Strona główna / Mobilna firma / Ekspansja mobilności szansą na zyski
sobota 15 październik 2011 | Barbara Mejssner
Ekspansja mobilności szansą na zyski
Na mobilności zarobią w 2011 r. i w następnych latach wszystkie firmy, które oferują rozwiązania i sprzęt do zdalnej pracy lub rozrywki. Mobilność to pojemne hasło. Dotyczy wszelkich rozwiązań umożliwiających pracę w terenie, poza biurem i domem. Co się będzie sprzedawać w tym roku w dziedzinie mobilności? Odpowiedź powinna brzmieć – wszystko: od urządzeń przenośnych sprzętu sieciowego, poprzez aplikacje, aż do rozwiązań bezpieczeństwa i sprzętu sieciowego oraz akcesoriów.

Tablety i smartfony – do nich należy rynek

Sprzedaż sprzętu mobilnego zwiększa się z roku na rok. W 2010 r. smartfony oraz tablety całkowicie zdominowały mobilny rynek i w najbliższych latach tendencja ta będzie się utrzymywać. W 2010 r. w Polsce sprzedano 5,4 mln smartfonów, w 2015 r. będzie to już 8 mln. W liczbie tej, zdaniem analityków z Gfk Polonia, jest 600-650 tys. iPhone’ów i około miliona telefonów z systemem Android.

  • Urządzenia wyposażone są także w inne systemy operacyjne, oprócz Androida i iOS jest to także BlackBerry OS (RIM), Windows Mobile, Windows Phone 7, Symbian, Maemo oraz webOS (nieformalny następca Palm OS). Niewątpliwym atutem Androida jest sprzężenie ze znanymi usługami Google’a (Google Calendar, Google Talk z funkcją rozmów głosowych, a wkrótce wideorozmów, Google Docs). W sierpniu 2011 r. Google ogłosił, że zamierza kupić pod koniec roku lub na początku 2012 r. producenta sprzętu telekomunikacyjnego Motorola Mobility Holdings Inc. W ten sposób oferta firmy stanie się jeszcze bardziej kompleksowa – poszerzona o własne telefony i tablety Xoom.
  • Coraz popularniejsze stają się tablety, choć rynek na te urządzenia dopiero się otwiera. Liderem rynku jest – i jak twierdzą analitycy, długo pozostanie – Apple (84 proc. udziału w rynku w 2010 r.). Wśród innych graczy wyróżnia się też Samsung.– Rynek tabletów jest jednak nadal stosunkowo mały – przewidywania mówią o 100 tys. sztuk iPadów 2 sprzedanych oficjalnymi kanałami na rynku polskim do końca 2011 r. – mówi Rafał Kuczwalski, dyrektor Grupy Enterprise Platforms Unit z Infovide-Matrix. Do domowej rozrywki kupowane są urządzenia z 10-calowym wyświetlaczem, dla biznesu bardziej ergonomiczne są urządzenia 7-calowe. – Dodatkowo, prócz tabletów na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń hybrydowych, gwarantujących mobilność i zapewniających komfort pracy – twierdzi Bartosz Jeziorański, country manager w ASUS Polska.

Dochody z mobilności są duże, bo jak podają analitycy Deloitte, producenci oferujący urządzenia PC osiągali w ostatnich latach średnio 10 proc. zysku brutto, zaś czołowi dostawcy smartfonów i tabletów generują zysk w przedziale 40-60 proc. Rynek urządzeń przenośnych stwarza też zapotrzebowanie na akcesoria. Z danych prezentowanych przez Plantronics, producenta zestawów słuchawkowych, wynika, że rynek zestawów słuchawkowych Bluetooth, który w 2010 r. wart był 850 mln dol., w najbliższych pięciu latach będzie rósł po 7-9 proc., by w 2015 r. sięgnąć 1,25 mld dol.

Aplikacje tworzą mobilny świat

Smartfony bez aplikacji są zwykłymi komórkami, a tablety sprzętem do przeglądania Internetu. Dopiero aplikacje zmieniają je w urządzenia służące do e-rozrywki albo do pracy. Dlatego rynek aplikacji mobilnych rozwija się bardzo intensywnie, zarówno ten konsumencki, jak i biznesowy. Większość pobieranych aplikacji, według analityków Gartnera, w 2010 r. to 81 proc. programy bezpłatne, ale kwoty, jakie wydają klienci na płatne aplikacje, zaczynają być ogromne. Analitycy Screen Digest szacują, że w 2010 r. rynek oprogramowania mobilnego wart był 2,12 mld dol., z czego ponad połowa przypadała na gry. W tym roku ma sięgnąć 3,8 mld dol.

 „Producenci sprzętu bardzo świadomie stworzyli otwarte środowiska programistyczne, aby umożliwić tworzenie aplikacji czy gier zarówno wielkim firmom, jak i pojedynczym osobom” – mówi Rafał Kuczwalski.

W bieżącym roku użytkownicy z całego świata pobiorą w sumie 17,7 mld aplikacji dla urządzeń mobilnych (czyli o 117 proc. więcej niż w 2010 r.). Zdaniem analityków, łączne przychody ze sprzedaży aplikacji przekroczą w 2011 r. 15 mld dol.

Zaawansowane usługi mobilne i aplikacje biznesowe rozszerzają pole działania przedsiębiorstwa, więc także firmy mają i będą tu miały coraz większe potrzeby. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez Kelton Research w USA i Wielkiej Brytanii, 90 proc. kadry kierowniczej firm wdroży w 2011 r. aplikacje mobilne, 21 proc. z nich zamierza wdrożyć 20 lub więcej takich aplikacji.

„Duże firmy i korporacje bardzo uważnie przyglądają się rozwojowi produktów mobilnych i rynkowi aplikacji. Z dużym prawdopodobieństwem po „obyciu się” z nowością, jaką jest iPad, i jego rozpowszechnieniu zaczną powstawać aplikacje w sposób praktyczny wspierające biznes” – mówi Tomasz Gieysztor, konsultant w grupie Enterprise Platforms Unit w Infovide-Matrix.

CRM na iOS i Androida

Na rynku obecnie znajduje się coraz więcej aplikacji webowych typu CRM czy służących do zarządzania projektami, które mają swoje wersje na systemy iOS i Android. Zapewne wiele firm zacznie budować własne serwisy służące do ściągania potrzebnych w pracy aplikacji lub będzie z takowymi współpracować. Wskazują na to badania, takie jak choćby to przeprowadzane w 2011 r. przez Kelton Research na zlecenie Sybase, z którego wynika, ze niemal połowa ankietowanych (45 proc.) korzystałaby z działającego w trybie on-line punktu ściągania aplikacji dostarczonych i aprobowanych przez pracodawcę.

App Store B2B

Przykładem takiego rozwiązania jest, przedstawione niedawno na stronie Apple, studium przypadku banku Standard Chartered, który to dla swoich pracowników przygotował 12 gotowych aplikacji do pobrania z ich wewnątrzfirmowego appstore’u. Nic dziwnego, że rosnące zapotrzebowanie na mobilne programy dla biznesu doprowadziło do powstania App Store Volume Purchasing Program for Business – nowej platformy upraszczającej proces nabywania i pozyskiwania aplikacji mobilnych B2B, w tym również tworzonych na zamówienie przez niezależnych deweloperów.

  • Mobilność to także wyzwanie dla dostawców tradycyjnych systemów dla biznesu, w tym ERP, CRM czy Business Intelligence. W sytuacji, gdy telefon komórkowy staje się narzędziem, z którym przedsiębiorcy się nie rozstają, oczekują oni od niego dostępu do tych samych aplikacji, których używają na laptopie czy komputerze osobistym.
  • Dodatkowo powinny być one jeszcze zintegrowane z systemami do zarządzania przedsiębiorstwem. Oczywiście, nie wszystkie moduły systemu ERP wymagają integracji z urządzeniami mobilnymi. Niekoniecznie np. księga główna czy dane MRP powinny być prezentowane na smartfonie. Z pewnością ważna jest wizualizacja danych, akceptacja dokumentów, usprawnienie ich obiegu oraz wsparcie serwisu i służb działających w terenie.

Właśnie pracujemy nad udostępnieniem obszaru Workflow i Approval, czyli przepływu pracy na iPhone’a oraz systemy Android. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku środowiska BI, które pozwala na tworzenie różnorodnych konfiguracji i prezentacji danych na iPadzie. Najnowsza aplikacja BI 3.4 została napisana w natywnym języku iPada. Możemy obserwować na nim analizy sprzedaży, stan wysyłek, etc.” – mówi Jarosław Jaśkiewicz, dyrektor ds. rozwoju produktu w QAD Polska.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej