Strona główna / Mobilna firma / Sieć w firmie czyli router i reszta
niedziela 29 styczeń 2012 | Mariola Czapkiewicz
Sieć w firmie czyli router i reszta
Router w wersji domowej nie wystarczy do stworzenia niezawodnej sieci w firmie. Dzisiaj przedsiębiorstwo musi również zadbać o o zabezpieczenie danych, łatwą wymianę plików między pracownikami oraz łącze awaryjne.
Tagi: firma, msp, router, internet,

Stały dostęp do Internetu to niezbędny element funkcjonowania niemalże każdej firmy. Optymalizacja rozwiązań teleinformatycznych umożliwia zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Warto przy tym pamiętać o bezpieczeństwie posiadanych informacji.  Dobierzmy zatem takie rozwiązania, które ułatwią nam osiągnięcie celów biznesowych.

Wszystko zależy od potrzeb

Kilka zasadniczych elementów wpływa na kształt infrastruktury sieciowej w każdej firmie. Na wstępie należy określić z ilu stanowisk komputerowych korzystają pracownicy firmy, ile budynków obejmuje sieć, jakie są zasoby odbieranych i wysyłanych danych.

  • Router, który odbiera sygnał od dostawcy Internetu, przekazuje go dalej bezpośrednio do komputerów, drukarek, czy serwerów lub pośrednio za pomocą innych urządzeń.
  • Dostawca internetu, do którego należy dobrać urządzenie, może być operatorem kablowym (DSL), telefonicznym na linii TP (ADSL) lub komórkowym (3G).
  • Małe firmy coraz częściej korzystają z routerów, które są hybrydami ADSL i 3G. W przypadku awarii standardowej linii, za pomocą dowolnej karty sim istnieje możliwość skorzystania z usług operatora komórkowego.

„Trzeba pamiętać, że firmowe transfery są zawsze wielokrotnie większe niż w domu. Z tego względu lepiej zdecydować się na rozwiązania dedykowane firmom. Zwłaszcza, że można je przygotować pod dalszą rozbudowę w przypadku zwiększenia personelu  przedsiębiorstwa” – wskazuje Maciej Kaczmarek z NETGEAR Polska.

Sprzęt dedykowany

Domowy router spełnia rolę modemu, przełącznika oraz firewalla. W firmie odwrotnie – dedykowane rozwiązania odpowiadają za poszczególne funkcje sieci.

„Za ruch wewnętrzny w firmie odpowiada specjalnie przystosowane urządzenie. Z kolei ochrona sieci przebiega za pomocą dedykowanego oprogramowania oraz rozwiązań sprzętowych”  – zauważa Maciej Kaczmarek – „Podstawą bezpieczeństwa jest stworzenie odpowiedniej polityki przedsiębiorstwa, aby uniknąć przechwycenia przez hakera hasła do Wi-Fi. Zagraża to bowiem zarówno poufności zasobów firmy, jak i podmiotów trzecich z poziomu przejętej struktury”

Dysk sieciowy standardem także w małej firmie

Dyski sieciowe są bardzo przydatne także w niedużych przedsiębiorstwach, gdyż zapewniają dostęp do informacji wszystkim pracownikom. Ponadto ważne dokumenty umieszczone są jednocześnie w pamięci masowej, jak i na komputerze pracownika, co zmniejsza ryzyko utraty danych. Kolejną korzyścią jest możliwość dostępu do danych przez internet z każdej lokalizacji, a co za tym idzie dowolnego ich modyfikowania, udostępniania oraz archiwizowania.

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej