrze zabezpieczonych konstrukcjach. Dzięki niej Intel przekształci technikę komputerową za pomocą bardziej energooszczędnych procesorów, które zapewnią bardziej dynamiczne wrażenia w niezwykle eleganckich systemach.

Nowości 2011

 • Cienkie i lekkie konstrukcje - mniej niż 21 mm grubości – niektóre jeszcze cieńsze.
 • Ultraszybki rozruch
  • Technologia Intel Rapid Start pozwala szybciej uruchomić system nawet ze stanu najgłębszego uśpienia, oszczędzając czas i baterię.
   • Komputer budzi się niemal natychmiast – szybki dostęp do danych i aplikacji
 • Przedłużony czas pracy na zasilaniu bateryjnym
  • Ultrabooki zaoferują 5 godzin pracy na bateriach nawet w przypadku najcieńszych konstrukcji, a niektóre systemy będą działały przez 8 godzin lub dłużej, umożliwiając całodzienne użytkowanie.
 • Bezpieczeństwo
  • Bios/firmware będą eksponować sprzętowe zabezpieczenia w postaci technologii Intel Anti-Theft i Intel Identity Protection

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej