Strona główna / Praca zdalna / Prognoza dla HR na 2012
poniedziałek 06 luty 2012 | Jan Petersen
Prognoza dla HR na 2012
W 2011 doświadczył kolejnej fali kryzysu finansowego – wysoki kurs franka szwajcarskiego, bliskie bankructwo Grecji oraz wizja upadku strefy euro nie na żarty przestraszyły rynek. Mimo to nowy rok będzie stał pod znakiem innowacji, także w obszarze rozwiązań informatycznych dla HR. Firmy, chcąc dostosować się do zmieniającej sytuacji, będą przykładać większą wagę do rozwiązań, które na trudnym rynku pozwolą im odróżnić się od konkurencji.

 

Choć w  2012 roku  firmy mogą czuć oddech kryzysu na plecach, kluczem do sukcesu biznesowego będzie stosowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim, wspierających nie tylko pracę działu HR, ale także bezpośrednio realizację strategii danej organizacji. Firmy chcące budować przewagę konkurencyjną na coraz mniej stabilnym i trudniejszym rynku będą szukać niestandardowych rozwiązań, które pozwolą im działać jeszcze efektywniej i zadecydują o ich sukcesie rynkowym. Coraz więcej przedsiębiorstw, szczególnie w świetle informacji o kryzysie, zda sobie sprawę, że chcąc wyprzedzić konkurencję musi korzystać z nieszablonowych, szytych na ich miarę rozwiązań.

„W tym roku należy spodziewać się wzrostu popytu na innowacyjne rozwiązania w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Działy HR coraz większą wagę będą przykładać do narzędzi wspierających na przykład proces wyznaczania celów okresowych i rozliczania ich realizacji czy rozwijania pracowników w sposób zindywidualizowany z wykorzystaniem e-learningu. Właśnie tak postrzegana innowacyjność stanie się wyróżnikiem na rynku, dlatego firmy będą decydować się na rozwiązania skrojone na miarę ich potrzeb, które w bezpośredni sposób przełożą się na biznesowy sukces” – ocenia Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska.

  • Konieczność szukania oszczędności w 2012 roku będzie aktualna bardziej niż zwykle, dlatego można się spodziewać, że działy HR, do obsłużenia podstawowych procesów kadrowych, takich jak naliczanie wynagrodzeń, rozliczanie delegacji, planowanie urlopów czy elektroniczna dystrybucja do urzędów skarbowych i pracowników ich rocznych deklaracji PIT, będą chętnie korzystały z wszelkiego rodzaju rozwiązań prekonfigurowanych. Firmy oczekują, że tego typu procesy operacyjne będzie można obsłużyć sprawniej i przy  zaangażowaniu znacznie mniejszych środków niż w dotychczas.
  • Dynamicznie zmieniający się krajobraz biznesowy, fuzje, przejęcia i restrukturyzacje firm będą wymagały od działów HR także umiejętności przeprowadzania zmian bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i pozycję firmy na rynku. Kluczowe będzie tu wsparcie ze strony zewnętrznych konsultantów, którzy przy użyciu odpowiednich narzędzi informatycznych będą w stanie efektywnie wesprzeć proces zmiany tak, aby został przeprowadzony bez szkody dla organizacji.

„Nie powinien dziwić fakt, że w niepewnych czasach firmy korzystające z systemów IT wspierających realizację procesów zarządzania kadrami chcą czuć się bezpiecznie. Każda organizacja korzystająca z systemu informatycznego chce mieć pewność, że jest on stabilny i że wprowadzenie zmian w tym środowisku będzie możliwe do zrealizowania w sposób niezakłócający pracy firmy. Dlatego działy HR będą szukać partnerów, którzy zapewnią bezproblemowe wdrożenie systemu oraz najwyższej jakości opiekę serwisową, doradztwo i wsparcie merytoryczne w jego użytkowaniu” – dodaje Teresa Olszewska.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej