Strona główna / Praca zdalna / Nowoczesna komunikacja dla firm
poniedziałek 26 marzec 2012 | Olgierd Madej/Polycom
Nowoczesna komunikacja dla firm
O wadze jaką odgrywa komunikacja we współczesnej firmie, a szczególnie w międzynarodowej korporacji, chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Mówiąc w skrócie to od sprawnego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi departamentami firmy czy klientami często zależy sukces całej organizacji.

Komunikacja w firmach bardzo się zmieniała na przestani ostatnich kilku dekad. Obecnie jesteśmy świadkami, ośmielę się powiedzieć, trzeciej rewolucji. Posłużę się to przykładem managera od sprzedaży. Najpierw jedynym sposobem by porozmawiał twarzą w twarz ze swoim przerażonym w innym kraju lub klientem nawet w innym miesicie była podróż. Z punktu widzenia wydajności organizacji jest to jednak bardzo nieefektywne, ponieważ wiąże się to z kosztami i czasem pracownika.

Mobilność bez biurka i samochodu

Następnie pojawiły się videokonferencje, które bardzo ułatwiły pracę wspomnianemu managerowi. Nie musiał już podróżować, mógł uczestniczyć w konferencjach i naradach bezpośrednio z sali konferencyjnej własnej firmy. Koszty spadły, a efektywność takiej osoby znacząco wzrosła. Jednak druga dekada XXI to przede wszystkim gwałtowny rozwój mobilności. Pracownicy nie chcą być już przywiązani do swoich biur i biurek. Chcą mieć dostęp np. do swojego maila czy innych zasobów niezależnie od czasu i miejsca. Tak samo jak mogą odebrać maila na telefonie i nie muszą już jechać do biura, nie muszą już być w sali videokonferencyjnej by uczestniczyć w spotkaniu. I to jest ta trzecia ewolucji która obecnie ma miejsce. Videokonferencja z domu, w podróży na tablecie czy smartphonie? Żaden problem.

Wideokonferencja na urządzeniach mobilnych

Polycom RealPresence Mobile to pierwsze korporacyjne rozwiązanie wideo HD na tablety np. Apple iPad 2 i Samsung GALAXY Tab i iPhony, a niedługo również na pozostałe telefony z systemem Android. Rozwiązanie to rozszerza zasięg współpracy wideo, jednocześnie zapewniając standard użytkowania identyczny z rozwiązaniami stacjonarnymi. Pracownicy mobilni mogą używać tabletu do współpracy twarzą w twarz z innymi osobami, które łączą się za pomocą komputerów stacjonarnych, systemów wideokonferencyjnych, tabletów lub laptopów. W tym przypadku bez względu na to, czy pracuje się  w terenie, w podróży, w poczekalni na lotnisku, w domu, czy też wszędzie tam, gdzie  wymaga tego sytuacja, można użyć tabletu, aby połączyć się i rozmawiać twarzą w twarz ze współpracownikami, klientami, partnerami czy dostawcami.

  • Podsumowując, nowoczesna efektywna komunikacja biurowa opiera się obecnie na UC i wideokonferencjach realizowanych zarówno w firmie, jak i na urządzeniach mobilnych.  Możliwość przeprowadzania spotkań z poziomu urządzeń mobilnych już bardzo niedługo stanie się powszechnie obowiązującym standardem.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej