Strona główna / Praca zdalna / Jakie tablety wygrają wyścig
czwartek 19 styczeń 2012 | Marcin Złoch
Jakie tablety wygrają wyścig
Analitycy rynku teleinformatycznego od lat przewidują powstanie jednego uniwersalnego urządzenia do łączenia się z Internetem. Być może ta rola przypadnie tabletom. Internetowe tablety z Androidem, według zapewnień branży, będą coraz popularniejsze. Zwłaszcza, gdy spadną ceny.
Tagi: tablet, android, ipad,

Dziś oglądamy boom tabletowy. Po pionierskim iPadzie wielu producentów wypuściło swoje urządzenia tego typu. Tablety to stosunkowo młoda kategoria produktów, która stopniowo powiększa swoje udziały w sprzedaży. Do końca 2011 r. w Polsce sprzedało się ok. 110 tys. sztuk tabletów.

„Te urządzenia oferują stały dostęp do informacji i tak naprawdę pełnię ich możliwości użytkownicy dopiero będą poznawać. W nowym roku tablety zyskają na znaczeniu, zarówno w segmencie konsumenckim, jak i biznesowym” – przekonuje Andrzej Sowiński, country general manager w Lenovo Polska.

„2012 rok nie przyniesie jeszcze tabletowej rewolucji. Główną przeszkodą dla rozwoju tego rynku są wysokie ceny multimedialnych tabliczek. Z naszych prognoz wynika, że w ręce polskich użytkowników trafi ok. 250 tys. sztuk tych urządzeń” – informuje Bartosz Jeziorański, country manager w ASUS Polska.

Mobilne dodatki

W roku 2011 rynek tabletów rozwijał się jednak nieco wolniej niż zakładali analitycy, głównie ze względu na stosunkowo wysoką cenę tabletów oraz ich ograniczenia technologiczne. Obserwując ostatnie trendy rynkowe można zauważyć, że te bariery ustępują – kolejne debiutujące urządzenia mają coraz lepsze parametry, są coraz wygodniejsze w obsłudze, a także, co ma ogromne znaczenie, są bardziej przystępne cenowo.

„Z tego też względu można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że to dopiero rok 2012 będzie rokiem tabletów. Myślę również, że to, co odróżni przyszły rok od bieżącego, to znaczny wzrost zapotrzebowania klientów na urządzenia peryferyjne do tabletów, takie jak np. bezprzewodowe głośniki, mobilne modemy-hotspoty czy bezprzewodowe klawiatury sprzętowe. Tablet staje się także urządzeniem, po jakie coraz częściej sięgają klienci biznesowi, dla których tego typu akcesoria są bardzo istotne” – twierdzi Dariusz Marnic, marketing manager w Departamencie Terminali Huawei Polska.

Trend mobilny

Tablety dostępne na naszym rynku łączy jedno – system operacyjny Android. Według ekspertów, w 2012 r. należy się spodziewać rozkwitu rynku tabletów z systemem Android. Popyt na nie jest wysoki – zarówno wśród konsumentów, jak i programistów pragnących tworzyć na nie aplikacje. Android 3 był swoistym systemem beta czy też prototypem tabletowego systemu, ale kolejna wersja – Android 4, czyli Ice Cream Sandwich, łączy funkcjonalności tabletów z typowo mobilnymi. Koniec z tworzeniem aplikacji na poszczególne urządzenia – teraz programiści będą mogli tworzyć aplikacje bezpośrednio na Androida. To oznacza więcej innowacyjnego oprogramowania na urządzenia mogące śmiało konkurować z iPadem 2.

Według Marcina Michalskiego, local business area manager w Consafe Mobility, w 2011 roku świat rozwiązań biznesowych ogarnęła fala mobilności i z pewnością w kolejnym okresie ten trend utrzyma się, a wręcz nabierze tempa.

„Po pierwsze, aplikacje biznesowe można stosować równolegle na dowolnym sprzęcie: smartfonach, mobilnych urządzeniach przemysłowych (PDA) czy tabletach. Po drugie, aplikacje pokrywają pełną działalność biznesową organizacji, dostarczając informacji na dowolne urządzenie mobilne z dowolnego systemu stacjonarnego: ERP, CRM, Contact Center, Service Center, TMS, WMS i innych. Platforma mobilna jest „brokerem” tych informacji, w jednym miejscu są one zbierane, by następnie ich właściwą część wysłać do odpowiedniego typu użytkownika (np. handlowca lub pracownika serwisu) na konkretne urządzenie mobilne” – zauważa Marcin Michalski.

Nowe czasy

Zdaniem Mirosława Szymczaka, dyrektora ds. współpracy z partnerami w firmie Cisco, rok 2012 z pewnością będzie rokiem rozwiązań mobilnych. Według niego, to właśnie sprzedaż tabletów ma szansę znacznie wzrosnąć, a wśród kupujących znajdą się zarówno prywatni konsumenci, jak i firmy. Przy czym smartfony nic nie stracą na znaczeniu. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Duża część internautów nadal korzysta jednocześnie z kilku urządzeń pracujących na różnych systemach operacyjnych, co czyni jednoczesne ich zabezpieczenie trudnym zadaniem.

„Dzięki większemu ekranowi tablet stał się wygodnym narzędziem do korzystania z konta. Co więcej, bankowość „tabletowa” przy użyciu szyfrowanego połączenia Wi-Fi to obecnie prawdopodobnie najbezpieczniejszy sposób łączenia się z kontem on-line. Do tej pory to komputery z Windowsem były najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Teraz ludzie mogą korzystać z tabletów. Pytanie, jak szybko zorientują się w tym przestępcy? W kontekście zagrożeń nadciągających w 2012 roku, z pewnością czeka nas wiele zaskoczeń, ale główne trendy pozostają bez zmian” – przewiduje Sean Sullivan, główny doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

Źródło: ITReseller.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej